REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem po rozwodzie - wzór oświadczenia

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem po rozwodzie - wzór oświadczenia/ fot. Fotolia
Dwa dni na opiekę nad dzieckiem po rozwodzie - wzór oświadczenia/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik będący rodzicem dziecka ma prawo do 16 godzin albo dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w ciągu roku z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Kiedy rozwiedzionemu pracownikowi przysługuje prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem? Przedstawiamy wzór oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat.

Problem

Pracownik jest rozwiedziony. Ma dwoje dzieci. Jedno dziecko, urodzone w czerwcu 2002 r., przebywa zgodnie z wyrokiem sądu u niego, a drugie, urodzone w 2006 r., mieszka z matką. Pracownik ma prawo do kontaktów z młodszym synem. Chciałby skorzystać z 2 dni opieki na młodszego syna, bo na starsze dziecko już mu to uprawnienie nie przysługuje. Czy ma takie prawo?

Autopromocja

Rada

Pracownikowi przysługuje uprawnienie do 2 dni opieki na młodszego syna pod warunkiem rezygnacji z tych dni opieki przez matkę dziecka. W tym celu pracownik powinien złożyć Państwu oświadczenie o zamiarze korzystania z takiego uprawnienia.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Uzasadnienie

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 Kodeksu pracy). O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, tj. czy nastąpi to w wymiarze godzinowym, czy dniowym, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym pracodawcy w danym roku kalendarzowym. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może korzystać tylko jeden z nich (art. 1891 Kodeksu pracy).

Prawo do opieki na dziecko ma rodzic, któremu przysługuje władza rodzicielska. Samo posiadanie władzy rodzicielskiej nie oznacza jej wykonywania. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 listopada 2005 r. (II SA/Wa 1475/05), stwierdzając, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(...) wykonywanie władzy rodzicielskiej oznacza, że rodzic osobiście zajmuje się sprawami dziecka. Chodzi tu o wykonywanie wszystkich obowiązków, dzięki którym dziecko będzie wychowane w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój.

Uprawnienie do 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat przysługuje natomiast pracownikowi wychowującemu dziecko. Zatem pracownikiem wychowującym dziecko jest nie tylko pracownik, który posiada władzę rodzicielską, ale także taki, który zajmuje się wychowywaniem dziecka. Istotna jest zatem faktyczna więź między pracownikiem a dzieckiem i faktyczny udział w jego wychowywaniu.

W opisanej sytuacji nie ulega wątpliwości, że główna rola w wychowywaniu drugiego dziecka przypada matce dziecka. Rozwiedziony rodzic, u którego dziecko stale nie mieszka, może zatem wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem, jeśli utrzymuje stały kontakt z dzieckiem, a były małżonek odstąpi mu swoje uprawnienie, tj. oświadczy, że nie skorzysta z przysługujących mu dni wolnych na opiekę. Z uwagi na to, że pracownik nie ma obowiązku uzasadniać swojego wniosku o wolne na opiekę ani dokumentować potrzeby skorzystania z tego prawa, nie istnieje możliwość weryfikacji, czy omawiane uprawnienie mu przysługuje.

W aktach osobowych zamieszcza się oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień rodzicielskich m.in. dotyczących dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat (§ 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika). Zatem jeżeli w omawianej sytuacji pracownik złoży takie oświadczenie, będą mu Państwo musieli udzielić takich dni wolnych. Pracodawca nie może bowiem weryfikować, czy rozwiedziony pracownik utrzymuje kontakt z dzieckiem albo czy matka dziecka złożyła u swojego pracodawcy oświadczenie o zamiarze korzystania z dni wolnych na dziecko w wieku do 14 lat. Pracodawca nie ma też obowiązku wystawienia zaświadczenia, że dany pracownik korzysta lub nie korzysta z uprawnień rodzicielskich i przekazania go innemu pracodawcy.

Rodzice i opiekunowie mogą dzielić się częściowo uprawnieniem wolnego na dziecko do 14 lat (np. każde z rodziców może wykorzystać po jednym dniu takiego zwolnienia), pod warunkiem że nie będą korzystać z niego w tym samym czasie.

Rodzice 3-letniego dziecka rozwiedli się. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Dziecko mieszka u matki, a ojciec zabiera je do siebie na weekendy. Obydwoje rodzice pozostają w stosunku pracy. Uzgodnili, że każdy z nich będzie korzystać z 1 dnia opieki nad dzieckiem w ciągu roku kalendarzowego. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne. W tej sytuacji obydwoje rodzice powinni złożyć pracodawcy stosowne oświadczenia w tym zakresie.

Wzór oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat

infoRgrafika

Podstawa prawna:

● art. 188, art. 1891 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1666

● § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika – Dz.U. Nr 62, poz. 286, ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 2005

Autor: Małgorzata Mędrala-Natkaniec - radca prawny, doktor nauk prawnych, autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

    W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

    Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

    Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

    Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

    7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

    Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

    Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

    REKLAMA

    Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

    Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

    PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

    PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

    Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

    Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

    Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

    REKLAMA

    5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

    Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

    1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

    1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

    REKLAMA