reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie pielęgnacyjne 2013 - zmiany

Świadczenie pielęgnacyjne 2013 - zmiany

Świadczenie pielęgnacyjne w 2013 r. czekają zmiany. Obecnie wynosi 520 zł miesięcznie. Osoby uprawnione do świadczenia otrzymują do końca czerwca dodatek w wysokości 100 zł. Od kwietnia przyznaje się im kolejne 200 zł. Od 1 lipca 2013 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego zostanie podwyższona do kwoty 620 zł. Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Wysokość świadczenia

W Polsce do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego uprawnionych jest ok. 95 tys. osób miesięcznie. Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego w ramach rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego będzie udzielana pomoc finansowa. Prawo do pomocy przysługuje osobom mającym ustalone za miesiąc kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad lub grudzień 2013 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przyznane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych spełniającym warunki określone w art. 17 ustawy. Wsparcie będzie realizowane ze środków budżetu państwa Przeznacza się na ten cel ok. 176 mln zł.

WAŻNE!

W świetle § 2 ust. 2-3 rozporządzenia pomoc przysługuje w wysokości 200 zł miesięcznie i jest przyznawana niezależnie od dochodu.

Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci obecnie otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł i do końca czerwca 2013 r. dodatkowe 100 zł (wynika to z kontynuacji programu rządowego). Natomiast od kwietnia 2013 r. będą otrzymywali dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Od lipca 2013 r. dodatek w wysokości 100 zł nie będzie już wypłacany, wówczas o tę kwotę zostanie powiększona wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, które wyniesie 620 zł. Do tej kwoty zostanie doliczone 200 zł, czyli łącznie wsparcie się nie zmieni i nadal będzie to 820 zł.

Porównaj: Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Wypłata

Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy należny dzień. Kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Pomoc finansowa w wysokości 200 zł będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo inny upoważniony organ gminy. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do wspomnianej pomocy wszczyna się z urzędu. W związku z tym zainteresowani nie będą musieli składać dodatkowych wniosków. Powinno to zwiększyć dostępność pomocy.

Podmioty uprawnione

Od 1 stycznia 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama