reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Nielegalne wymagania pracodawcy - posiadanie konta w banku

Nielegalne wymagania pracodawcy - posiadanie konta w banku

Jestem pracownicą banku X. Pracodawca wymaga ode mnie i innych pracowników posiadania w tym banku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na które przelewa co miesiąc nasze wynagrodzenia. Czy pracodawca – bank może wymagać od nas takiego zachowania oraz czy jest to zgodne z prawem pracy?

Nie, takie działanie pracodawcy nie jest zgodne prawem. Narusza bowiem przepisy Kodeksu pracy co do formy wypłaty wynagrodzenia oraz ogranicza swobodę pracownika co do wyboru banku, w którym będzie lokował swoje dochody.

Pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy (art. 86 k.p.). Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. A zatem inny sposób wypłaty wynagrodzenia niż do rąk pracownika (m.in. przelewem bankowym na rachunek) jest dopuszczalny tylko wówczas, gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie albo jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego pracownik może cofnąć zgodę lub zmienić dyspozycję w zakresie wypłaty wynagrodzenia, a zachowanie takie nie jest naruszeniem obowiązku lojalności pracownika wobec pracodawcy (wyrok SN z 21 lutego 2002 r., I PKN 917/00, OSNP 2004/4/61).

Komentowany przepis, dotyczący zgody na wypłatę wynagrodzenia w formie bezgotówkowej, ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Dlatego postanowienie regulaminu pracy dopuszczające wyrażenie przez pracownika ustnie zgody na wypłatę wynagrodzenia w inny sposób niż do jego rąk jest nieważne (wyrok SN z 24 września 2003 r., I PK 324/02, OSNP 2004/18/313).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama