Emerytury 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalnych na poziomie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Przedstawiona propozycja minimalnej podwyżki emerytury argumentowana jest trudną sytuacją finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo rząd stara się zmniejszyć wydatki z budżetu państwa. Wobec tego emerytura wzrośnie w zależności od jej wysokości od 34 gr do 1,24 zł dziennie. Oznacza to, że emeryci otrzymujący najniższą emeryturę otrzymają podwyżkę w najniższej wysokości.
REKLAMA
Nowy system emerytalny
Od 1 stycznia 2014 r. powinny wejść w życie zmiany w systemie emerytalnym. Obecnie stosowany jest system mieszany i emerytury częściowo wypłacane są jeszcze na poprzednich zasadach a częściowo na nowych. Od 2014 r. ZUS będzie wypłacał emerytury liczone według nowego systemu. Zgodnie z art. 88 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wartość jego jest ustalana na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług w poprzednim roku kalendarzowym, który zwiększa się o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Ze względu na mieszany charakter tego wskaźnika istotną kwestią jest ustalenie wpływu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na wypłacane świadczenia.
Zobacz również: System emerytalny - raport
Dłuższy staż dla kobiet uprawniający do podwyższenia emerytury
Od 1 stycznia 2014 r. na podstawie art. 87 ust. 1b ustawy zostaje wydłużony staż ubezpieczeniowy, który uprawnia kobiety do podwyższenia emerytury tak, aby nabyły one prawo do najniższej emerytury. Warunkiem jest jednak osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego i wykazanie odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego. Oznacza to, że staż będzie się stosunkowo zwiększał i od 2014 r. wyniesie już rok co powoduje, że docelowo zarówno kobiety i mężczyźni będę zobowiązani do wykazania co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.
Emerytura częściowa w 2014 r.
Emerytura częściowa będzie przyznawana osobom, które z różnych względów nie będą mogły pracować do osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego. Wysokość takiej emerytury będzie wynosić połowę świadczenia, który jest wliczony do kapitału zgromadzonego w ZUS jednak nie będzie ona podwyższana do kwoty minimalnej emerytury. Zakłada się, że będzie można dorabiać do uzyskania najniższej emerytury bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy. Uprawnieni do przyznania emerytury częściowej są osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. i spełniają odpowiedni warunki:
• kobieta – musi ukończyć 62 lata oraz udowodnić co najmniej 35 lat stażu ubezpieczeniowego,
• mężczyzna – musi ukończyć 65 lat i udowodnić co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego.
Zgodnie z powyższym jako pierwsi po emeryturę częściową od stycznia 2014 r. będą mogli zgłosić się mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat, jeżeli nie będą wyczekiwali do uzyskania wydłużonego wieku emerytalnego uprawniającego do przyznania emerytury w pełnym wymiarze.
Zadaj pytanie na forum: Kadry - ZUS i Płace
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat