reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

W 2017 r. wchodzi w życie wiele niezwykle istotnych zmian dotyczących emerytur - takich jak obniżenie wieku emerytalnego, podwyżka minimalnego świadczenia czy obniżka emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Emerytalne rewolucje 2017

JUŻ W MARCU sprawdź, dla kogo groszowa waloryzacja, a kto dostanie tysiąc złotych minimalnego świadczenia

W KWIETNIU nie zgadzasz się w wysokością emerytury? Złóż odwołanie do ZUS

OD LIPCA emerytów i rencistów czekają zmiany w egzekucji komorniczej

W PAŹDZIERNIKU wraca niższy wiek emerytalny

OD PAŹDZIERNIKA byłych funkcjonariuszy czeka obniżka świadczeń

Zobacz: ZUS

WALORYZACJA

Czy renciści będą wykluczeni z marcowej waloryzacji

Kilka dni temu lekarz orzecznik uznał mnie za osobę częściowo niezdolną do pracy, ale sprawa nie została zakończona. Czy w takim razie moje świadczenie będzie waloryzowane?

NIE

Waloryzacja obejmuje wszystkie wypłaty, które zostały przyznane do ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym jest ona przeprowadzana. Zmiana wysokości emerytur i rent następuje z urzędu, a jeżeli wypłata świadczenia była wstrzymana – po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i dodatkowych podwyżek przypadających w okresie zawieszenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie świadczenia emerytalne i rentowe wypłacane zarówno z systemu pracowniczego, jak i rolniczego oraz służbom mundurowym są zwiększane począwszy od 1 marca. W tym konkretnym przypadku renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy po 1 marca 2017 r. będzie wynosić 750 zł. Natomiast kolejna waloryzacja, która już będzie dotyczyć naszego czytelnika, będzie mieć miejsce w marcu 2018 r.

Podstawa prawna

Art. 5 ustawy z 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 2)

Art. 88 oraz art. 93 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.).

Czy renta rodzinna wzrośnie w marcu

Jestem uczennicą ostatniej klasy liceum. W listopadzie ubiegłego roku zmarł mój ojciec. Po złożeniu wniosku o rentę rodziną wraz ze wszystkimi świadectwami pracy mojego ojca okazało się, że mam prawo tylko do najniższego świadczenia w wysokości 882,56 zł. Moja rodzina twierdzi, że w marcu będzie waloryzacja wszystkich wypłat z ZUS. Podobno ma wynieść tylko 0,44 proc. Czy to oznacza, że moja renta wzrośnie o niecałe 4 zł?

NIE

W przypadku najniższych rent rodzinnych zastosowano inne zasady zwiększenia świadczeń przyznanych do końca lutego 2017 r. Osoby pobierające je w wysokości 882,56 zł będą mieć podwyższone świadczenia o 117,44 zł. Dzięki temu nasza czytelnika już od marca będzie dostawać tysiąc złotych brutto.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama