REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury 2014 r.

Monika Pązik
Emerytury 2014 r. / fot. ShutterStock
Emerytury 2014 r. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytury w 2014 r. niewiele wzrosną. Wskaźnik waloryzacji pozostanie na ustawowym minimum 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Wobec tego podwyżka emerytury wyniesie od 34 gr do 1,24 zł dziennie.

Rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalnych na poziomie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Przedstawiona propozycja minimalnej podwyżki emerytury argumentowana jest trudną sytuacją finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo rząd stara się zmniejszyć wydatki z budżetu państwa. Wobec tego emerytura wzrośnie w zależności od jej wysokości od 34 gr do 1,24 zł dziennie. Oznacza to, że emeryci otrzymujący najniższą emeryturę otrzymają podwyżkę w najniższej wysokości.

Autopromocja

Nowy system emerytalny

Od 1 stycznia 2014 r. powinny wejść w życie zmiany w systemie emerytalnym. Obecnie stosowany jest system mieszany i emerytury częściowo wypłacane są jeszcze na poprzednich zasadach a częściowo na nowych. Od 2014 r. ZUS będzie wypłacał emerytury liczone według nowego systemu. Zgodnie z art. 88 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wartość jego jest ustalana na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług w poprzednim roku kalendarzowym, który zwiększa się o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Ze względu na mieszany charakter tego wskaźnika istotną kwestią jest ustalenie wpływu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na wypłacane świadczenia. 

Zobacz również: System emerytalny - raport

Dłuższy staż dla kobiet uprawniający do podwyższenia emerytury

Od 1 stycznia 2014 r. na podstawie art. 87 ust. 1b ustawy zostaje wydłużony staż ubezpieczeniowy, który uprawnia kobiety do podwyższenia emerytury tak, aby nabyły one prawo do najniższej emerytury. Warunkiem jest jednak osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego i wykazanie odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego. Oznacza to, że staż będzie się stosunkowo zwiększał i od 2014 r. wyniesie już rok co powoduje, że docelowo zarówno kobiety i mężczyźni będę zobowiązani do wykazania co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Emerytura częściowa w 2014 r.

Emerytura częściowa będzie przyznawana osobom, które z różnych względów nie będą mogły pracować do osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego. Wysokość takiej emerytury będzie wynosić połowę świadczenia, który jest wliczony do kapitału zgromadzonego w ZUS jednak nie będzie ona podwyższana do kwoty minimalnej emerytury. Zakłada się, że będzie można dorabiać do uzyskania najniższej emerytury bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy. Uprawnieni do przyznania emerytury częściowej są osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. i spełniają odpowiedni warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• kobieta – musi ukończyć 62 lata oraz udowodnić co najmniej 35 lat stażu ubezpieczeniowego,
• mężczyzna – musi ukończyć 65 lat i udowodnić co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego.

Zgodnie z powyższym jako pierwsi po emeryturę częściową od stycznia 2014 r. będą mogli zgłosić się mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat, jeżeli nie będą wyczekiwali do uzyskania wydłużonego wieku emerytalnego uprawniającego do przyznania emerytury w pełnym wymiarze.

Zadaj pytanie na forum: Kadry - ZUS i Płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA