REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki wynagrodzeń pracowników naukowych w 2024 r. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Podwyżki wynagrodzeń pracowników naukowych w 2024 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń pracowników naukowych przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej ma wzrosnąć do 9370 zł. Pociągnie to za sobą podwyżki dla pozostałych grup pracowników naukowych. Ile będą zarabiać naukowcy w 2024 r.?

Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej wynosi obecnie 7210 zł. 1 stycznia 2023 r. zostało one podwyższone z 6410 zł, co oznaczało jego wzrost o około 12,5 proc. Obecnie resort edukacji i nauki proponuje kolejną podwyżkę, o prawie 30 proc. – do kwoty 9370 zł. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Rada Ministrów rozpoczęła prace na projektem rozporządzenia przygotowanym w resorcie kierowanym przez Przemysława Czarnka. 

REKLAMA

Autopromocja

Podwyżki dla pracowników naukowych – dla kogo

Profesorowie uczelni publicznych, których 20 lipca 2023 r. było 8 668, to nie jedyni pracownicy naukowi, którzy – o ile rozporządzenie wejdzie w życie – dostaną podwyżki wynagrodzeń. Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej stanowi bowiem podstawę ustalenia wysokości miesięcznych wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych na stanowiskach innych niż profesor. Uczelnie publiczne 20 lipca 2023 r. zatrudniały 16 383 profesorów uczelni oraz 62 907 innych nauczycieli akademickich.

Także wynagrodzenia naukowców pracujących w jednostkach naukowych Polskiej Akademii Nauk są obliczane w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora. W ten sposób podwyżki wynagrodzenia otrzyma 4 364 pracowników PAN (według stanu na 31 grudnia 2022 r.).

Na podwyżce minimalnego wynagrodzenia profesorów skorzystają wreszcie doktoranci otrzymujący stypendium doktoranckie. Według stanu na 30 października 2022 r. było ich 14 626.

Zarobki nauczycieli akademickich w 2024

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli akademickich będzie wynosić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dla profesora – 9 370 zł,
 • dla profesora uczelni – 83 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 7 777,10 zł,
 • dla adiunkta – 73 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 6 840,10 zł,
 • dla innego nauczyciela akademickiego – 50 proc. wynagrodzenie profesora, tj. 4 685,00  .

Zarobki w Polskiej Akademii Nauk w 2024 

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników naukowych PAN będzie wynosić:

 • dla profesora – 9 370 zł,
 • dla profesora instytutu – 83 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 7 777,10 zł,
 • dla adiunkta – 73 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 6 840,10 zł,
 • dla innego pracownika naukowego – 50 proc. wynagrodzenie profesora, tj. 4 685,00  .

Stypendia doktoranckie w 2024

Stypendia doktoranckie będą wynosić:

 • do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa – 37 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 3 466,90 zł,
 • po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa – 57 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 5 340,90 zł.

Podwyżka dla pracowników naukowych – dlaczego ma nastąpić

REKLAMA

Według obowiązujących w 2023 r. stawek minimalne wynagrodzenie zasadnicze profesora wynosi 7210 zł. Zgodnie z przepisami wynagrodzenie nauczyciela akademickiego oraz pracownika naukowego PAN nie może być niższe niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, czyli 3605 zł. W ten sposób osoby te otrzymują wynagrodzenie o 5 zł wyższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenie za pracę, które w II. półroczu 2023 r. wynosi 3600 zł.

Tymczasem 1 stycznia 2024 r. minimalne wygrodzenie za pracę wzrośnie do 4242 zł, a 1 lipca 2024 r. – do kwoty 4300 zł. Utrzymanie wysokości minimalnego wynagrodzenie zasadniczego profesora na dotychczasowym poziomie oznaczałoby, że nauczyciele akademiccy i pracownicy naukowi, którzy otrzymują wynagrodzenie stanowiące 50 proc. wynagrodzenia profesora nie osiągnęliby w 2024 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Właśnie dlatego w resorcie edukacji i nauki uznano za celowe podwyższenie wysokości wynagrodzenia profesora – tak deklarują autorzy projektu w jego uzasadnieniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA