REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?
rozwiń >

Potrącenia z wynagrodzenia za zgodą pracownika

Zgodnie z art. 91 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP) należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

Autopromocja
Ważne
OBLIGATORYJNE A FAKULTATYWNE POTRĄCENIA

Inaczej niż w przypadku art. 87 KP, który odnosi się do tzw. potrąceń obligatoryjnych, przepis art. 91 KP ogranicza dopuszczalność dokonywania tzw. dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia za pracę, czyli takie potrącenia z wynagrodzenia, które dokonywane są za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie.

Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym?

Kwota wolna od potrąceń przy potrąceniu dobrowolnym została zróżnicowana w zależności od tego, czy wierzycielem jest pracodawca, czy osoba trzecia. 

Jeżeli dochodzi potrącania należności:

  1. na rzecz pracodawcy wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia netto (po odliczeniu należności publicznoprawnych – zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne obciążającej pracownika oraz wpłat dokonywanych na rzecz pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania);
  2. na rzecz innych osób (np. banku, który udzielił pracownikowi kredytu) wolna od potrąceń jest kwota 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę netto. Taką zgodę na potrącenia na rzecz innych wierzycieli niż pracodawca pracownik może cofnąć w każdym czasie.
Ważne

Limity te mają charakter sztywny i mają na celu ochronę pracownika przed potencjalnym wymuszeniem na nim zgody na potrącenie całego wynagrodzenia, co miało miejsce w okresie gdy limitów tych nie było w KP. 

W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

Forma pisemna wyrażenia zgody na potrącenie ma charakter bezwzględny.

Funkcja ochronna dobrowolnego potrącenia

Jak wskazuje dr hab. Krzysztof Walczak, jeden z czołowych przedstawicieli doktryny prawa pracy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wynikająca z KC generalna zasada swobody umów ulega istotnemu ograniczeniu w ramach stosunków pracy. Przejawem takiego ograniczenia jest komentowany przepis, który co prawda dopuszcza możliwość dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika, ale przy zachowaniu dwóch istotnych zastrzeżeń.

Po pierwsze, zgoda ta musi być bezwzględnie dokonana na piśmie i dotyczyć konkretnego tytułu i konkretnej wysokości.

Po drugie, zgoda ta musi mieścić się w ramach wynikających z § 2, który w każdym przypadku gwarantuje pracownikowi otrzymanie minimalnych świadczeń. 

Przepis ten jest przejawem funkcji ochronnej prawa pracy i ma na celu zabezpieczenie pracownika przed możliwością wymuszenia na nim składania oświadczeń woli, które byłyby na jego niekorzyść, a wynikałyby z silniejszej pozycji pracodawcy na rynku pracy. Przepis ten ma również na celu zabezpieczenie pracownika przed próbą obejścia przez pracodawcę konieczności stosowania procedur związanych z odpowiedzialnością materialną zatrudnionego.". (zob. Kodeks pracy. Komentarz, red. dr hab. Krzysztof Walczak, Warszawa 2023).

Pomimo całkowicie zrozumiałego poglądu i rzeczywiście funkcji ochronnej prawa pracy, gwarantującej w tym przypadku ochronę wynagrodzenia pracownika, w orzecznictwie sądów polskich da się zauważyć zgoła inne poglądy.

Niedopuszczalność zgody pracownika na potrącanie nieokreślonej i niepewnej należności pracodawcy

Ważne

W orzecznictwie dominuje kierunek, zgodnie z którym niedopuszczalne jest wyrażenie przez pracownika zgody na potrącenie nieokreślonej i niepewnej przyszłej i hipotetycznej (jak również spornej) należności pracodawcy, jednak są i inne poglądy.

I KIERUNEK ORZECZNICZY

  • Niedopuszczalne jest wyrażenie przez pracownika zgody na potrącenie nieskonkretyzowanej należności pracodawcy mogącej powstać w przyszłości (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 3 sierpnia 2012 r., sygn. I BP 2/12; Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 grudnia 2005 r., sygn. I OSK 461/05);
  • W świetle art. 91 KP wyrażenie przez pracownika w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej zgody na potrącenie przez pracodawcę z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości, np. w wyniku inwentaryzacji - jest nieważne (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 5 maja 2004 r., sygn. I PK 529/03; Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 14 października 1997 r., sygn. I PKN 319/97)
  • Wyrażenie zgody przez pracownika na dokonanie potrąceń z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i istnienia przesłanki odpowiedzialności jest nieważne (zob. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 20 czerwca 2001 r., sygn. I PKN 516/00).

II KIERUNEK ORZECZNICZY

  • Odmowa wyrażenia przez pracownika zgody na potrącenie z wynagrodzenia za pracę spornej co do zasady i wysokości wierzytelności pracodawcy nie jest sprzeczna z art. 8 KP. (zob. Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 4 października 1994 r., sygn. I PZP 41/94).

Wydaje się, że mając na uwadze wykładnię funkcjonalną przepisu art. 91 KP i ochronę interesów pracownika, należy się przychylić do I kierunku orzeczniczego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA