| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Komu i w jaki sposób zapewnić minimalną stawkę godzinową?

Komu i w jaki sposób zapewnić minimalną stawkę godzinową?

Od 1 stycznia 2017 r. wynagrodzenie za godzinę pracy zleceniobiorcy oraz osoby świadczącej usługi nie może być niższe niż 13 zł brutto. Stawka ta dotyczy nie tylko umów zawieranych po tej dacie, ale również umów zawartych przed 1 stycznia 2017 r. i trwających w tym dniu. W przypadku powierzenia przez zleceniobiorcę wykonania zlecenia osobie trzeciej zastępca zleceniobiorcy również ma prawo do minimalnej stawki godzinowej.

Wypłata wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej

W przypadku umów zlecenia i o świadczenie usług przepisy nie wskazują granicznej daty, do której powinna zostać wypłacona należność za dany miesiąc. Oznacza to, że termin wypłaty wynagrodzenia zależy od woli stron, przy czym jest on ograniczony obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu, w sytuacji gdy umowa została zawarta na okres dłuższy niż jeden miesiąc. Należy również podkreślić, że obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu jest objęta tylko ta część wynagrodzenia, która jest gwarantowana minimalną stawką godzinową. Natomiast ostateczne rozliczenie pozostałego do wypłaty wynagrodzenia może nastąpić po zakończeniu zlecenia.

Spółka zawarła ze zleceniobiorcą umowę o przeprowadzenie szkolenia od 5 stycznia do 21 marca 2017 r. w wymiarze 100 godzin zegarowych. Wynagrodzenie za godzinę szkolenia wynosi 60 zł i zostanie wypłacone w marcu 2017 r. Jednak za godziny przepracowane w styczniu i lutym wynagrodzenie w wysokości 13 zł brutto zostanie wypłacone ostatniego dnia każdego z tych miesięcy. Załóżmy, że w styczniu i lutym zleceniobiorca zrealizował po 35 godzin, a w marcu 30 godzin. W styczniu i lutym otrzymał po 455 zł (35 godz. x 13 zł), a w marcu pozostałą kwotę, tj. 5090 zł (6000 zł – 455 zł x 2 = 5090 zł). Takie postępowanie jest prawidłowe.

W przypadku gdy wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie nie zapewni przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi otrzymania za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej, przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości obliczonej z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej.

Zgodnie z zawartą umową zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 390 zł. Od 1 stycznia 2017 r. wynagrodzenie może być wypłacone w tej wysokości pod warunkiem, że zleceniobiorca nie przepracuje w miesiącu więcej niż 30 godzin (390 zł : 30 godz. = 13 zł). W przypadku wykonywania zlecenia w wymiarze przekraczającym 30 godzin w miesiącu zleceniodawca będzie zobowiązany ustalić wynagrodzenie, mnożąc liczbę godzin przez stawkę minimalną, tj. 13 zł.

Aneksy do trwających umów zlecenia (o świadczenie usług)

Do umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług zawartych przed 1 stycznia 2017 r. i trwających w tym dniu strony powinny wprowadzić aneksem regulacje dotyczące:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »