REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia pracowników naukowych w 2024 r. Na razie bez zmian. Profesor zarabia co najmniej 7210 zł miesięcznie, profesor uczelni – 5984,30 zł, adiunkt – 5263,30 zł. Pozostali nauczyciele akademiccy – 3605 zł. To mniej niż płaca minimalna. Kiedy podwyżka?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej wynosi 7210 zł
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenia pracowników naukowych w 2024 r. jak dotychczas nie uległy zmianie. Nadal obowiązuje stawka minimalnego wynagrodzenia profesora ustalona na początku 2023 r. Stanowi ona podstawę obliczenia wysokości wynagrodzeń pozostałych pracowników naukowych oraz stypendiów doktoranckich. Ile zarabiają naukowcy w 2024 r.?

Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej wynosi 7210 zł. Stawka ta obowiązuje od 1 stycznia 2023 r., kiedy została podwyższona z 6410 zł.  Wtedy naukowcy otrzymali podwyżki o ok. 12,5 proc. Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej stanowi podstawę ustalenia wysokości miesięcznych wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych na stanowiskach innych niż profesor oraz naukowców pracujących w Polskiej Akademii Nauk. Jest także podstawą dla określenia wysokości stypendiów doktoranckich.

W 2023 r. ówczesny resort edukacji i nauki zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia  profesora do kwoty 9370 zł; pociągnęłoby to za sobą proporcjonalne podwyżki dla całej kadry naukowej oraz doktorantów. Rozporządzenie w tej sprawie nie doczekało się jednak przyjęcia przez rząd.

REKLAMA

Autopromocja

Ile zarabiają nauczyciele akademiccy w uczelniach publicznych w 2024

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze profesora wynosi zatem w 2024 r. tyle samo co w poprzednim roku – 7210,00 zł brutto. Wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela akademickiego nie może być natomiast niższa niż 50% wynagrodzenia profesora (tj. 3605 zł brutto), z tym że dla:

 • dla profesora uczelni – 83 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 5984,30 zł,
 • dla adiunkta – 73 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 5263,30 zł.

Wobec tego minimalne wynagrodzenie nauczyciela akademickiego (50 proc. wynagrodzenia profesora) wynosi obecnie 3605 zł. To mniej, niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę. 

Według stanu na 20 lipca 2023 r. w uczelniach publicznych było:
 • 8668 profesorów,
 • 16383 profesorów uczelni,
 • 62907 innych nauczycieli akademickich.
Ważne
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. wynosi:
 • od 1 stycznia – 4242 zł
 • od 1 lipca – 4300 zł

Ile zarabiają naukowcy w Polskiej Akademii Nauk w 2024 

Także wynagrodzenia naukowców pracujących w jednostkach naukowych Polskiej Akademii Nauk są obliczane w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora. Nie mogą być – podobnie jak w przypadku uczelni publicznych – niższe niż 50 proc. wynagrodzenia profesora (tj. 3605 zł). Minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników naukowych PAN wynosi więc:

 • dla profesora – 7210,00 zł,
 • dla profesora instytutu – 83 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 5 984,30 zł,
 • dla adiunkta – 73 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 5 263,30 zł.

Stypendia doktoranckie w 2024

Minimalne wynagrodzenie profesora jest ponadto podstawą dla obliczenia wysokości stypendiów doktoranckich. W 2024 r. wynoszą one co najmniej:

 • do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa – 37 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 2 667,70 zł,
 • po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa – 57 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 4 109,70 zł.

Podwyżka dla pracowników naukowych – kiedy nastąpi

Według stawek obowiązujących w 2023 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze profesora wynosiło 7210 zł. Zgodnie z przepisami wynagrodzenie nauczyciela akademickiego oraz pracownika naukowego PAN nie może być niższe niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, czyli 3605 zł. W ten sposób osoby te otrzymywały w ubiegłym roku wynagrodzenie o 5 zł wyższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenie za pracę, które w II. półroczu 2023 r. wynosiło 3600 zł.

Tymczasem 1 stycznia 2024 r. minimalne wygrodzenie za pracę wzrosło do 4242 zł, a 1 lipca 2024 r. wrośnie ponownie – do kwoty 4300 zł. Utrzymanie wysokości minimalnego wynagrodzenie zasadniczego profesora na dotychczasowym poziomie oznacza, że nauczyciele akademiccy i pracownicy naukowi, którzy otrzymują wynagrodzenie stanowiące 50 proc. wynagrodzenia profesora nie osiągają w 2024 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA