reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne dla byłych opiekunów w 2017 r.

Zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne dla byłych opiekunów w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych w razie śmierci podopiecznego albo utraty ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, otrzymają zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki będą musieli spełnić by otrzymać świadczenia?

W związku ze stałą opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny (dzieckiem lub dorosłym), często opiekunowie są zmuszeni do zakończenia aktywności zawodowej. W celu częściowej rekompensaty utraty pracy, przysługuje im świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna. Natomiast po śmierci podopiecznego, opiekun traci prawo do świadczeń, a powrót do pracy często jest niemożliwy, z uwagi na brak kwalifikacji bądź zbyt długą nieobecność na rynku pracy.

W celu poprawy warunków życia opiekunom osób niepełnosprawnych, projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wprowadza możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz świadczenia przedemerytalnego przez osoby, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną, i które utraciły prawo do tego świadczenia lub zasiłków w związku ze śmiercią osoby, nad którą opieka była sprawowana.

Ustawa została podpisana 21 listopada 2016 r. przez prezydenta.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zasiłek dla bezrobotnych

Od 1 stycznia 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci będą mogli zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Dzięki temu zyskają możliwość skorzystania ze staży organizowanych przez urzędy pracy czy otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Uprawnienie do zasiłku dla bezrobotnych otrzyma każdy opiekun, jeżeli pobierał świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna przynajmniej przez rok.

Świadczenie przedemerytalne

Od 1 stycznia 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci będą również mogli ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.

Świadczenie przedemerytalne będą mogły otrzymać osoby, które łącznie spełnią następujące warunki:

- zarejestrują się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna;

- do dnia rejestracji przez co najmniej 365 dni nieprzerwanie pobierają świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna;

- do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna – mają ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni);

- legitymują się okresem uprawniającym do emerytury: w przypadku kobiet – co najmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn – co najmniej 25 lat.

Świadczenie przedemerytalne będzie przysługiwało na wniosek zainteresowanego.

Źródłem finansowania obu świadczeń będzie Fundusz Pracy.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 09.01.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne dla byłych opiekunów w 2017 r./fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne dla byłych opiekunów w 2017 r./fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama