| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta w 2016 r.

Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta w 2016 r.

Dodatek pielęgnacyjny otrzyma emeryt po spełnieniu odpowiednich warunków. Ponadto od 1 marca 2016 r. dodatek pielęgnacyjny uległ podwyższeniu. Komu przysługuje i czy konieczne jest składanie wniosku?

Komu przysługuje?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje wyłącznie osobom uprawnionym do emerytury i renty, które dodatkowo spełniają jeden z warunków:

- ukończyły 75 lat,

- nie ukończyły 75 lat, jednakże zostały one uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji wydaje lekarz orzecznik ZUS.

Niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji muszą występować łącznie.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do jakiejkolwiek pracy. Niezdolność do samodzielnej egzystencji to natomiast takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 27 kwietnia 2000 r., sygn. akt III Aua 190/00 podkreślił, że do czynności zabezpieczających samodzielną egzystencję człowieka nie należą wyłącznie tzw. czynności samoobsługi, jak mycie się, ubieranie, samodzielne jedzenie posiłków, ale również nabywanie żywności, przyniesienie jej do domu, ogrzewanie mieszkania, przynoszenie w tym celu wiader z węglem, podstawowe prace porządkowe niewymagające wysiłku fizycznego i prac na wysokości.

Na wniosek lub z urzędu

Podkreślić należy, że dla osoby, która ukończyła 75 lat, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu.

Natomiast w przypadku, gdy osoba nie ukończyła 75 lat a została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na wniosek zainteresowanego. Do wniosku niezbędne jest dołączenie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (komisji lekarskiej ZUS), ustalającego całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Wymagane dokumenty – zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Kto nie otrzyma?

Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzyma emeryt, który przebywa w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo – leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno – opiekuńczym.

Wyjątkiem jest, gdy emeryt przebywa poza powyższymi placówkami przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu (dodatek przysługuje)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »