Status bezrobotnego a staż pracy
REKLAMA
REKLAMA
Staż pracy u danego pracodawcy ma wpływ na niektóre uprawnienia pracownicze, takie jak długość okresu wypowiedzenia czy wysokość odprawy. Nie można jednak zapominać o ogólnym stażu pracy pracownika, który decyduje o nabyciu niektórych uprawnień przysługujących pracownikom.
REKLAMA
Zasiłek dla bezrobotnych
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zaliczany jest do stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych (tj. dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej) oraz okresów składkowych uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury, ale nie jest uwzględniany przy ustalaniu nabycia prawa do urlopu.
Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy do okresów pracy uprawniających do wysługi lat i nagrody jubileuszowej wlicza się bowiem nie tylko wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia, ale także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Okresy posiadania statusu osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku nie są wliczane do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, w tym nagrody i dodatki.
Urlop i emerytura
Zarówno okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jak i okres, za który zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje, nie są wliczane do stażu pracy uprawniającego do urlopu wypoczynkowego.
W przypadku prawa do emerytury, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest okresem składkowym. Okresem nieskładkowym jest natomiast okres udokumentowanej niezdolności do pracy, w czasie której osobie bezrobotnej wypłacany jest zasiłek z Funduszu Pracy. Jeśli natomiast bezrobotny nie ma prawa do zasiłku, taki okres nie jest ani okresem składkowym, ani nieskładkowym, a więc nie jest wliczany do stażu pracy uprawniającego do emerytury, ani brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości emerytury.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat