Najniższa emerytura w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych coroczna waloryzacja jest przeprowadzana od dnia 1 marca przy zastosowaniu procentowego wskaźnika waloryzacji, którego główną podstawą obliczania jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym.
REKLAMA
Sposób waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych jest jedną z najbardziej drażliwych i szeroko komentowanych kwestii. Wynika to, między innymi, z niemożności zaspokojenia wszystkich oczekiwań świadczeniobiorców.
Polecamy produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
W warunkach kryzysu gospodarczego koniecznym stało się wsparcie najuboższych grup emerytów i rencistów. Przewiduje się bowiem, że wskaźnik waloryzacji w 2017 roku będzie bardzo niski. Zapisana w Planie Wieloletnim kwota 1,4 mld złotych zostałaby przeznaczona na podwyższenie świadczeń najniższych (spełniających warunki stażowe do najniższego świadczenia) do 1.000 złotych w następujący sposób:
- wszystkie świadczenia z FUS zostaną podniesione w ramach waloryzacji wskaźnikiem 100,73%;
- najniższe emerytury i renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z FUS bez dodatków zostaną podniesione do 1.000 zł (renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 750 zł);
- świadczenia niższe od świadczeń najniższych (bez wymaganego stażu pracy do gwarancji wypłaty świadczenia najniższego) zostaną podwyższone wskaźnikiem 100,73%;
- świadczenia i zasiłki przedemerytalne zostaną podwyższone z zastosowaniem minimalnej gwarantowanej podwyżki z tytułu waloryzacji;
- renty socjalne zostaną podniesione z kwoty 741,35 zł do kwoty 840,00 zł;
- wprowadzony zostanie mechanizm waloryzacji świadczeń z KRUS.
Proponuje się aby ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2017 roku.
Obniżenie wieku emerytalnego
Warto przy tym wspomnieć, że Rada Ministrów obiecuje obniżenie wieku emerytalnego. Wydatki na ten cel przewidziano we wstępnym projekcie budżetu na 2017 rok. Rząd obniży wiek emerytalny 1 października 2017 r. bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje 9 miesięcy na dostosowanie systemu informatycznego, na co z kolei, przed ogłoszeniem stosownych przetargów konieczny jest pakiet nowych ustaw. Rząd nie rozważa wprowadzenia zakazu pracy dla emerytów. Możliwe jest wprowadzenie wymaganego stażu pracy, który uprawniałby do przejścia na emeryturę.
Etap legislacji: Rada Ministrów po opiniowaniu i konsultacjach społecznych.
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 roku, nr 162, poz. 1118 z późniejszymi zmianami).
Zobacz serwis: Sektor publiczny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat