Zasiłek pielęgnacyjny w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź ->>> Zasiłek pielęgnacyjny - podwyżka 2018/2019
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym, który przyznaje się osobom w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. W odróżnieniu od świadczenia pielęgnacyjnego, które jest wypłacane opiekunom osób niepełnosprawnych, zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest bezpośrednio osobie wymagającej opieki.
Więcej o świadczeniu pielęgnacyjnym przeczytasz -> Świadczenie pielęgnacyjne w 2018 r. – wyższa kwota, wniosek (druk)
Osoby uprawnione do zasiłku
Ustawodawca wyraźnie określił krąg osób, które są uprawnione do zasiłku pielęgnacyjnego. Są to:
1) niepełnosprawne dziecko;
2) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale tylko wówczas, gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
4) osoba, która ukończyła 75 lat.
Polecamy: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Kto nie otrzyma zasiłku
Nie wszystkim wymienionym wyżej osobom będzie przysługiwał zasiłek. Wyłączone są osoby:
-
umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
-
uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego,
-
jeżeli członkowi rodziny osoby spełniającej warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje, za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Wysokość zasiłku
Od 2015 roku niezmieniona pozostaje wysokość zasiłku pielęgnacyjnego i wynosi 153 zł miesięcznie. Przyznanie prawa do zasiłku nie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.
Wniosek
Zasiłek pielęgnacyjny ustalany jest wyłącznie na wniosek.
Osoba uprawniona lub jej przedstawiciel ustawowy ubiegający się o zasiłek powinna złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny wraz z odpowiednimi dokumentami w ośrodku pomocy społecznej lub w urzędzie gminy.
Dokumenty do wniosku:
- kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej,
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności w przypadku dziecka do lat 16,
- kopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności w przypadku osoby w wieku powyżej 16 lat,
- zaświadczenie z instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, że pobyt osoby uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego i udzielane jej świadczenia nie są w całości lub w części finansowane z budżetu państwa lub z Narodowego Funduszu Zdrowia – w przypadku przebywania osoby uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego w takiej instytucji.
W przypadku otrzymania decyzji przyznającej świadczenie, pieniądze będą wypłacane będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia. Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany w/wym. osobom i wypłacany przez MOPS, natomiast dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez ZUS i przyznaje się go osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli ta osoba została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,
- Rozporządzenie z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat