REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Delegowanie pracowników do Holandii - nowe obowiązki od 1 marca 2020 r.

Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie
Delegowanie pracowników do Holandii - nowe obowiązki od 1 marca 2020 r./fot.shutterstock
Delegowanie pracowników do Holandii - nowe obowiązki od 1 marca 2020 r./fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielu polskich pracowników zatrudnionych przez pracodawców w Polsce jest delegowanych do Holandii.  Na przykład, są zatrudnieni tymczasowo przy projekcie w budownictwie w Holandii lub przy projekcie IT. Są także pracownicy samozatrudnieni, którzy prowadzą własny biznes zarejestrowany w Polsce, ale wykonują prace dla usługobiorców w Holandii. Od dn. 1 marca br. wejdzie w życie nowy obowiązek, którego muszą przestrzegać. 

Delegowanie pracowników do Holandii? Teraz obowiązek notyfikacji pracowników delegowanych wprowadziła także Holandia.

REKLAMA

Autopromocja

Podobnie jak wiele krajów Unii Europejskiej, teraz Holandia wprowadza obowiązek notyfikacji pracowników delegowanych. Pracodawcy zagraniczni z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG: krajów członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Lichtensteinu i Islandii) oraz Szwajcarii, którzy tymczasowo delegują swoich pracowników, a także osoby samozatrudnione, muszą spełnić ten obowiązek od dnia 1 marca br. Obowiązek ten dotyczy prac wykonywanych w tym dniu i po tej dacie.

Więcej szczegółów jest dostępne na holenderskiej stronie www.postedworkers.nl opracowanej przez Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia (SZW), a także na portalu informacyjnym www.wHolandii.pl prowadzonym przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie (strona w j.polskim). Logowanie do portalu notyfikacyjnego dostępnego online jest możliwe przez stronę www.postedworkers.nl od dn. 1 marca br. 

Kogo dotyczy obowiązek?

Obowiązek dotyczy dwóch grup: pracodawców zagranicznych oraz osób samozatrudnionych pracujących w wybranych sektorach.

Pracodawcy zagraniczni to pracodawcy za granicą, którzy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Przyjeżdżają do Holandii tymczasowo z własnymi pracownikami w celu wykonania pracy;
  • Delegują tymczasowo pracowników z międzynarodowej firmy w Polsce do jej oddziału w Holandii; lub
  • Jako polska agencja pracy tymczasowej udostępniają na określony czas pracowników tymczasowych w Holandii.
     

Osoby samozatrudnione, których dotyczy obowiązek notyfikacji, to osoby, które zwyczajowo pracują w Polsce, prowadzą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, zaś tymczasowo pracują w Holandii. 

Wyjątki od konieczności dokonania notyfikacji

Co do zasady, pracodawcy z krajów spoza EOG i Szwajcarii muszą dokonać wcześniejszej notyfikacji, jeśli przyjeżdżają do Holandii ze swoimi pracownikami w celu dostarczenia usług w Holandii.

W niektórych przypadkach notyfikacja nie jest konieczna. Ten wyjątek dotyczy tzw. prac o charakterze incydentalnym, np. udziału w spotkaniach biznesowych, konferencjach, czy konieczności wykonania nagłych prac konserwacyjnych.

Co więcej, większość usług transportowych jest wyłączona z obowiązku notyfikacji. Tylko towarowy transport drogowy (z załadunkiem i rozładunkiem w Holandii) podlega obowiązkowi notyfikacji i często może być zgłoszony tzw. notyfikacją roczną.

Osoby samozatrudnione dokonują notyfikacji tylko, gdy pracują w określonych sektorach

Osoby samozatrudnione w określonych sektorach mają obowiązek dokonania notyfikacji. Prace, które zawsze trzeba notyfikować dotyczą m.in. takich sektorów, jak: budownictwo, sprzątanie, przetwórstwo przemysłowe, mycie okien, przetwórstwo spożywcze, rolnictwo i ogrodnictwo. Pełna lista sektorów dostępna jest na stronie: postedworkers.nl oraz wHolandii.pl.

Jak to działa w praktyce?

System jest podobny do tych, które już istnieją w innych krajach Unii Europejskiej.

Pracodawca zagraniczny musi zgłosić pracownika w portalu notyfikacyjnym dostępnym przez stronę postedworkers.nl. Należy wprowadzić dane dotyczące, m.in. czasu delegowania, ale także rodzaju pracy, faktu dysponowania formularzem A1, dane dotyczące firmy delegującej/agencji pracy tymczasowej, dane usługobiorcy w Holandii, a także dane pracowników delegowanych do Holandii.

Osoba samozatrudniona musi dokonać notyfikacji swoich danych samodzielnie.

Notyfikacja musi zostać dokonania przed podjęciem pracy przez pracownika.

Po wprowadzeniu danych, zgłoszenie musi zostać potwierdzone przez usługobiorcę (klienta). Tylko wówczas notyfikacja jest ważna.

Pracownik ma prawo wiedzieć

REKLAMA

Pracownik delegowany ma prawo wiedzieć, jakie informacje zostały zgłoszone przez jego pracodawcę. Jeśli zgłoszone dane nie są prawidłowe, pracownik powinien w pierwszej kolejności zwrócić się do swojego pracodawcy o dokonanie korekty zgłoszenia.

Jeśli pracodawca odmówi dokonania korekty, wówczas pracownik ma prawo złożenia uzasadnionego wniosku do Ministerstwa SZW z prośbą o korektę danych. Wniosek można złożyć również w celu uzyskania informacji na temat zgłoszonych danych.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Korzyści dla pracownika?

Zapytaliśmy o to Panią Urszulę Kozłowską, Doradcę ds. Polityki Migracyjnej i Spraw Społecznych w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie. Jej zdaniem, „obowiązek notyfikacji jest nowym wymogiem dla polskich pracodawców, którzy delegują pracowników do Holandii. Ale każdy mechanizm mający na celu kontrolę przepisów – w tym przypadku przepisów dotyczących delegowania pracowników – zapobiega nieuczciwej konkurencji wśród firm i faworyzuje te, które przestrzegają zasad i chronią pracowników przyjeżdżających, by pracować w Holandii”.

Równie ważne jest, aby pracownicy byli świadomi swoich praw. Dlatego informacja na temat delegowania pracowników do Holandii jest teraz dostępna na portalu wHolandii.pl.

Oparte na prawie UE

Delegowanie pracowników jest uregulowane przepisami prawa Unii Europejskiej. Prawo to reguluje warunki zatrudnienia pracowników delegowanych, którzy przez określony czas wykonują prace na terytorium Państwa Członkowskiego innego niż państwo, w którym zwyczajowo pracują.

Tzw. Dyrektywa wdrożeniowa 2014/67/EU z dnia 15 maja 2014 r.[1] w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników daje Państwom Członkowskim możliwość wprowadzenia wymogu w stosunku do usługodawcy prowadzącego działalność w innym państwie członkowskim dotycząc[ego] złożenia odpowiedzialnym właściwym organom krajowym zwykłego oświadczenia, najpóźniej w momencie rozpoczęcia świadczenia usług (…), zawierającego istotne informacje niezbędne w celu umożliwienia przeprowadzenia kontroli sytuacji faktycznej w miejscu pracy”.

Dyrektywa wdrożeniowa zawiera także przepisy mające na celu wzmocnienie współpracy transgranicznej w zakresie egzekwowania i monitorowania przepisów dotyczących delegowania pracowników. 

W Holandii obowiązek ten został wprowadzony w ramach Ustawy o warunkach zatrudnienia pracowników delegowanych w Unii Europejskiej (WagwEU), która weszła w życie dn. 16 czerwca 2016 r. Obowiązek notyfikacji wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 r.  

Oprac. Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie

[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014L0067&from=EN

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA