REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudniasz nianię lub gosposię? Sprawdź, czy musisz tworzyć PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
gosposia pomoc domowa kuchenna zatrunienie ppk tworzenie cele prywatne
Zatrudnienie niania lub gosposi a tworzenie PPK - czy jest obowiązek dla osoby zatrudniającej?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zatrudnienie niani, gosposi lub innej osoby w celach prywatnych determinuje powstanie obowiązku tworzenia PPK? Kim jest podmiot zatrudniający i osoba zatrudniona w rozumieniu ustawy o PPK?

Dla osoby zatrudnionej wyłącznie w celach prywatnych nie tworzy się PPK

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli osoba fizyczna zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych (np. gosposię, nianię), nie ma obowiązku uruchomienia dla niej PPK. Także osoba fizyczna, która wdrożyła PPK w związku z prowadzoną przez siebie działalnością, nie „zapisuje” do tego programu osób, które zatrudnia tylko w celach prywatnych.    

Osoby zatrudnione

Obowiązek wdrożenia PPK ciąży na podmiocie zatrudniającym – w celu zapewnienia, aby oszczędzać w tym programie mogły osoby zatrudnione w tym podmiocie. Definicje pojęć: „osoby zatrudnione” oraz „podmiot zatrudniający” zawarte są w przepisach ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. „Osobami zatrudnionymi” są m.in. pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych) oraz zleceniobiorcy – podlegający z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. 

Podmiot zatrudniający

Status „podmiotu zatrudniającego” mają m.in. pracodawcy lub zleceniodawcy, o ile mają numer identyfikacyjny (NIP lub REGON) - w przypadku, gdy pracodawca lub zleceniodawca nie ma numeru identyfikacyjnego, status „podmiotu zatrudniającego” ma płatnik składek na ubezpieczenia społeczne. 

Aby mieć status „podmiotu zatrudniającego”, nie trzeba wykonywać określonego rodzaju działalności (np. działalności gospodarczej). Osoba fizyczna, która zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych, nie musi się jednak obawiać, że - skoro jest dla tej osoby „podmiotem zatrudniającym” - ma obowiązek uruchomić dla niej PPK. W takich przypadkach nie stosuje się przepisów ustawy o PPK. Wynika to z art. 13 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Pan A zatrudnił opiekunkę do dziecka, którą chce „zapisać” do PPK. Nie jest to dopuszczalne, gdyż w takim przypadku nie mają zastosowania przepisy ustawy o PPK.

Zatrudnienie poza prowadzoną działalnością a PPK

Omawiane wyłączenie ze stosowania ustawy o PPK ma zastosowanie także w przypadku, gdy dana osoba prowadzi określoną działalność (np. gospodarczą) i dodatkowo zatrudnia daną osobę wyłącznie w celach prywatnych (np. nianię). W takim przypadku - nawet gdy ma wdrożone PPK dla osób zatrudnionych w ramach swojej działalności - nie „zapisuje” do PPK osoby, którą zatrudnia wyłącznie w celach prywatnych.

Przykład

Pani B prowadzi salon fryzjerski. Początkowo nie miała wdrożonego PPK, gdyż ma status mikroprzedsiębiorcy i wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały jej niedokonywanie wpłat do PPK, co powodowało, że w jej przypadku nie miały zastosowania przepisy ustawy o PPK (por. art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK). W styczniu br. pani B zatrudniła jednak nową fryzjerkę, która nie złożyła deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, co spowodowało, że pani B uruchomiła ten program (zawarła umowę o zarządzanie PPK z instytucją finansową oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz tej fryzjerki). 

Od 3 czerwca br. pani B zatrudnia, wyłącznie w celach prywatnych, gosposię, która chce zostać „zapisana” do PPK (poprosiła o to panią B). Nie jest to jednak możliwe. Pani B jest osobą fizyczną, która zatrudnia - w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą - inną osobę fizyczną (gosposię), w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. W takim przypadku, zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o PPK, nie stosuje się przepisów ustawy o PPK. Pani B nie może „zapisać” gosposi do PPK – nawet, gdyby chciała uwzględnić prośbę gosposi.

Ważne

Wyłączenie ze stosowania ustawy o PPK, przewidziane w art. 13 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, nie ma zastosowania do osób fizycznych, które - choć nie prowadzą działalności gospodarczej - to jednak zatrudniają inne osoby nie wyłącznie w celach prywatnych.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA