REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana instytucji finansowej bez przerw w oszczędzaniu w PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
świnka skarbonka oszczędności oszczędzanie inwestycje inwestowanie ppk świnka malinka okulary lady in red
Zmiana instytucji finansowej PPK
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy możliwa jest zmiana instytucji finansowej bez przerw w oszczędzaniu w PPK? Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK tylko wtedy, gdy wcześniej zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Z umów o zarządzanie PPK, łączących go z instytucjami finansowymi, powinno wynikać, do której z nich trafią dane wpłaty do PPK.   

Rezygnacja z PPK przez pracodawcę?

W przepisach ustawy o PPK nie przewidziano możliwości rezygnacji z prowadzenia PPK przez pracodawcę, który wdrożył ten program. Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK, zawartą przez niego z instytucją finansową, ale tylko wtedy, gdy zawarł umowę o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową zarządzaną przez inne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwo emerytalne, pracownicze towarzystwo emerytalne albo zakład ubezpieczeń.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe umowy o prowadzenie PPK

W przypadku wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o zarządzanie PPK zawartej z dotychczasową instytucją finansową, w związku z zawarciem przez niego umowy o zarządzanie PPK z inną (nową) instytucją finansową, pracodawca ma obowiązek – niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową – zawrzeć w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych w tym podmiocie umowy o prowadzenie PPK, jeżeli te osoby miały zawartą umowę o prowadzenie PPK w dniu poprzedzającym dzień zawarcia przez pracodawcę umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową. Pracodawca nie zawiera umów o prowadzenie PPK m.in. dla osób „zapisanych” przez niego do PPK w dotychczasowej instytucji finansowej, które nie są już zatrudnione u tego pracodawcy.

Przykład

Pracownik, podczas swego zatrudnienia w spółce w 2023 roku, został „zapisany” do PPK. W styczniu 2024 roku wypłacono mu premię za 2023 rok. Spółka obliczyła i pobrała od tej premii wpłaty do PPK i przekazała je do instytucji finansowej. Później spółka zmieniła instytucję finansową zarządzającą PPK (umowa o zarządzanie PPK z dotychczasową instytucją została rozwiązana z końcem kwietnia br., a wpłaty obliczone i pobrane od wynagrodzeń wypłaconych uczestnikom PPK w maju należy przekazać do nowej instytucji finansowej). Gdyby w maju spółka wypłaciła byłemu pracownikowi jeszcze jakieś wynagrodzenie, to od tego wynagrodzenia nie zostałyby obliczone i pobrane wpłaty do PPK.

Deklaracja o rezygnacji z PPK - jaka jest jej skuteczność?

W przypadku zmiany instytucji finansowej skuteczne pozostają zarówno deklaracje o rezygnacji złożone przez osoby zatrudnione przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK z dotychczasową instytucją finansową (pracodawca nie zawiera w imieniu tych osób umów o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową), jak i deklaracje o rezygnacji złożone przez uczestników PPK. Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, złożona przez uczestnika PPK przed zawarciem w jego imieniu przez podmiot zatrudniający umowy o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową, jest skuteczna także w odniesieniu do wpłat do PPK dokonywanych do nowej instytucji finansowej.

Przykład

Pracownik A nie został „zapisany” do PPK, gdyż od razu po zawarciu umowy o pracę zadeklarował niedokonywanie wpłat do PPK. Pracownik B został „zapisany” do PPK, ale po kilku miesiącach złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Pracodawca zamierza zmienić instytucję finansową zarządzającą PPK. Pracownik A nie zostanie „zapisany” przez pracodawcę do PPK w nowej instytucji finansowej. Inaczej będzie w przypadku pracownika B - w jego imieniu i na jego rzecz zostanie zawarta umowa o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową, ale jego deklaracja o rezygnacji będzie skuteczna także w odniesieniu do wpłat do PPK dokonywanych do nowej instytucji finansowej.

Środki na nowych rachunkach PPK

W przypadku zmiany instytucji finansowej pracodawca - niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową - informuje osobę zatrudnioną, którą „zapisuje” do PPK w nowej instytucji, o obowiązku złożenia w jej imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jej rachunku PPK w dotychczasowej instytucji na rachunek PPK w nowej instytucji finansowej. Osoba zatrudniona ma 7 dni na poinformowanie pracodawcy, w formie pisemnej, o braku zgody na złożenie tego wniosku (jeżeli skorzysta z tego uprawnienia, środki pozostaną na dotychczasowym rachunku PPK). 

Termin na złożenie przez pracodawcę wniosku o wypłatę transferową, po zmianie instytucji finansowej, powinien zostać ustalony z uwzględnieniem postanowień umowy o zarządzanie PPK zawartej przez ten podmiot z dotychczasową instytucją oraz umowy o zarządzanie PPK łączącej go z nową instytucją. Termin złożenia tego wniosku należy ustalić z uwzględnieniem celu wypłaty transferowej, którym jest dokonanie wypłaty transferowej wszystkich środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK w dotychczasowej instytucji oraz zapewnienie uczestnikowi PPK ciągłości oszczędzania w tym programie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Termin rozwiązania umowy o zarządzanie PPK, wypowiedzianej przez pracodawcę, powinien zostać skorelowany z terminem rozpoczęcia obowiązywania umowy o zarządzanie PPK, zawartej przez niego z nową instytucją finansową, w ten sposób, aby pracodawca miał obowiązek dokonać danych wpłat do PPK - obliczonych i pobranych w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnika PPK - tylko do jednej instytucji finansowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Młody nauczyciel nie ma dodatku do pensji 1183 zł brutto. Dlatego 20 000 z nich odeszło, a wróciło 60 000 emerytów (i blisko emerytury)? Bez znaczenia podwyżki pensji nauczycieli?

W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 nauczycieli. Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel-emeryt ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Tego dodatku w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

REKLAMA

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

REKLAMA

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA