REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego

Andrzej Okułowicz
Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego. /Fot. Fotolia
Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik zwrócił się do nas o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego swojej matki. Nie jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli powinniśmy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matkę pracownika, to na podstawie jakich dokumentów?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca na wniosek pracownika ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matkę pracownika na formularzu ZUS ZCNA, jeżeli prowadzi ona z synem wspólne gospodarstwo domowe i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma obowiązku dokumentowania stopnia pokrewieństwa z osobą zgłaszaną do ubezpieczenia zdrowotnego. Płatnik składek może jednak zwrócić się o złożenie takiego oświadczenia do celów dowodowych.

UZASADNIENIE

Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby, które mają tytuł do tego ubezpieczenia (są to np.: pracownicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, bezrobotni, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci, renciści itd.). Razem ze zgłoszeniem do ubezpieczeń osoby ubezpieczonej płatnik zgłasza również członków jego rodziny, którzy nie mają innego tytułu do ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alojzy P. jest pracownikiem i chce zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego ojca, który jest na jego utrzymaniu. Ojciec ma prawo do renty socjalnej. Prawo do renty socjalnej nie rodzi obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Na wniosek Alojzego P. pracodawca zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego jego ojca, jako członka rodziny, na formularzu ZUS ZCNA.

Członkami rodziny są:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • dziadkowie, rodzice pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

WAŻNE!

W przypadku wstępnych, np. rodziców, dodatkowym warunkiem do uzyskania przez nich świadczeń zdrowotnych jako członków rodziny ubezpieczonego jest pozostawanie z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

PRZYKŁAD

Grzegorz Z. prowadzi działalność gospodarczą i opiekuje się matką, która mieszka razem z nim. Grzegorz Z. nie może jednak zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matki, ponieważ pobiera ona rentę z KRUS.

Jeżeli matka pracownika spełnia te warunki, to pracodawca powinien zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA. Oprócz danych identyfikacyjnych dotyczących członka rodziny (imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia), należy wpisać kod stopnia pokrewieństwa/powinowactwa (blok IVA pole 10 formularza). W przypadku matki jest to kod „30”.

Jeśli adres członka rodziny zgłaszanego do ubezpieczenia jest inny niż adres ubezpieczonego, powinien być wykazany w formularzu zgłoszeniowym. Oczywiście, w przypadku wstępnego prowadzącego z ubezpieczonym wspólne gospodarstwo domowe, adres powinien być ten sam, dlatego nie musi być wypełniony blok IVB formularza ZUS ZCNA z adresem członka rodziny.

Pracodawca może odebrać od pracownika oświadczenie, że matka pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Mimo że żaden przepis ustawy nie nakłada na pracownika obowiązku złożenia u pracodawcy takiego oświadczenia, będzie to dla Państwa dokument potwierdzający prawidłowe zgłoszenie do ubezpieczenia matki pracownika, np. przy kontroli ZUS.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Dodatkowo, pracownik przed wysłaniem do ZUS ma obowiązek sprawdzić, czy wszystkie dane w formularzu zgłoszeniowym są prawidłowe. Potwierdza to w bloku VII formularza ZUS ZCNA składając oświadczenie:

@RY1@i65/2009/007/i65.2009.007.000.0064.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 i ust. 2, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • załącznik nr 2 oraz załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA

Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

REKLAMA