REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudniasz nianię lub gosposię? Sprawdź, czy musisz tworzyć PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
gosposia pomoc domowa kuchenna zatrunienie ppk tworzenie cele prywatne
Zatrudnienie niania lub gosposi a tworzenie PPK - czy jest obowiązek dla osoby zatrudniającej?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zatrudnienie niani, gosposi lub innej osoby w celach prywatnych determinuje powstanie obowiązku tworzenia PPK? Kim jest podmiot zatrudniający i osoba zatrudniona w rozumieniu ustawy o PPK?

Dla osoby zatrudnionej wyłącznie w celach prywatnych nie tworzy się PPK

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli osoba fizyczna zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych (np. gosposię, nianię), nie ma obowiązku uruchomienia dla niej PPK. Także osoba fizyczna, która wdrożyła PPK w związku z prowadzoną przez siebie działalnością, nie „zapisuje” do tego programu osób, które zatrudnia tylko w celach prywatnych.    

Osoby zatrudnione

Obowiązek wdrożenia PPK ciąży na podmiocie zatrudniającym – w celu zapewnienia, aby oszczędzać w tym programie mogły osoby zatrudnione w tym podmiocie. Definicje pojęć: „osoby zatrudnione” oraz „podmiot zatrudniający” zawarte są w przepisach ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. „Osobami zatrudnionymi” są m.in. pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych) oraz zleceniobiorcy – podlegający z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. 

Podmiot zatrudniający

Status „podmiotu zatrudniającego” mają m.in. pracodawcy lub zleceniodawcy, o ile mają numer identyfikacyjny (NIP lub REGON) - w przypadku, gdy pracodawca lub zleceniodawca nie ma numeru identyfikacyjnego, status „podmiotu zatrudniającego” ma płatnik składek na ubezpieczenia społeczne. 

Aby mieć status „podmiotu zatrudniającego”, nie trzeba wykonywać określonego rodzaju działalności (np. działalności gospodarczej). Osoba fizyczna, która zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych, nie musi się jednak obawiać, że - skoro jest dla tej osoby „podmiotem zatrudniającym” - ma obowiązek uruchomić dla niej PPK. W takich przypadkach nie stosuje się przepisów ustawy o PPK. Wynika to z art. 13 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Pan A zatrudnił opiekunkę do dziecka, którą chce „zapisać” do PPK. Nie jest to dopuszczalne, gdyż w takim przypadku nie mają zastosowania przepisy ustawy o PPK.

Zatrudnienie poza prowadzoną działalnością a PPK

Omawiane wyłączenie ze stosowania ustawy o PPK ma zastosowanie także w przypadku, gdy dana osoba prowadzi określoną działalność (np. gospodarczą) i dodatkowo zatrudnia daną osobę wyłącznie w celach prywatnych (np. nianię). W takim przypadku - nawet gdy ma wdrożone PPK dla osób zatrudnionych w ramach swojej działalności - nie „zapisuje” do PPK osoby, którą zatrudnia wyłącznie w celach prywatnych.

Przykład

Pani B prowadzi salon fryzjerski. Początkowo nie miała wdrożonego PPK, gdyż ma status mikroprzedsiębiorcy i wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały jej niedokonywanie wpłat do PPK, co powodowało, że w jej przypadku nie miały zastosowania przepisy ustawy o PPK (por. art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK). W styczniu br. pani B zatrudniła jednak nową fryzjerkę, która nie złożyła deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, co spowodowało, że pani B uruchomiła ten program (zawarła umowę o zarządzanie PPK z instytucją finansową oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz tej fryzjerki). 

Od 3 czerwca br. pani B zatrudnia, wyłącznie w celach prywatnych, gosposię, która chce zostać „zapisana” do PPK (poprosiła o to panią B). Nie jest to jednak możliwe. Pani B jest osobą fizyczną, która zatrudnia - w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą - inną osobę fizyczną (gosposię), w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. W takim przypadku, zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o PPK, nie stosuje się przepisów ustawy o PPK. Pani B nie może „zapisać” gosposi do PPK – nawet, gdyby chciała uwzględnić prośbę gosposi.

Ważne

Wyłączenie ze stosowania ustawy o PPK, przewidziane w art. 13 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, nie ma zastosowania do osób fizycznych, które - choć nie prowadzą działalności gospodarczej - to jednak zatrudniają inne osoby nie wyłącznie w celach prywatnych.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik sezonowy przed szczytem sezonu. W tym roku rekordowa 1/3 firm zatrudni dorywczo w wakacje

Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?

Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

REKLAMA

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Świadczenie kompensacyjne 2025 r.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne w 2025 r. należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej najważniejsze informacje, czyli: jaka wysokość świadczenia kompensacyjnego 2025 oraz jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne w 2025.

REKLAMA

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

REKLAMA