reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Składka na Fundusz Pracy opłacana za zleceniobiorcę

Składka na Fundusz Pracy opłacana za zleceniobiorcę

Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?


RADA

Za zleceniobiorcę nie należy opłacać składki na Fundusz Pracy za sierpień br. Składka na ten fundusz będzie należna za miesiące, w których zleceniobiorca wynagradzany prowizyjnie otrzyma przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Zleceniodawca ma obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy tylko za zleceniobiorców, którzy:

• podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,

• osiągnęli w danym miesiącu przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - bez stosowania ograniczenia tej podstawy do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia (w 2008 r. - 1126 zł).

Gdy umowa zlecenia została zawarta lub rozwiązana w trakcie miesiąca i w związku z tym przychód zleceniobiorcy za ten miesiąc jest niższy niż kwota minimalnego wynagrodzenia, to obowiązek opłacenia za ten miesiąc składki na Fundusz Pracy zależy od sposobu określenia odpłatności za wykonywanie tej umowy.

Jeżeli odpłatność została określona w umowie w stałej stawce miesięcznej, należy sprawdzić, jaka byłaby wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ten miesiąc, gdyby zleceniobiorca przepracował cały miesiąc (tzw. ustalenie wysokości podstawy w przeliczeniu na pełny miesiąc). Jeśli ustalona w ten sposób podstawa wymiaru składek odpowiadałaby kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to zleceniodawca ma obowiązek opłacić za ten miesiąc składkę na Fundusz Pracy od wypłaconego zleceniobiorcy przychodu.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca został zatrudniony na okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2008 r. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca otrzymuje - zgodnie z zawartą umową - 1800 zł miesięcznie, płatne do końca danego miesiąca. Jednak w lipcu br. zleceniodawca wypłacił jedynie 1000 zł, a pozostałą część wynagrodzenia za ten miesiąc wypłacił w sierpniu br. łącznie z wynagrodzeniem za ten miesiąc, tj. łącznie 2600 zł. W tym przypadku zleceniodawca ma obowiązek opłacić za lipiec br. składkę na Fundusz Pracy za tego zleceniobiorcę, mimo że podstawa wymiaru składek za ten miesiąc była niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli odpłatność za wykonanie umowy zlecenia została określona w stawce prowizyjnej lub akordowej, nie należy przeliczać wynagrodzenia na okres miesiąca. W takim przypadku obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę powstaje za te miesiące, w których uzyska on przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama