REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudniasz nianię lub gosposię? Sprawdź, czy musisz tworzyć PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
gosposia pomoc domowa kuchenna zatrunienie ppk tworzenie cele prywatne
Zatrudnienie niania lub gosposi a tworzenie PPK - czy jest obowiązek dla osoby zatrudniającej?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zatrudnienie niani, gosposi lub innej osoby w celach prywatnych determinuje powstanie obowiązku tworzenia PPK? Kim jest podmiot zatrudniający i osoba zatrudniona w rozumieniu ustawy o PPK?

Dla osoby zatrudnionej wyłącznie w celach prywatnych nie tworzy się PPK

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli osoba fizyczna zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych (np. gosposię, nianię), nie ma obowiązku uruchomienia dla niej PPK. Także osoba fizyczna, która wdrożyła PPK w związku z prowadzoną przez siebie działalnością, nie „zapisuje” do tego programu osób, które zatrudnia tylko w celach prywatnych.    

Osoby zatrudnione

Obowiązek wdrożenia PPK ciąży na podmiocie zatrudniającym – w celu zapewnienia, aby oszczędzać w tym programie mogły osoby zatrudnione w tym podmiocie. Definicje pojęć: „osoby zatrudnione” oraz „podmiot zatrudniający” zawarte są w przepisach ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. „Osobami zatrudnionymi” są m.in. pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych) oraz zleceniobiorcy – podlegający z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. 

Podmiot zatrudniający

Status „podmiotu zatrudniającego” mają m.in. pracodawcy lub zleceniodawcy, o ile mają numer identyfikacyjny (NIP lub REGON) - w przypadku, gdy pracodawca lub zleceniodawca nie ma numeru identyfikacyjnego, status „podmiotu zatrudniającego” ma płatnik składek na ubezpieczenia społeczne. 

Aby mieć status „podmiotu zatrudniającego”, nie trzeba wykonywać określonego rodzaju działalności (np. działalności gospodarczej). Osoba fizyczna, która zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych, nie musi się jednak obawiać, że - skoro jest dla tej osoby „podmiotem zatrudniającym” - ma obowiązek uruchomić dla niej PPK. W takich przypadkach nie stosuje się przepisów ustawy o PPK. Wynika to z art. 13 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Pan A zatrudnił opiekunkę do dziecka, którą chce „zapisać” do PPK. Nie jest to dopuszczalne, gdyż w takim przypadku nie mają zastosowania przepisy ustawy o PPK.

Zatrudnienie poza prowadzoną działalnością a PPK

Omawiane wyłączenie ze stosowania ustawy o PPK ma zastosowanie także w przypadku, gdy dana osoba prowadzi określoną działalność (np. gospodarczą) i dodatkowo zatrudnia daną osobę wyłącznie w celach prywatnych (np. nianię). W takim przypadku - nawet gdy ma wdrożone PPK dla osób zatrudnionych w ramach swojej działalności - nie „zapisuje” do PPK osoby, którą zatrudnia wyłącznie w celach prywatnych.

Przykład

Pani B prowadzi salon fryzjerski. Początkowo nie miała wdrożonego PPK, gdyż ma status mikroprzedsiębiorcy i wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały jej niedokonywanie wpłat do PPK, co powodowało, że w jej przypadku nie miały zastosowania przepisy ustawy o PPK (por. art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK). W styczniu br. pani B zatrudniła jednak nową fryzjerkę, która nie złożyła deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, co spowodowało, że pani B uruchomiła ten program (zawarła umowę o zarządzanie PPK z instytucją finansową oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz tej fryzjerki). 

Od 3 czerwca br. pani B zatrudnia, wyłącznie w celach prywatnych, gosposię, która chce zostać „zapisana” do PPK (poprosiła o to panią B). Nie jest to jednak możliwe. Pani B jest osobą fizyczną, która zatrudnia - w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą - inną osobę fizyczną (gosposię), w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. W takim przypadku, zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o PPK, nie stosuje się przepisów ustawy o PPK. Pani B nie może „zapisać” gosposi do PPK – nawet, gdyby chciała uwzględnić prośbę gosposi.

Ważne

Wyłączenie ze stosowania ustawy o PPK, przewidziane w art. 13 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, nie ma zastosowania do osób fizycznych, które - choć nie prowadzą działalności gospodarczej - to jednak zatrudniają inne osoby nie wyłącznie w celach prywatnych.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

oprac. Emilia Panufnik
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 i 2026

W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł brutto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Od przyszłego roku radykalnie zmieni się sposób obliczania minimalnej pensji. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

REKLAMA

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

Uwaga! ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

REKLAMA

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

REKLAMA