Zasiłek macierzyński na zleceniu
REKLAMA
REKLAMA
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
Zasiłek macierzyński na zleceniu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zasiłek przysługuje osobie, która urodzi w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Przy umowie-zleceniu odprowadzanie tej składki jest możliwe. Jeśli zleceniobiorca jest zgłoszony do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, to może również podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.
Ubezpieczenie to jest dobrowolne, w związku z czym należy wyrazić chęć przystąpienia do niego przy podpisywaniu umowy lub w trakcie jej trwania. Składka, w wysokości 2,45 proc. podstawy wymiaru, odprowadzana jest w całości przez zleceniobiorcę. Podstawa wymiaru składki chorobowej dla osób ubezpieczonych dobrowolnie posiada również górne widełki i jest miesięcznie ograniczona do kwoty 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w 2015 r. 9 897,50 zł).
Polecane przez redakcję: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)
Minimalny okres podlegania ubezpieczeniu
Wypłata świadczeń z ZUS-u jest uzależniona od okresu, przez jaki składka chorobowa była odprowadzana. Aby ubiegać się o zasiłek chorobowy w trakcie ciąży, zleceniobiorca powinien legitymować się co najmniej 90-dniowym okresem podlegania nieprzerwalnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek macierzyński jednak temu obostrzeniu nie podlega. Prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskuje się od pierwszego dnia ubezpieczenia.
Okres przysługiwania zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek macierzyński nabyty z tytułu odprowadzania składki przy umowie-zleceniu przysługuje przez taki sam okres jak zasiłek macierzyński regulowany Kodeksem pracy, wypłacany w trakcie zatrudnienia lub po jego ustaniu, gdy umowa została przedłużenia do dnia porodu. W przypadku urodzenia jednego dziecka - przez 20 tygodni okresu urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni okresu urlopu rodzicielskiego.
Zadaj pytanie: FORUM
Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Natomiast wysokość zasiłku za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli w terminie do 14 dni po porodzie zostanie złożony pisemny wniosek o udzielenie, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego, zasiłek za cały okres będzie wynosił 80 proc. podstawy.
Zasiłek dla tatusia
O zasiłek może również ubiegać się ojciec dziecka wykonujący inną pracę zarobkową na podstawie umowy-zlecenia. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Wypłata zasiłku następuje za okres wskazany w Kodeksie pracy jako okres urlopu ojcowskiego, czyli 2 tygodnie.
Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy - zasady przyznawania i rozliczania
Źródło: ZUS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat