REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie (ustawa WAB) dla polskich pracowników w Holandii w 2020 r.

Zmiany w prawie (ustawa WAB) dla polskich pracowników w Holandii w 2020 r./fot.shutterstock
Zmiany w prawie (ustawa WAB) dla polskich pracowników w Holandii w 2020 r./fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 roku w Holandii obowiązuje ustawa o równowadze rynku pracy (tzw. ustawa WAB). Ustawa gwarantuje lepsze warunki dla polskich pracowników tymczasowych.

Na początku 2020 r. rząd Holandii wdrożył nową ustawę o zrównoważonym rynku pracy

tzw. WAB (Wet Arbeidsmarkt in Balans), która gwarantuje lepsze warunki dla 150 tys. polskich pracowników tymczasowych. Nowe prawo zapewnia pracownikom tymczasowym większe bezpieczeństwo pracy i wynagrodzenia niż dotychczas. Oprócz wymogów prawnych, największy pracodawca Polaków, OTTO Work Force, idzie jeszcze dalej zapewniając gwarantowany dochód w okresie obowiązywania umowy, krótszą drogę do umowy na czas nieokreślony oraz zakwaterowanie i szkolenia dla swoich pracowników.

Autopromocja

Zmiany w prawie korzystne dla polskich pracowników

Głównym celem nowych regulacji w prawie pracy jest zmniejszenie różnic między umowami tymczasowymi a umowami stałymi. Nowe rozporządzenie poprawia sytuację pracowników posiadających elastyczne umowy, w tym około 150 tys. Polaków. Dla nich zmiana oznacza większe bezpieczeństwo pracy i pewność wysokości wynagrodzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Dla polskich migrantów zarobkowych szczególnie ważne są dwie zmiany. Po pierwsze pracownicy po 12 miesiącach pracy otrzymają od pracodawcy umowę z gwarantowaną liczbą godzin. Do tej pory pracodawcy mogli przedłużyć elastyczne zatrudnienie bez ograniczeń. Po drugie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy dyżurnej będą musieli zostać poinformowani o grafiku pracy na minimum 4 dni przed wyznaczonym terminem. Kolejną istotną zmianą jest zapewnienie pracownikom wynagrodzenia zgodnie z zaplanowanym grafikiem dziennym, jeśli ich dyżur zostanie odwołany w ostatniej chwili.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

250 tys. Polaków

Holenderski rynek pracy wyróżniał się bardzo dużą elastycznością, która niosła wiele korzyści dla pracodawców, a niewiele gwarancji dla pracowników. Do tej pory pracownicy tymczasowi w Holandii nie mieli określonej stałej liczby godzin pracy, a pracodawca mógł w każdej chwili zrezygnować ze współpracy. Mimo tego, Holandia od lat jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków wyjazdu ze względu na atrakcyjne warunki zarobkowe. Obecnie mieszka tam ponad ćwierć miliona Polaków. Około 150 tys. z nich pracuje za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy, a dzięki nowej ustawie zdecydowanie poprawia się bezpieczeństwo pracy i dochodów.

Według badania zleconego przez OTTO Work Force pod koniec 2019 r. Warunki ekonomiczne są główną motywacją dla Polaków planujących pracę w Holandii. Prawie 60% respondentów odpowiedziało, że motywują je znacznie wyższe zarobki w Holandii niż w ich ojczyźnie.

OTTO Work Force idzie dalej

“Nowe regulacje to bardzo ważny krok w kierunku uporządkowania holenderskiego rynku pracy i zapewnienia pracownikom tymczasowym większego bezpieczeństwo. Jako agencja pośrednictwa pracy postanowiliśmy pójść jeszcze dalej. Pracownicy tymczasowi OTTO Work Force otrzymają umowę z gwarancję godzin pracy już po 11 miesiącach zatrudnienia, a po półtora roku umowę na czas niekoreślony. Zapewniamy także zakwaterowania i szkolenia językowe oraz branżowe, które mają rozwijać potencjał pracowników” – mówi Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment w OTTO Work Force.

W obliczu nowych regulacji Holandia nadal będzie pozostawać atrakcyjnym miejscem pracy dla Polaków. Można się spodziewać, że ze względu na bardziej korzystne przepisy pracy
i wynagrodzeń, zainteresowanie pracą tymczasową w tym kraju jeszcze wzrośnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA