REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana instytucji finansowej bez przerw w oszczędzaniu w PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
świnka skarbonka oszczędności oszczędzanie inwestycje inwestowanie ppk świnka malinka okulary lady in red
Zmiana instytucji finansowej PPK
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy możliwa jest zmiana instytucji finansowej bez przerw w oszczędzaniu w PPK? Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK tylko wtedy, gdy wcześniej zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Z umów o zarządzanie PPK, łączących go z instytucjami finansowymi, powinno wynikać, do której z nich trafią dane wpłaty do PPK.   

Rezygnacja z PPK przez pracodawcę?

W przepisach ustawy o PPK nie przewidziano możliwości rezygnacji z prowadzenia PPK przez pracodawcę, który wdrożył ten program. Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK, zawartą przez niego z instytucją finansową, ale tylko wtedy, gdy zawarł umowę o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową zarządzaną przez inne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwo emerytalne, pracownicze towarzystwo emerytalne albo zakład ubezpieczeń.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe umowy o prowadzenie PPK

W przypadku wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o zarządzanie PPK zawartej z dotychczasową instytucją finansową, w związku z zawarciem przez niego umowy o zarządzanie PPK z inną (nową) instytucją finansową, pracodawca ma obowiązek – niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową – zawrzeć w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych w tym podmiocie umowy o prowadzenie PPK, jeżeli te osoby miały zawartą umowę o prowadzenie PPK w dniu poprzedzającym dzień zawarcia przez pracodawcę umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową. Pracodawca nie zawiera umów o prowadzenie PPK m.in. dla osób „zapisanych” przez niego do PPK w dotychczasowej instytucji finansowej, które nie są już zatrudnione u tego pracodawcy.

Przykład

Pracownik, podczas swego zatrudnienia w spółce w 2023 roku, został „zapisany” do PPK. W styczniu 2024 roku wypłacono mu premię za 2023 rok. Spółka obliczyła i pobrała od tej premii wpłaty do PPK i przekazała je do instytucji finansowej. Później spółka zmieniła instytucję finansową zarządzającą PPK (umowa o zarządzanie PPK z dotychczasową instytucją została rozwiązana z końcem kwietnia br., a wpłaty obliczone i pobrane od wynagrodzeń wypłaconych uczestnikom PPK w maju należy przekazać do nowej instytucji finansowej). Gdyby w maju spółka wypłaciła byłemu pracownikowi jeszcze jakieś wynagrodzenie, to od tego wynagrodzenia nie zostałyby obliczone i pobrane wpłaty do PPK.

Deklaracja o rezygnacji z PPK - jaka jest jej skuteczność?

W przypadku zmiany instytucji finansowej skuteczne pozostają zarówno deklaracje o rezygnacji złożone przez osoby zatrudnione przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK z dotychczasową instytucją finansową (pracodawca nie zawiera w imieniu tych osób umów o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową), jak i deklaracje o rezygnacji złożone przez uczestników PPK. Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, złożona przez uczestnika PPK przed zawarciem w jego imieniu przez podmiot zatrudniający umowy o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową, jest skuteczna także w odniesieniu do wpłat do PPK dokonywanych do nowej instytucji finansowej.

Przykład

Pracownik A nie został „zapisany” do PPK, gdyż od razu po zawarciu umowy o pracę zadeklarował niedokonywanie wpłat do PPK. Pracownik B został „zapisany” do PPK, ale po kilku miesiącach złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Pracodawca zamierza zmienić instytucję finansową zarządzającą PPK. Pracownik A nie zostanie „zapisany” przez pracodawcę do PPK w nowej instytucji finansowej. Inaczej będzie w przypadku pracownika B - w jego imieniu i na jego rzecz zostanie zawarta umowa o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową, ale jego deklaracja o rezygnacji będzie skuteczna także w odniesieniu do wpłat do PPK dokonywanych do nowej instytucji finansowej.

Środki na nowych rachunkach PPK

W przypadku zmiany instytucji finansowej pracodawca - niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową - informuje osobę zatrudnioną, którą „zapisuje” do PPK w nowej instytucji, o obowiązku złożenia w jej imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jej rachunku PPK w dotychczasowej instytucji na rachunek PPK w nowej instytucji finansowej. Osoba zatrudniona ma 7 dni na poinformowanie pracodawcy, w formie pisemnej, o braku zgody na złożenie tego wniosku (jeżeli skorzysta z tego uprawnienia, środki pozostaną na dotychczasowym rachunku PPK). 

Termin na złożenie przez pracodawcę wniosku o wypłatę transferową, po zmianie instytucji finansowej, powinien zostać ustalony z uwzględnieniem postanowień umowy o zarządzanie PPK zawartej przez ten podmiot z dotychczasową instytucją oraz umowy o zarządzanie PPK łączącej go z nową instytucją. Termin złożenia tego wniosku należy ustalić z uwzględnieniem celu wypłaty transferowej, którym jest dokonanie wypłaty transferowej wszystkich środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK w dotychczasowej instytucji oraz zapewnienie uczestnikowi PPK ciągłości oszczędzania w tym programie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Termin rozwiązania umowy o zarządzanie PPK, wypowiedzianej przez pracodawcę, powinien zostać skorelowany z terminem rozpoczęcia obowiązywania umowy o zarządzanie PPK, zawartej przez niego z nową instytucją finansową, w ten sposób, aby pracodawca miał obowiązek dokonać danych wpłat do PPK - obliczonych i pobranych w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnika PPK - tylko do jednej instytucji finansowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik sezonowy przed szczytem sezonu. W tym roku rekordowa 1/3 firm zatrudni dorywczo w wakacje

Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?

Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

REKLAMA

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Świadczenie kompensacyjne 2025 r.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne w 2025 r. należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej najważniejsze informacje, czyli: jaka wysokość świadczenia kompensacyjnego 2025 oraz jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne w 2025.

REKLAMA

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

REKLAMA