REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10000 zł dla przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej, 9500 zł – dla przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podwyżki o co najmniej 25% (maksymalnie prawie 30%) dla osób zasiadających w radach i instytucjach szkolnictwa wyższego

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Podwyżki o co najmniej 25% (maksymalnie prawie 30%) dla osób zasiadających w radach i instytucjach szkolnictwa wyższego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki dla członków Rady Doskonałości Naukowej, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz innych gremiów działających w systemie szkolnictwa wyższego przewiduje nowe rozporządzenie ministra nauki. Członkowie tych organów będą zarabiać o co najmniej 25% więcej niż obecnie; niektórzy z nich dostaną podwyżki sięgające prawie 30%. Rząd rozpoczął prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia. Ile będą zarabiać naukowcy zasiadający w tych organach?

Podwyżki mają otrzymać członkowie Rady Doskonałości Naukowej, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Komisji Ewaluacji Nauki oraz zespołów doradczych i ekspertów powoływanych przez ministra nauki w celu przedstawienia opinii lub ekspertyzy na jego potrzeby. Ministerstwo nauki rozpoczęło prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia regulujące te kwestie. Dotychczasowe stawki wynagrodzeń przysługujących tym osobom zostały ustalone w 2018 r. Powoduje to – zauważają urzędnicy resortu nauki w uzasadnieniu nowelizacji – że wynagrodzenia te są nieporównywalnie niższe niż w innych instytucjach. Wysokość tych wynagrodzeń nie odzwierciedla również rzeczywistego nakładu pracy członków tych gremiów.

Celem projektowanej nowelizacji jest więc – deklarują jej autorzy – podniesienie wysokości wynagrodzenia przysługującego członkom instytucji, organów i zespołów oraz ekspertom działającym w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Ponadto nowe rozporządzenie ma określić stawki wynagrodzenia przysługujące osobom pełniącym nowe, wskazane w ustawie funkcje w ramach organów. Nastąpić ma także korekta stawek wynagrodzenia poprzez ich dostosowanie do rzeczywistego nakładu pracy. Zmianie mają wreszcie ulec zasady ustalania wynagrodzenia dla ekspertów uczestniczących w procesie ewaluacji jakości kształcenia w szkołach doktorskich.

REKLAMA

Autopromocja

Rada Doskonałości Naukowej

Przewodniczący oraz sekretarz Rady Doskonałości Naukowej mają dostać po 2000 zł podwyżki; dzięki temu ich zarobki wzrosną odpowiednio do 10 000 zł (25% podwyżki) i 9000 zł (28,6% podwyżki). Wynagrodzenie przewodniczących i pozostałych członków zespołów utworzonych przez RDN wzrośnie natomiast o 25% i będzie wynosiło odpowiednio 1250 zł i 625 zł. Wiceprzewodniczący RDN będą zarabiać po 8000 zł miesięcznie.

W składa Rady Doskonałości Naukowej wchodzi obecnie przewodniczący, dwaj zastępcy 
przewodniczącego, sekretarz, 10 przewodniczących zespołów Rady oraz 159 członków. Rada zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem postępowań w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego oraz rozpatruje odwołania i zażalenia związane z procedurami nadania stopnia naukowego doktora. Ponadto RDN prowadzi postępowania w sprawie nadania tytułu naukowego profesora, w szczególności – składa do prezydenta wnioski o nadania tego tytułu.

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wynagrodzenie przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego – zgodnie z projektem rozporządzenia – ma wzrosnąć z 7500 zł do 9500 zł (o 26,7%). Wiceprzewodniczący dostaną po 1500 zł: ich wynagrodzenia wrosną o 27,% – z 5500 zł do 7000 zł. Resort nauki przewiduje, że wynagrodzenie przewodniczących organów RGNiSW oraz członków tych organów za każdy dzień udziału w posiedzeniach tych organów wzrośnie odpowiednio z 1000 zł do 1250 zł i z 500 zł do 625 zł  (w obu przypadkach o 25%).

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest jedną z instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki. Radę tworzy jej przewodniczący, 2 wiceprzewodniczących, 4 przewodniczących komisji oraz 26 członków. 

Polska Komisja Akredytacyjna

Także po 2000 zł podwyżki otrzymają przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz sekretarz tego gremiów. Po wejściu w życie projektowanego obecnie rozporządzenia mają oni zarabiać odpowiednio 10 000 zł (podwyżka o 25%) oraz 8000 zł (28,6 zł). O 25% wzrosną wynagrodzenia przewodniczących wchodzących w skład PKA zespołów oraz członków tych zespołów – za każdy dzień udziału w ich posiedzeniach otrzymają odpowiednio 1250 zł i 625 zł.

Wzrośnie także wynagrodzenie przysługujące członkom PKA, ekspertom uczestniczącym w pracach PKA i osobom pełniącym funkcję sekretarza w zespole oceniającym z 1000 zł do 1250 zł (o 25%) za przygotowanie recenzji w sprawach oraz udział w wizytacji w uczelni.

W skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej wchodzi aktualnie jej przewodniczący, sekretarz i 100 członków. Dla komisji pracuje ponadto ok. 1000 ekspertów.

Komisja Ewaluacji Nauki

25–procentową podwyżkę ministerstwo nauki zamierza przyznać również przewodniczącemu Komisji Ewaluacji Nauki oraz pozostałym członkiem tego organu. Przewodniczący, zarabiający obecnie 8000 zł  będzie po wejściu w życie nowelizacji otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 10 000 zł. Wynagrodzenia członków KEN wzrosną z 4000 zł do 5000 zł

Aktualnie Komisja Ewaluacji Nauki to przewodniczący oraz 34 członków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA