| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego

Pracownik zwrócił się do nas o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego swojej matki. Nie jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli powinniśmy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matkę pracownika, to na podstawie jakich dokumentów?

RADA

Pracodawca na wniosek pracownika ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matkę pracownika na formularzu ZUS ZCNA, jeżeli prowadzi ona z synem wspólne gospodarstwo domowe i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma obowiązku dokumentowania stopnia pokrewieństwa z osobą zgłaszaną do ubezpieczenia zdrowotnego. Płatnik składek może jednak zwrócić się o złożenie takiego oświadczenia do celów dowodowych.

UZASADNIENIE

Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby, które mają tytuł do tego ubezpieczenia (są to np.: pracownicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, bezrobotni, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci, renciści itd.). Razem ze zgłoszeniem do ubezpieczeń osoby ubezpieczonej płatnik zgłasza również członków jego rodziny, którzy nie mają innego tytułu do ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Alojzy P. jest pracownikiem i chce zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego ojca, który jest na jego utrzymaniu. Ojciec ma prawo do renty socjalnej. Prawo do renty socjalnej nie rodzi obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Na wniosek Alojzego P. pracodawca zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego jego ojca, jako członka rodziny, na formularzu ZUS ZCNA.

Członkami rodziny są:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • dziadkowie, rodzice pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

WAŻNE!

W przypadku wstępnych, np. rodziców, dodatkowym warunkiem do uzyskania przez nich świadczeń zdrowotnych jako członków rodziny ubezpieczonego jest pozostawanie z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

PRZYKŁAD

Grzegorz Z. prowadzi działalność gospodarczą i opiekuje się matką, która mieszka razem z nim. Grzegorz Z. nie może jednak zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matki, ponieważ pobiera ona rentę z KRUS.

Jeżeli matka pracownika spełnia te warunki, to pracodawca powinien zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA. Oprócz danych identyfikacyjnych dotyczących członka rodziny (imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia), należy wpisać kod stopnia pokrewieństwa/powinowactwa (blok IVA pole 10 formularza). W przypadku matki jest to kod „30”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK