REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10000 zł dla przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej, 9500 zł – dla przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podwyżki o co najmniej 25% (maksymalnie prawie 30%) dla osób zasiadających w radach i instytucjach szkolnictwa wyższego

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Podwyżki o co najmniej 25% (maksymalnie prawie 30%) dla osób zasiadających w radach i instytucjach szkolnictwa wyższego
Podwyżki o co najmniej 25% (maksymalnie prawie 30%) dla osób zasiadających w radach i instytucjach szkolnictwa wyższego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki dla członków Rady Doskonałości Naukowej, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz innych gremiów działających w systemie szkolnictwa wyższego przewiduje nowe rozporządzenie ministra nauki. Członkowie tych organów będą zarabiać o co najmniej 25% więcej niż obecnie; niektórzy z nich dostaną podwyżki sięgające prawie 30%. Rząd rozpoczął prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia. Ile będą zarabiać naukowcy zasiadający w tych organach?

Podwyżki mają otrzymać członkowie Rady Doskonałości Naukowej, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Komisji Ewaluacji Nauki oraz zespołów doradczych i ekspertów powoływanych przez ministra nauki w celu przedstawienia opinii lub ekspertyzy na jego potrzeby. Ministerstwo nauki rozpoczęło prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia regulujące te kwestie. Dotychczasowe stawki wynagrodzeń przysługujących tym osobom zostały ustalone w 2018 r. Powoduje to – zauważają urzędnicy resortu nauki w uzasadnieniu nowelizacji – że wynagrodzenia te są nieporównywalnie niższe niż w innych instytucjach. Wysokość tych wynagrodzeń nie odzwierciedla również rzeczywistego nakładu pracy członków tych gremiów.

Celem projektowanej nowelizacji jest więc – deklarują jej autorzy – podniesienie wysokości wynagrodzenia przysługującego członkom instytucji, organów i zespołów oraz ekspertom działającym w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Ponadto nowe rozporządzenie ma określić stawki wynagrodzenia przysługujące osobom pełniącym nowe, wskazane w ustawie funkcje w ramach organów. Nastąpić ma także korekta stawek wynagrodzenia poprzez ich dostosowanie do rzeczywistego nakładu pracy. Zmianie mają wreszcie ulec zasady ustalania wynagrodzenia dla ekspertów uczestniczących w procesie ewaluacji jakości kształcenia w szkołach doktorskich.

Autopromocja

Rada Doskonałości Naukowej

Przewodniczący oraz sekretarz Rady Doskonałości Naukowej mają dostać po 2000 zł podwyżki; dzięki temu ich zarobki wzrosną odpowiednio do 10 000 zł (25% podwyżki) i 9000 zł (28,6% podwyżki). Wynagrodzenie przewodniczących i pozostałych członków zespołów utworzonych przez RDN wzrośnie natomiast o 25% i będzie wynosiło odpowiednio 1250 zł i 625 zł. Wiceprzewodniczący RDN będą zarabiać po 8000 zł miesięcznie.

W składa Rady Doskonałości Naukowej wchodzi obecnie przewodniczący, dwaj zastępcy 
przewodniczącego, sekretarz, 10 przewodniczących zespołów Rady oraz 159 członków. Rada zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem postępowań w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego oraz rozpatruje odwołania i zażalenia związane z procedurami nadania stopnia naukowego doktora. Ponadto RDN prowadzi postępowania w sprawie nadania tytułu naukowego profesora, w szczególności – składa do prezydenta wnioski o nadania tego tytułu.

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wynagrodzenie przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego – zgodnie z projektem rozporządzenia – ma wzrosnąć z 7500 zł do 9500 zł (o 26,7%). Wiceprzewodniczący dostaną po 1500 zł: ich wynagrodzenia wrosną o 27,% – z 5500 zł do 7000 zł. Resort nauki przewiduje, że wynagrodzenie przewodniczących organów RGNiSW oraz członków tych organów za każdy dzień udziału w posiedzeniach tych organów wzrośnie odpowiednio z 1000 zł do 1250 zł i z 500 zł do 625 zł  (w obu przypadkach o 25%).

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest jedną z instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki. Radę tworzy jej przewodniczący, 2 wiceprzewodniczących, 4 przewodniczących komisji oraz 26 członków. 

Polska Komisja Akredytacyjna

Także po 2000 zł podwyżki otrzymają przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz sekretarz tego gremiów. Po wejściu w życie projektowanego obecnie rozporządzenia mają oni zarabiać odpowiednio 10 000 zł (podwyżka o 25%) oraz 8000 zł (28,6 zł). O 25% wzrosną wynagrodzenia przewodniczących wchodzących w skład PKA zespołów oraz członków tych zespołów – za każdy dzień udziału w ich posiedzeniach otrzymają odpowiednio 1250 zł i 625 zł.

Wzrośnie także wynagrodzenie przysługujące członkom PKA, ekspertom uczestniczącym w pracach PKA i osobom pełniącym funkcję sekretarza w zespole oceniającym z 1000 zł do 1250 zł (o 25%) za przygotowanie recenzji w sprawach oraz udział w wizytacji w uczelni.

W skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej wchodzi aktualnie jej przewodniczący, sekretarz i 100 członków. Dla komisji pracuje ponadto ok. 1000 ekspertów.

Komisja Ewaluacji Nauki

25–procentową podwyżkę ministerstwo nauki zamierza przyznać również przewodniczącemu Komisji Ewaluacji Nauki oraz pozostałym członkiem tego organu. Przewodniczący, zarabiający obecnie 8000 zł  będzie po wejściu w życie nowelizacji otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 10 000 zł. Wynagrodzenia członków KEN wzrosną z 4000 zł do 5000 zł

Aktualnie Komisja Ewaluacji Nauki to przewodniczący oraz 34 członków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  REKLAMA

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA