REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja komornicza z zapomogi wypłaconej ze środków zfśs

Beata Tofiluk

REKLAMA

Przyznaliśmy zleceniobiorcy zapomogę ze środków zfśs w związku z jego ciężką sytuacją materialną. Wynagrodzenie zleceniobiorcy podlega jednak na mocy tytułu wykonawczego zajęciu komorniczemu w związku z niespłaconą pożyczką bankową. Czy przyznana przez nas zapomoga również podlega egzekucji i czy powinniśmy ją przekazać komornikowi? Czy prawidłowe jest przyznawanie takich świadczeń zleceniobiorcom?

Nie ma przeszkód, aby przyznali Państwo zleceniobiorcy zapomogę, pod warunkiem że obowiązujący u Państwa regulamin działalności określa, że osoba zatrudniona na zlecenie należy do osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych. Zapomoga, którą przyznali Państwo zleceniobiorcy, co do zasady, podlega egzekucji w całości i są Państwo zobowiązani przekazać ją komornikowi na pokrycie należności z tytułu niespłaconej pożyczki.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osobami uprawnionymi do korzystania ze środków zfśs są:

  • pracownicy i ich rodziny,
  • emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie zfśs prawo korzystania ze świadczeń socjalnych (art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs).

Zawarte w przepisach ustawy o zfśs upoważnienie pracodawcy do rozszerzenia w regulaminie zfśs kręgu osób uprawnionych do korzystania z funduszu pozwala objąć zakładową działalnością socjalną również osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (np. chałupników, osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło). Treść regulaminu powinna także określać, jakie świadczenia będą przysługiwać tym uprawnionym. Działalność socjalna pracodawcy może obejmować m.in. usługi dotyczące różnych form krajowego wypoczynku (np. dofinansowanie do wypoczynku), działalność kulturalno-oświatową (np. dopłaty do biletu do kina czy teatru), sportowo-rekreacyjną, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej (np. zapomogi), a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

Jeżeli w regulaminie zfśs przewidzieli Państwo możliwość przyznania zapomogi zleceniobiorcy i spełni on określone wymagania, to będzie mógł skorzystać z takiej formy pomocy. Należy przy tym podkreślić, że udzielanie świadczeń z zfśś powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapomoga, mimo że udzielona w związku z ciężką sytuacją życiową zleceniobiorcy, będzie podlegać zajęciu komorniczemu na pokrycie należności z tytułu niespłaconej pożyczki.

WAŻNE!

Zapomoga wypłacona zleceniobiorcy ze środków zfśs podlega, co do zasady, zajęciu w całości, z wyjątkiem przypadków określonych przepisami Kodeksu postępowania cywilnego.

Egzekucja wierzytelności prowadzona w stosunku do zleceniobiorcy obejmuje wszelkie świadczenia uzyskane w ramach stosunku cywilnoprawnego, jednak z pewnymi wyjątkami. Egzekucji u dłużnika otrzymującego regularnie stałą płacę nie podlegają pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, zaś u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie (art. 829 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego). Ponadto przepisy umożliwiają objęcie wynagrodzeń zleceniobiorców lub osób świadczących pracę na podstawie innych stosunków cywilnoprawnych ochroną przewidzianą przepisami Kodeksu pracy.


Ograniczenia w dokonywaniu potrąceń dotyczą wyłącznie wynagrodzenia powtarzającego się, wypłacanego okresowo (np. co miesiąc), którego celem jest zapewnienie utrzymania zleceniobiorcy i jego rodziny. Jeżeli zatem umowa zlecenia jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy lub wynagrodzenie z tej umowy jest przyznawane regularnie, mogą Państwo poinformować komornika o tym fakcie, wskazując, że zleceniobiorca spełnia warunki niezbędne do ochrony jego wynagrodzenia przed egzekucją. W takich okolicznościach będą Państwo mogli dokonywać potrąceń przy zastosowaniu ograniczeń dotyczących wysokości potrącanych kwot na podstawie przepisów Kodeksu pracy. W związku z tym potrącenia będą mogły być dokonywane w razie egzekucji:

  • świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
  • innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Objęcie ochroną przewidzianą przepisami Kodeksu pracy świadczeń wypłacanych zleceniobiorcom jest możliwe wyłącznie we wskazanych wyżej przypadkach. W pozostałych sytuacjach potrąceniu w pełnej wysokości będą podlegać wszelkie należności uzyskane z umowy cywilnoprawnej, pod warunkiem że komornik dokona ich zajęcia.

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące ochrony przed potrąceniami nie mają zastosowania do świadczeń przyznanych ze środków zfśs. Podobnie jak wynagrodzenie z umowy zlecenia, nie mieszczą się one w pojęciu wynagrodzenia za pracę. Stanowią natomiast podstawę potrąceń zarówno w przypadku pracowników, jak i zleceniobiorców.

W związku z tym do świadczeń wypłaconych z zfśs nie należy stosować ograniczeń i limitów potrąceń, określonych w art. 87 i 871 Kodeksu pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 12 maja 2005 r. (I PK 248/04, OSNP 2006/1-2/12), w którym stwierdził, że „(...) przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia wynagrodzenia za pracę jako przedmiotu zobowiązania pracodawcy – świadczenia odwzajemniającego pracę i ekwiwalentnego względem niej (art. 22 § 1 k.p.). Zawarta w art. 183c § 2 k.p. »definicja jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości« została sformułowana na szczególne potrzeby, a mianowicie prawidłowej realizacji zasady równego traktowania pracowników w zakresie wynagradzania. Celem tak szerokiego pojmowania wynagrodzenia jest ograniczenie możliwości nierównego traktowania pracowników przez pracodawcę w sferze faktycznej, tj. nieuzasadnionego uprzywilejowywania niektórych z nich przez przyznawanie im korzyści formalnie niemających cech wynagrodzenia za pracę (np. świadczeń socjalnych). Uwzględnia przeto także należności, które, choć pozostają w związku z zatrudnieniem, nie są związanie bezpośrednio z obowiązkami pracownika wynikającymi ze stosunku pracy i należytym ich wykonywaniem. Tak rozumiane wynagrodzenie nie może być identyfikowane z wynagrodzeniem ustalanym wedle rodzaju pracy, jej ilości oraz jakości (art. 78 § 1 k. p.) i stanowić przedmiotu ochrony przewidzianej w art. 84–91 k.p. Wynika to zresztą wprost z treści art. 183c § 2 k.p., w którym różnicuje się »wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter« oraz »inne świadczenia związane z pracą«”.

Ze szczególnej ochrony przed potrąceniami nie będą więc korzystać świadczenia przyznane zleceniobiorcy w związku z ciężką sytuacją materialną, chyba że u dłużnika – zleceniobiorcy nieotrzymującego stałej płacy uzyskana zapomoga, stanowiąc jedyne źródło dochodu, pozwoli na utrzymanie przez okres dwóch tygodni. Wówczas tak przyznana zapomoga z zfśs mieści się w pojęciu uposażenia wypłacanego zleceniobiorcy w związku z zawartą z nim umową cywilnoprawną i nie jest wypłacana regularnie. Natomiast w Państwa przypadku nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące ochrony przed egzekucją komorniczą i zapomoga będzie mogła zostać potrącona w pełnej wysokości.

Podstawa prawna

  • art. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 829 pkt 5, art. 831, art. 833, art. 834 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 87–91 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

REKLAMA

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

Jaka była najniższa krajowa od 1 grudnia 1970 r. do 2025 r. [TABELA]

Od stycznia 2025 r. najniższa krajowa wynosi 4666 zł brutto. Jaka była najniższa krajowa przed covidem w 2019 r., a jaka w trakcie pandemii w 2020-2022 r.? Ile minimalna płaca wynosiła w 2010 r., a ile w 1998 r.? Tabela przedstawia kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce aż od grudnia 1970 r.

REKLAMA