REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego. /Fot. Fotolia
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik niepełnosprawny, w stosunku do którego zostało wydane orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W skali roku kalendarzowego dodatkowy urlop wynosi 10 dni. Z jakim dniem nabywa się prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

PROBLEM

Pracownik niepełnosprawny otrzymał decyzję o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na 1 rok, tj. od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. Czy jeżeli otrzyma orzeczenie na dalszy okres, nabędzie prawo do dodatkowego urlopu od 1 lipca 2014 r., od 2 lipca 2014 r., czy z upływem 30 czerwca 2014 r.? Jak rozumieć w tym przypadku określenie „po przepracowaniu roku”?

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

RADA

Należy uznać, że rok pracy upłynie Państwa pracownikowi z końcem 1 lipca 2014 r. Termin zaczął bowiem biec od następnego dnia po uzyskaniu stopnia niepełnosprawności (czyli od 2 lipca br.). Prawo do urlopu dodatkowego pracownik nabywa więc po 1 lipca, czyli realnie mógłby z niego skorzystać od 2 lipca 2014 r. Jeżeli nie uzyska orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności na okres po 30 czerwca 2014 r., to w rezultacie nie przepracuje roku „po dniu zaliczenia do stopnia niepełnosprawności” i nie nabędzie prawa do urlopu.

Polecamy: Prawo pracy. Podręczny zbiór przepisów

UZASADNIENIE

Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu znacznym lub umiarkowanym przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej...). Urlop ten nie przysługuje, gdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (np. urlopy nauczycieli akademickich) lub dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. dodatkowe urlopy dla sędziów). Przy czym, jeżeli wymiar urlopu dodatkowego na podstawie tych odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje omawiany urlop dodatkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Z urlopu dodatkowego nie można jednak korzystać od razu po uzyskaniu któregoś z tych dwóch stopni niepełnosprawności. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanej lub znacznej niepełnosprawności.

Określenie „po dniu” oznacza, że początek biegu rocznego terminu zaczyna się od następnego dnia. Zatem w omawianym przypadku pierwszym dniem terminu byłby 2 lipca 2014 r. Na taki sposób rozumienia tego zapisu wskazuje również Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. W swoich wyjaśnieniach na stronie internetowej niepełnosprawni.gov.pl w zakładce „Zatrudnianie osób niepełnosprawnych” podaje następujący przykład: „Jan Kowalski przedstawił pracodawcy w dniu 15 maja 2008 r. orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z dniem 9 maja 2008 r. Prawo do dodatkowego urlopu nabył z dniem 10 maja 2009 r.”

Do liczenia terminów prawa pracy nie stosujemy bezpośrednio art. 112 Kodeksu cywilnego. Według tego przepisu, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.

Sposób liczenia terminów określonych w przepisach Kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych (postanowienie SN z 11 grudnia 2009 r., II PK 223/09; wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310). Zgodnie z przedstawionymi stanowiskami SN należy stwierdzić, że roczny termin w prawie pracy mija nie z końcem pierwszego dnia po roku pracy, ale z ostatnim dniem roku pracy. Opinie te można odnieść także do urlopów dodatkowych pracowników niepełnosprawnych. Co prawda termin roczny, po upływie którego pracownik nabywa prawo do dodatkowego urlopu liczymy nie „od dnia” zaliczenia do określonego stopnia niepełnosprawności, ale „po dniu”, lecz mamy w tym przypadku do czynienia tylko z innym wyznaczeniem początku terminu, a nie daty upływu tego terminu.

Pracownik podjął pracę 1 czerwca 2013 r. i tego dnia przedstawił pracodawcy orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które otrzymał 15 maja 2013 r. Przed podjęciem pracy 1 czerwca br. pracownik nigdzie nie pracował. Prawo do dodatkowego urlopu nabędzie od 1 czerwca 2014 r., czyli po przepracowaniu roku z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Pracownik podejmując pracę już bowiem posiadał umiarkowany stopień niepełnosprawności, ale nie przepracował jeszcze ani jednego dnia. Roczny termin biegnie w tym przypadku od 1 czerwca 2013 r., a nie od 2 czerwca 2013 r.

Jak podkreśla Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na stronie internetowej www.niepelnosprawni.gov.pl, „jeżeli osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności utraci status osoby niepełnosprawnej lub zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci prawa do urlopów, do których nabyła prawo przed utratą statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki. W takim przypadku brak jest podstaw do zastosowania zasady urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego”. Jeżeli zatem wskazany w pytaniu pracownik nie otrzyma kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności w którymś ze wskazanych dwóch stopni, to faktycznie nie przepracuje roku „po dniu” zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a więc nie zdąży nabyć prawa do urlopu dodatkowego.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Należy zwrócić uwagę, że osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze od dnia, od którego osoba ta została wliczona przez pracodawcę do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych (art. 20c ustawy o rehabilitacji zawodowej...). Nie dotyczy to jednak nabywania prawa do dodatkowego urlopu, ponieważ te przepisy są przepisami szczególnymi, które mają pierwszeństwo stosowania przed ogólną regulacją.

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA