Wniosek o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności [Trzy zaktualizowane wzory]. Okres 30 IX 2024 r. - 30 III 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
O trzech wzorach jakie są potrzebne do przedłużenia ważności orzeczenia przez osobę niepełnosprawną informuje w tej publikacji: Od 3 VIII 2024 r. trzy nowe wzory dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych
REKLAMA
Trzy wzory dla wydania albo przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności
Wzór 1 - wniosek w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Poniżej wzór wniosku do ściągnięcia w PDF:
Wzór 2 - wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla osoby poniżej 16 roku życia. Poniżej wzór wniosku do ściągnięcia w PDF:
Wzór 3 - wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów. Poniżej wzór wniosku do ściągnięcia w PDF:
5 zasad przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności dla okresu 30 września - 30 marca 2025 r.
Cała procedura wynika z art. 6bb USTAWY z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
Zasada nr 1. OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA POSIADAJĄCA ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI/ O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI WYDANE NA CZAS OKREŚLONY: może wystąpić do powiatowego (miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.
Zasada nr 2. OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA POSIADAJĄCA ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ( TJ. OSOBA PONIŻEJ 16 ROKU ŻYCIA) I WYSTĘPUJĄCA (PO RAZ PIERWSZY) O WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI (JAKO OSOBA POWYŻEJ 16 ROKU ŻYCIA): może wystąpić do powiatowego ( miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.
Zasada nr 3. W PRZYPADKU ZMIANY STANU ZDROWIA: osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności może w okresie ważności tego orzeczenia wystąpić do powiatowego (miejskiego) zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
REKLAMA
Zasada nr 4. JEŻELI WNIOSEK O WYDANIE KOLEJNEGO ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI LUB O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ZOSTAŁ ZŁOŻONY W OKRESIE WAŻNOŚCI ODPOWIEDNIO ORZECZENIA USTALAJĄCEGO NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ ALBO ORZECZENIA USTALAJĄCEGO STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI: zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. Przy czym orzeczenia o niepełnosprawności zachowują ważność nie dłużej jednak niż do ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.
Zasada nr 5. PO OTRZYMANIU WNIOSKU O PONOWNE WYDANIE ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI LUB STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ZŁOŻONEGO W OKRESIE WAŻNOŚCI DOTYCHCZASOWEGO ORZECZENIA:
- przewodniczący powiatowego ( miejskiego) zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wnioski oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
Przedłużanie ważności kart parkingowych dla okresu 30 września - 30 marca 2025 r.
6. KARTY PARKINGOWE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, KTÓRYCH TERMIN UPŁYWA DO DNIA 30 WRZEŚNIA 2024 R.: zachowują ważność do dnia 31 marca 2025 r.
Karty parkingowe, których termin upływa po powyższej dacie ( tj. po dniu 30 września 2024r.) - zachowują ważność do dnia określonego w tym dokumencie.
Warunkiem koniecznym do uzyskania karty parkingowej jest osobiste złożenie wniosku, z wyjątkiem:
1) osoby, która nie ukończyła 18. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów;
2) osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jeden z rodziców;
3) osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.
W związku z powyższym brak jest możliwości złożenia wniosku przez pełnomocnika, jak również przyjęcia wniosku w miejscu pobytu wnioskodawcy. Obowiązek osobistego stawiennictwa wynika bowiem z konieczności weryfikacji podmiotu uprawnionego do uzyskania karty parkingowej, a tym samym służy eliminacji potencjalnych przypadków wydania kart parkingowych osobom nieuprawnionym.
Podstawa prawna: §2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat