Kategorie

Emerytury 2014 r.

Monika Pązik
Emerytury 2014 r. / fot. ShutterStock
Emerytury 2014 r. / fot. ShutterStock
ShutterStock
Emerytury w 2014 r. niewiele wzrosną. Wskaźnik waloryzacji pozostanie na ustawowym minimum 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Wobec tego podwyżka emerytury wyniesie od 34 gr do 1,24 zł dziennie.

Rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalnych na poziomie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Przedstawiona propozycja minimalnej podwyżki emerytury argumentowana jest trudną sytuacją finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo rząd stara się zmniejszyć wydatki z budżetu państwa. Wobec tego emerytura wzrośnie w zależności od jej wysokości od 34 gr do 1,24 zł dziennie. Oznacza to, że emeryci otrzymujący najniższą emeryturę otrzymają podwyżkę w najniższej wysokości.

Nowy system emerytalny

Od 1 stycznia 2014 r. powinny wejść w życie zmiany w systemie emerytalnym. Obecnie stosowany jest system mieszany i emerytury częściowo wypłacane są jeszcze na poprzednich zasadach a częściowo na nowych. Od 2014 r. ZUS będzie wypłacał emerytury liczone według nowego systemu. Zgodnie z art. 88 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wartość jego jest ustalana na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług w poprzednim roku kalendarzowym, który zwiększa się o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Ze względu na mieszany charakter tego wskaźnika istotną kwestią jest ustalenie wpływu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na wypłacane świadczenia. 

Zobacz również: System emerytalny - raport

Dłuższy staż dla kobiet uprawniający do podwyższenia emerytury

Od 1 stycznia 2014 r. na podstawie art. 87 ust. 1b ustawy zostaje wydłużony staż ubezpieczeniowy, który uprawnia kobiety do podwyższenia emerytury tak, aby nabyły one prawo do najniższej emerytury. Warunkiem jest jednak osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego i wykazanie odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego. Oznacza to, że staż będzie się stosunkowo zwiększał i od 2014 r. wyniesie już rok co powoduje, że docelowo zarówno kobiety i mężczyźni będę zobowiązani do wykazania co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Emerytura częściowa w 2014 r.

Reklama

Emerytura częściowa będzie przyznawana osobom, które z różnych względów nie będą mogły pracować do osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego. Wysokość takiej emerytury będzie wynosić połowę świadczenia, który jest wliczony do kapitału zgromadzonego w ZUS jednak nie będzie ona podwyższana do kwoty minimalnej emerytury. Zakłada się, że będzie można dorabiać do uzyskania najniższej emerytury bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy. Uprawnieni do przyznania emerytury częściowej są osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. i spełniają odpowiedni warunki:

• kobieta – musi ukończyć 62 lata oraz udowodnić co najmniej 35 lat stażu ubezpieczeniowego,
• mężczyzna – musi ukończyć 65 lat i udowodnić co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego.

Zgodnie z powyższym jako pierwsi po emeryturę częściową od stycznia 2014 r. będą mogli zgłosić się mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat, jeżeli nie będą wyczekiwali do uzyskania wydłużonego wieku emerytalnego uprawniającego do przyznania emerytury w pełnym wymiarze.

Zadaj pytanie na forum: Kadry - ZUS i Płace

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?