reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2016

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2016

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Ile wynosi składka zdrowotna w 2016 roku?

Prowadząc działalność pozarolniczą mamy obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 stycznia 2016 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2015 r. wyniosło 4 280,80 zł. Podana wartość służy do określenia dolnej granicy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Wobec tego najniższa miesięczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązująca przedsiębiorców w 2016 r. wynosi 3.210,60 zł (75% z kwoty 4.280,80 zł). Natomiast składka zdrowotna (tj. 9% podstawy wymiaru - zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) w okresie od stycznia do grudnia 2016 r. wynosi 288,95 zł.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy w 2016 roku wynosi 288,95 zł (w roku 2015 składka wynosiła 279,41 zł).

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 roku wynosi 3.210,60 zł.

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej

Jak już wspomniano, przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od tej zasady ustawodawca wprowadził jednak wyjątek. Przepisy przewidują całkowite zwolnienie z obowiązku opłacania składki zdrowotnej lub jej obniżenie. Dotyczy to przedsiębiorców posiadających orzeczenie o niepełnosprawności (u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności) oraz emerytów i rencistów. Sam fakt posiadania orzeczenia o niepełnosprawności nie jest wystarczający do zwolnienia lub też obniżenia składki zdrowotnej. Muszą być przy tym spełnione dodatkowe warunki.

Przedsiębiorca z niepełnosprawnością

W związku z tym, z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne może zrezygnować osoba z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności w sytuacji gdy:

- uzyskuje przychody z tytułu działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (od marca 2016 r. 441,28 zł), bądź

- opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Przedsiębiorca – emeryt

Również emeryci i renciści po spełnieniu określonych warunków są uprawnione do zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Znaczenie ma tu wysokość otrzymywanego świadczenia.

Przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne jeżeli:

- otrzymuje świadczenie emerytalne lub rentowe w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia – w roku 2016 r. jest to kwota 1850 zł oraz

- uzyskuje dodatkowe przychody tytułu działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (od marca 2016 r. jest to 441,28 zł), bądź

- opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama