Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?
REKLAMA
REKLAMA
- Prawo nauczyciela do świadczenia urlopowego
- Wysokość świadczenia urlopowego
- Dofinansowanie wypoczynku pozostałych pracowników szkoły
Prawo nauczyciela do świadczenia urlopowego
Według Karty Nauczyciela każdego roku z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi świadczenie urlopowe. Świadczenie przysługuje w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
REKLAMA
Świadczenie urlopowe powinno być wypłacone do końca sierpnia każdego roku.
Wysokość świadczenia urlopowego
W bieżącym roku nauczyciel powinien otrzymać świadczenie urlopowe w wysokości 2417,14 zł. Oznacza to, że na konta nauczycieli wpłyną świadczenia urlopowe o ok. 600 zł wyższe niż w 2023 r.
Oczywiście w przypadku zatrudnienia nauczyciela przez niepełny rok szkolny lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, świadczenie przysługuje w kwocie proporcjonalnej.
Warto zaznaczyć, że nauczycielskie świadczenie urlopowe, mimo że jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie jest uzależnione od spełnienia przez nauczyciela kryterium socjalnego.
Dofinansowanie wypoczynku pozostałych pracowników szkoły
Również pracownicy niepedagogiczni szkół i placówek mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków zfśs wypoczynku swojego lub dzieci. Będą jednak musieli wykazać, że wsparcie jest im potrzebne za względu na złą sytuację życiową, rodzinną czy materialną – czyli w ich przypadku należy uwzględniać kryterium socjalne.
Ten rodzaj dofinansowania, tzw. wczasy pod gruszą, powinien być przyznawany na zasadach określonych w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenie nie ma z góry określonej kwoty – ze względu na konieczność stosowania kryterium socjalnego wysokość świadczenia dla poszczególnych niepedagogicznych pracowników szkoły może być różna.
Wczasy pod gruszą zwykle wypłacane są przed urlopem wypoczynkowym pracownika.
Podstawa prawna:
- art. 53 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 986)
- art. 2, art. 3, art. 8 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 288)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat