Kategorie

PPK – rezygnacja wszystkich pracowników

Emilia Panufnik
PPK – rezygnacja wszystkich pracowników
Rezygnacja wszystkich pracowników z PPK może mieć miejsce w najmniejszych firmach. Czy pracodawca musi zawierać umowę o prowadzenie PPK? A co z umową o zarządzanie PPK? Czy każdy mikroprzedsiębiorca musi przystąpić do PPK? do kiedy można wypisać się z programu?

Kto?

W 2021 r. podmioty zatrudniające do 19 pracowników mają obowiązek podpisania w imieniu i na rzecz swoich pracowników umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Są to więc najmniejsze firmy, mikroprzedsiębiorcy. Mają na to czas do 10 maja 2021 r.

Podobny obowiązek mają podmioty zatrudniające z sektora finansów publicznych. Podmioty te mają jednak czas do 10 kwietnia 2021 r.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Rezygnacja wszystkich pracowników

Szczególnie w małych firmach może zdarzyć się tak, że nikt nie będzie chciał oszczędzać w programie. Co jeśli wszystkie osoby zatrudnione u danego przedsiębiorcy zrezygnują z PPK jeszcze przed podpisaniem przez pracodawcę umowy wdrażającej PPK z instytucją finansową?

Dla przypomnienia podmioty zatrudniające do 19 pracowników muszą zawrzeć umowę o zarzadzanie PPK do 23 kwietnia 2021 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r. Ta druga umowa jest równoznaczna z utworzeniem PPK dla swoich pracowników.

Umowa o zarządzanie PPK a umowa o prowadzenie PPK

Reklama

Otóż każdy przedsiębiorca musi wybrać instytucję finansową i podpisać z nią pierwszą umowę, a więc umowę o zarządzanie PPK. Ma na to czas do 23 kwietnia. Jeśli po tej dacie, a przed 10 maja wszyscy pracownicy złożą deklaracje o rezygnacji z PPK, wówczas nie ma potrzeby zawierania drugiej umowy czyli umowy o prowadzenie PPK.

Podpisanie pierwszej umowy z wybraną instytucją nie rodzi po stronie pracodawcy żadnych kosztów, a umożliwia utworzenie rachunków w PPK dla pracowników, którzy zmienią zdanie i wyrażą chęć oszczędzania w PPK, a także zapewnia możliwość dołączenia do programu nowym pracownikom.

Do kiedy?

Rezygnacji można dokonać w każdym czasie. Jeśli pracownik zrezygnuje jednak przed podpisaniem przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK, wówczas nie tworzy się dla niego imiennego rachunku w PPK. Wypisanie się z programu już po zawarciu wspomnianej umowy powoduje wstrzymanie wpłat na rachunek pracownika/uczestnika PPK, ale sam rachunek nie ulega usunięciu.

Warto wspomnieć, co dzieje się jeśli w terminie późniejszym wszyscy pracownicy zrezygnują z programu. Wówczas pracodawca nie odprowadza żadnych składek na PPK, ale imienne rachunki pracowników w PPK nie są likwidowane. Pracownik będzie mógł w każdym czasie wznowić oszczędzanie w programie.

Mikroprzedsiębiorca

Reklama

Zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej, zobowiązani do utworzenia PPK w 2021 r. są także mikroprzedsiębiorcy (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców). Mikroprzedsiębiorcy zatrudniają mniej niż 10 pracowników. Przepisy dotyczące PPK wprowadzają dla nich pewne ułatwienia. Mikroprzedsiębiorca jest bowiem wyłączony spod działania ustawy o PPK, gdy wszystkie osoby przez niego zatrudnione złożą mu deklaracje o rezygnacji. Mikroprzedsiębiorca nie musi więc zawierać nawet pierwszej umowy, a więc umowy o zarządzanie PPK.

Jeśli chociażby jednej z pracowników mikroprzedsiębiorcy, który nie zawarł umowy o  zarządzanie PPK, pomimo złożenia deklaracji o rezygnacji, w terminie późniejszym wyrazi chęć przyłączenia się do programu, zatrudniający jest zobowiązany do podpisania umów z wybraną instytucją finansową wdrażających PPK.

Podsumowanie – obowiązki pracodawcy

Przedsiębiorcy mający przystąpić wiosną 2021 r. do PPK mogą spotkać się z sytuacją rezygnacji wszystkich pracowników z tego programu zanim jeszcze zostanie on wprowadzony w danym zakładzie pracy. Czy taki podmiot musi więc podpisywać umowy z wybraną instytucją, która miałaby prowadzić PPK dla pracowników? Wydaje się to nieracjonalne. Prawo nakazuje jednak co do zasady wybór instytucji i podpisanie z nią umowy o zarządzanie PPK. Nie ma jednak konieczności nawiązywania drugiej z umów – umowy o prowadzenie PPK.

Wyjątek stanowi mikroprzedsiębiorca, a więc przedsiębiorca zatrudniający do 9 pracowników. Jeśli w jego przypadku wszyscy pracownicy zrezygnują z PPK, nie musi on ani podpisywać umowy o zarządzanie, ani umowy o prowadzenie PPK.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1102)

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1342

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • 48latka
    2021-04-29 17:09:26
    Mnie wystarczyła niejasna sytuacja z OFE< przelewanie zł gdzie w międzyczasie coś znika "operacyjnie" i potem magicznie zamienia się na punkty. I teraz czy to będzie PPK czy fundusz Słomkowy Kapelusz emeryta, to ja drugi raz nie dam się popełnić w działania "operacyjne".
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry

In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

Dwie umowy o pracę - składki ZUS

Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

Badanie trzeźwości pracownika 2021

Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

Godziny pracy 2021

Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

Rozliczanie czasu pracy zdalnej

Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

Praca zdalna - przepisy prawne

Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

Czym jest informacja starosty?

Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?