REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy - jak poprawić?

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
ZUS ZWUA - jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy?
ZUS ZWUA - jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy - jak go prawidłowo poprawić? Jak dokonać korekty ZUS ZWUA? Co z rozliczeniem składek po rozwiązaniu umowy zlecenia?

Jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy?

Problem: Jedna z zatrudnionych przez nas osób była w okresie od 1 maja do 31 października 2021 r. zatrudniona na podstawie umowy zlecenia (pełne oskładkowanie). Od 1 listopada 2021 r. została zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Przez błąd osoby zajmującej się rozliczeniami kadrowymi została wyrejestrowana z ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia z 31 października 2021 r. (zamiast 1 listopada 2021 r.). Zgłoszenia do ubezpieczeń ze stosunku pracy dokonaliśmy prawidłowo - od 1 listopada 2021 r. Jak skorygować w dokumentacji ZUS tę pomyłkę? W listopadzie 2021 r. wypłaciliśmy temu ubezpieczonemu wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wykonywanej w październiku br. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę za listopad 2021 r. Jak należy rozliczyć składki od takiego wynagrodzenia i jakie wykazać kody tytułu do ubezpieczeń? Czy najpierw powinniśmy skorygować dokumentację zgłoszeniową, czy też w pierwszej kolejności należy przesłać rozliczenie składek? - pyta Czytelniczka z Radomia.

Autopromocja

Rada: Za byłego zleceniobiorcę należy złożyć formularz ZUS ZWUA w trybie korekty z poprawioną datą wyrejestrowania, a za listopad wykazać tę osobę w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu 30 00 xx i rozliczeniem należnych składek od wypłaconego zlecenia.

Uzasadnienie: Każda osoba posiadająca tytuł do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego najpierw podlega zgłoszeniu do odpowiednich ubezpieczeń, a potem - w razie wygaśnięcia tego tytułu (np. w wyniku rozwiązania umowy zlecenia bądź ustania stosunku pracy) - wyrejestrowaniu z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od daty zaistnienia tego faktu. Zarówno zgłoszenie, jak i wyrejestrowanie należy do obowiązku płatnika składek (pracodawcy, zleceniodawcy).

Błąd w dokumencie zgłoszeniowym - zawiadomienie ZUS

W dokumentach zgłoszeniowych mogą pojawić się różnego rodzaju błędy, np. w kodzie tytułu do ubezpieczeń czy kodzie przyczyny wyrejestrowania. O wszelkich zmianach w danych wykazanych w zgłoszeniach, w tym w zgłoszeniu wyrejestrowania, płatnik składek zawiadamia ZUS w terminie 7 dni od zaistnienia zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Jeśli więc po złożeniu właściwego formularza płatnik zauważy błąd, powinien sporządzić i przesłać korektę tego dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korekta ZUS ZWUA

W przypadku obowiązku wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń oraz zgłoszenia korekty danych o tym wyrejestrowaniu należy wypełnić i przekazać formularz ZUS ZWUA.

W bloku IV Wyrejestrowanie z ubezpieczeń w polu 02 wpisuje się datę wyrejestrowania z danym kodem tytułu ubezpieczeń.

Przykład

Umowa o pracę uległa rozwiązaniu 26 października 2021 r. Pracodawca powinien w ciągu 7 dni złożyć ZUS ZWUA i wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń, wskazując jako datę wyrejestrowania 27 października 2021 r. (czyli pierwszy dzień, kiedy dana osoba nie podlegała już ubezpieczeniom z tytułu stosunku pracy). Ostatni dzień zatrudnienia jest jeszcze dniem pozostawania w ubezpieczeniach.

Jeśli korekta ZUS ZWUA dotyczy daty wyrejestrowania z ubezpieczeń, kodu przyczyny wyrejestrowania lub danych wykazanych w bloku V (blok V - Rozwiązanie/wygaśnięcie stosunku pracy/stosunku służbowego - dotyczy wyłącznie pracowników), płatnik powinien złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty, tzn. wpisać "X" w polu 02 bloku I Dane organizacyjne, a następnie podać wszystkie prawidłowe dane w pozostałych blokach, w tym właściwą datę wyrejestrowania.

Jeżeli umowa cywilnoprawna ze zleceniobiorcą rozwiązała się 31 października 2021 r., to wpisanie daty 31 października br. było nieprawidłowe. Płatnik składek powinien złożyć za tę osobę formularz ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania 1 listopada 2021 r. Zatem w sytuacji, o której mowa w problemie, należało w ciągu 7 dni od zidentyfikowania błędu złożyć korektę tego druku i w bloku IV w polu 02 (wyrejestrowanie z ubezpieczeń od dnia) wpisać prawidłową datę, tj. 1 listopada 2021 r.

Ważne!

Dokonanie korekty w zakresie daty wyrejestrowania z tytułu umowy zlecenia - nie ma wpływu na prawidłowo wykonane zgłoszenie do ubezpieczeń z tytułu stosunku pracy.

Osoba, która do końca października 2021 r. pracowała na umowę zlecenia, od 1 listopada 2021 r. została zatrudniona na umowę o pracę. Zmienił się jej status ubezpieczeniowy oraz kod tytułu ubezpieczeń. Powinna zostać zgłoszona do wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA, z kodem 01 10 xx (wcześniej figurowała pod kodem 04 11 xx). Zgłoszenia należy dokonać od 1 listopada 2021 r. Płatnik powinien był przekazać formularz ZUS ZUA najpóźniej 8 listopada 2021 r.

Rozliczenie składek po rozwiązaniu umowy zlecenia

Pozostaje jeszcze kwestia rozliczenia ze składek wynagrodzeń wypłaconych w listopadzie 2021 r.: z umowy zlecenia, po wygaśnięciu tego tytułu do ubezpieczeń oraz z obecnie trwającej umowy o pracę.

Za listopad 2021 r. należy za tę osobę złożyć raport rozliczeniowy ZUS RCA, wypełniając 2 pozycje:

  • ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu 01 10 xx, w którym zostanie wykazana podstawa wymiaru składek z etatu wraz z kwotami składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, oraz
  • ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 30 00 xx (Osoba, za którą należy rozliczyć i opłacić składki lub należne świadczenia w dokumentach rozliczeniowych składanych nie wcześniej niż za następny miesiąc, po ustaniu tytułu do ubezpieczeń), w którym zostanie rozliczony przychód z umowy zlecenia za październik 2021 r.

Przychód z tytułu umowy zlecenia, wypłacony ubezpieczonemu w listopadzie 2021 r., nie podlega w tym przypadku sumowaniu z przychodem z tytułu stosunku pracy. Zlecenie obejmowało bowiem okres, w którym nie został jeszcze zawarty stosunek pracy. Tym samym przepisy art. 8 ust. 2a ustawy systemowej nie mają zastosowania. Dotyczą one sytuacji, gdy umowa zlecenia została zawarta z aktualnym pracodawcą zleceniobiorcy i jest realizowana równolegle z umową o pracę.

Przykład

Firma ABC w listopadzie 2021 r. zatrudniała informatyka na podstawie umowy o pracę, za wynagrodzeniem w wysokości 8260 zł oraz na podstawie umowy zlecenia. Przedmiotem umowy o pracę jest obsługa IT. Na podstawie umowy zlecenia informatyk zrealizował szkolenie dla innych pracowników w zakresie nowych funkcjonalności firmowego oprogramowania. Zarówno wynagrodzenie z pracy etatowej, jak i z umowy zlecenia, należne za listopad 2021 r., wypłacono informatykowi 8 grudnia 2021 r.

Wariant I

Szkolenie odbyło się 2-3 listopada 2021 r. i na taki okres została zawarta umowa cywilnoprawna. Natomiast umowa o pracę trwała do 31 października 2021 r. (umowa na czas określony), a następna została zawarta od 5 listopada 2021 r. (umowa na czas nieokreślony).

W tej sytuacji przychód z tytułu umowy zlecenia powinien zostać rozliczony w odrębnej pozycji raportu ZUS RCA, na zasadach obowiązujących zleceniobiorców, bo nie była to umowa zawarta z własnym pracodawcą i nie była wykonywana na rzecz własnego pracodawcy - w okresie realizacji zlecenia informatyk nie pozostawał w stosunku pracy.

Wariant II

Szkolenie odbyło się 2-3 listopada 2021 r. i na taki okres została zawarta umowa cywilnoprawna. Natomiast umowa o pracę trwała do 31 października 2021 r. (umowa na czas określony), a następna została zawarta od 1 listopada 2021 r. (umowa na czas nieokreślony).

W tej sytuacji przychód z tytułu umowy zlecenia powinien zostać rozliczony w jednym raporcie ZUS RCA, po zsumowaniu go z przychodem ze stosunku pracy - jako umowa zlecenia zawarta z własnym (aktualnym) pracodawcą. Rozliczenia należało dokonać z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla pracownika, tj. 0110 xx.

Podstawa prawna:

art. 36 ust. 1, ust. 11, ust. 13 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 423; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1981),

§ 1 ust. 1 pkt 1, pkt 5, pkt 12, załączniki nr 1, 5, 12, 25 do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2366; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 846).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    Emerytury niższe od kwietnia 2024 r. - kiedy przejść na emeryturę?

    Emerytury będą niższe od 1 kwietnia 2024 r. - od tego dnia obowiązuje nowa tablica średniego dalszego trwania życia z GUS. Kiedy przejść na emeryturę? Którą tablicę ZUS bierze pod uwagę - z momentu złożenia wniosku o emeryturę czy osiągnięcia wieku emerytalnego?

    Social media zmieniają mózgi ich użytkowników. Zmniejszają zdolność koncentracji. Ale można odwrócić ten proces. Jak?

    Z każdym rokiem nasza zdolność koncentracji spada – alarmują eksperci od psychologii i kognitywistyki. W ciągu ostatniej dekady średni czas skupienia przeciętnego człowieka obniżył się o 28 sekund. Winny jest internet, a zwłaszcza social media. Da się to jednak odwrócić – zauważają specjaliści z platformy Preply. 

    Nowoczesne zarządzanie ludźmi. Jak skutecznie improwizować w zwinnym zespole?

    Improwizacja w pracy zazwyczaj kojarzy się dość pejoratywnie - strategie, plany, systemy, zasady działania i współdziałania wydają się nie dawać przestrzeni na spontaniczność. Z drugiej strony „Agile” jawi się jako remedium na sztywność i konieczność dostosowania się do zmian otoczenia czy też reagowania na to, co nieprzewidywalne. Gdzie znaleźć złoty środek? Jak w regułach i zasadach stworzyć przestrzeń na samoorganizację, kreatywność i inicjatywę?

    REKLAMA

    To nie jest prima aprilis: Od 1 kwietnia 2024 r. ZUS obliczy niższe emerytury

    Od 1 kwietnia 2024 r. zaczną obowiązywać nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na ich podstawie będą przyznawane emerytury zgłoszone od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2025 r.

    Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy w święto religijne nie będące ustawowym dniem wolnym?

    Zbliża się Wielkanoc i zdecydowana większość pracowników będzie korzystała w tym czasie z dni wolnych od pracy. Jednak część pracowników może wyznawać inną religię niż katolicka. Czy mają oni prawo do zwolnienia od pracy podczas obchodzonych przez siebie świąt religijnych?

    REKLAMA