| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2016

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2016

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Ile wynosi składka zdrowotna w 2016 roku?

Prowadząc działalność pozarolniczą mamy obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 stycznia 2016 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2015 r. wyniosło 4 280,80 zł. Podana wartość służy do określenia dolnej granicy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Wobec tego najniższa miesięczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązująca przedsiębiorców w 2016 r. wynosi 3.210,60 zł (75% z kwoty 4.280,80 zł). Natomiast składka zdrowotna (tj. 9% podstawy wymiaru - zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) w okresie od stycznia do grudnia 2016 r. wynosi 288,95 zł.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy w 2016 roku wynosi 288,95 zł (w roku 2015 składka wynosiła 279,41 zł).

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 roku wynosi 3.210,60 zł.

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej

Jak już wspomniano, przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od tej zasady ustawodawca wprowadził jednak wyjątek. Przepisy przewidują całkowite zwolnienie z obowiązku opłacania składki zdrowotnej lub jej obniżenie. Dotyczy to przedsiębiorców posiadających orzeczenie o niepełnosprawności (u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności) oraz emerytów i rencistów. Sam fakt posiadania orzeczenia o niepełnosprawności nie jest wystarczający do zwolnienia lub też obniżenia składki zdrowotnej. Muszą być przy tym spełnione dodatkowe warunki.

Przedsiębiorca z niepełnosprawnością

W związku z tym, z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne może zrezygnować osoba z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności w sytuacji gdy:

- uzyskuje przychody z tytułu działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (od marca 2016 r. 441,28 zł), bądź

- opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Przedsiębiorca – emeryt

Również emeryci i renciści po spełnieniu określonych warunków są uprawnione do zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Znaczenie ma tu wysokość otrzymywanego świadczenia.

Przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne jeżeli:

- otrzymuje świadczenie emerytalne lub rentowe w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia – w roku 2016 r. jest to kwota 1850 zł oraz

- uzyskuje dodatkowe przychody tytułu działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (od marca 2016 r. jest to 441,28 zł), bądź

- opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »