REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy od 1 lipca 2024 r. - zmiany i nowe obowiązki pracodawców

system HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 2024 zmiany od lipca
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 2024 - zmiany od lipca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2024 roku? Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na polskich pracodawców? Legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy został przedłużony do 30 września 2025 r. Do końca września przedłużono również ważność dokumentów takich jak wizy krajowe czy karta pobytu. Wprowadzono możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin. Co jeszcze zmieniło się od lipca?
rozwiń >

Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy 2024

Ustawa podpisana przez prezydenta RP 7 czerwca 2024 roku przyniosła kolejne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Dotyczą one wielu aspektów - od legalizacji pracy po świadczenia socjalne. 

REKLAMA

Autopromocja

Nowa Ustawa o pomocy obywatelom ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zaczęła obowiązywać z dniem 1 lipca 2024 roku, dlatego w poniższym artykule przedstawimy kluczowe i najważniejsze zmiany, z którymi warto się zapoznać.  

Przedłużenie pobytu w Polsce dla obywateli Ukrainy

Przedłużenie legalnego pobytu jest jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian. Czekali na to zarówno uchodźcy przebywający w Polsce, jak i polscy pracodawcy zatrudniający cudzoziemców. 

Dla pracodawców przedłużenie legalnego pobytu będzie oznaczało kontynuację możliwości zatrudniania obywateli Ukrainy w uproszczonym trybie oraz brak konieczności robienia testu rynku pracy. Pobyt ukraińskich uchodźców, którzy przyjechali do Polski w związku z działaniami wojennymi Rosji, został przedłużony do 30 września 2025 roku.

W podobny sposób, po zmianie ustawy, przedłuża się okres ważności wydanych obywatelom Ukrainy, następujących dokumentów: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wiz krajowych,
 • zezwoleń na pobyt czasowy,
 • kart pobytu,
 • polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca,
 • dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”.

Ponadto, jeżeli ostatni dzień dopuszczalnego okresu pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

 • na podstawie wizy Schengen wydanej przez organ polski,
 • na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen,
 • na podstawie dokumentu wydanego przez właściwy organ innego państwa obszaru Schengen, albo innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ tego państwa, uprawniającego do podróży po terytorium innych państw tego obszaru,
 • w ramach ruchu bezwizowego,

przypada po 24 lutego 2022 r., to pobyt uznaje się za legalny do 30 września 2025 roku. 

Nowe obowiązki pracodawcy od 1 lipca 2024 r.

Kolejna zmiana dotyczy pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy. Zmiana dotyczy uproszczonej metody zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Po wybuchu wojny, zgodnie z art. 22 ustawy, każdy obywatel Ukrainy legalnie przebywający w Polsce może podjąć pracę bez konieczności ubiegania się przez podmiot powierzający pracę o zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Jedynym warunkiem jest wysłanie przez pracodawcę powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy oraz wskazanie warunków zatrudnienia oraz daty podjęcia pracy. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów zezwoleń na pracę, ta uproszczona procedura umożliwiała zatrudnianie cudzoziemców i legalizacje ich pracy z datą wsteczną. Oznacza to, że pracodawca mógł podpisać umowę z cudzoziemcem, a następnie wysłać powiadomienie. Przed nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, termin na wysłanie powiadomienia wynosił 14 dni od daty podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Po 1 lipca 2024 roku termin ten został skrócony do 7 dni.

Dodatkowo, do art. 22 specustawy zostały wprowadzone nowe regulacje. Od dnia wejścia w życie ustawy, pracodawca ma obowiązek złożenia nowego powiadomienia, jeżeli:

 • zmienił się rodzaj umowy,
 • zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy, 
 • zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu, 
 • obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.  

Oznacza to, że zatrudnienie cudzoziemca może być legalne tylko i wyłącznie na warunkach określonych w powiadomieniu. Warto też pamiętać, że zgodnie z nowymi regulacjami, obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP, jeżeli jego wynagrodzenie wskazane w powiadomienie spełnia wymogi, które określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu.

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin - zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

REKLAMA

Kolejna zmiana, którą przyniosła nowa specustawa, to możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt w celu łączenia rodzin. Przed nowelizacją osoby posiadające status UKR mogły uzyskać kartę pobytu wyłącznie w celu wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Dla przykładu, rodzic pracujący w Polsce i zamieszkujący razem z dziećmi, mógł wyrobić kartę pobytu tylko dla siebie. Dzieci były pozbawione takiego prawa.

Dodatkowo, dla określonych grup cudzoziemców została stworzona nowa ścieżka ubiegania się o zezwolenie pobytowe. Każda osoba, która posiada status UKR, przy spełnieniu określonych warunków będzie mogła zmienić swój status ochrony czasowej na kartę pobytu. Rozwiązanie takie wprowadza art. 42c–42w.

Zgodnie z regulacjami, obywatel Ukrainy będzie mógł zamienić swój status UKR na kartę pobytu jeżeli: 

 • w dniu 4 marca 2024 r. posiadał status UKR; 
 • w dniu złożenia wniosku o wydanie karty pobytu posiada status UKR;
 • posiadał nieprzerwany status UKR przynajmniej przez 365 dni.

Ponadto osoba, która ubiegała się o wydanie zezwolenia na pobyt i otrzyma takie zezwolenie drogą „przekształcenia”, będzie zwolniona z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a także będzie posiadała dostęp do polskiego rynku pracy bez konieczności składania powiadomienia do powiatowego urzędu pracy. Zgodnie z art. 42f, wniosek o wydanie karty pobytu obywatel Ukrainy będzie mógł złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej, a nie w formie papierowej, jak to było dotychczas. Wniosek należy złożyć poprzez system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Nowy termin na złożenie wniosku o nadanie PESEL dla obywateli Ukrainy

Po wybuchu wojny na Ukrainie uchodźca, który przyjechał na terytorium Polski, miał 60 dni na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL, a do złożenia takiego wniosku nie był wymagany dokument podróży. Razem z numerem PESEL osobie takiej przyznawano status UKR, który potwierdzał posiadanie uprawnień do pobytu w RP, a także uprawnień wynikających z przepisów ustawy specjalnej.

Termin na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL z czasem został skrócony i do 30 czerwca wynosił jedynie 30 dni. Po wejściu w życie nowej ustawy, wniosek o nadanie numeru PESEL należy złożyć niezwłocznie po przybyciu do Polski i możliwość taką będą miały jedynie osoby posiadające ważny dokument podróży. Osoby, które przed wejściem w życie ustawy z dnia 15 maja 2024 roku, uzyskały numer PESEL nie posiadając dokumentu podróży i wyrobiły taki dokument w późniejszym okresie, będą zobowiązane w terminie 60 dni od daty wydania paszportu zaktualizować swoje dane w dowolnym organie gminy.  

Zezwolenia na pobyt czasowy z zastrzeżeniem wymogu powiadomienia dla obywateli Ukrainy

Po wybuchu wojny obywatele Ukrainy ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (niezależnie czy posiadają status UKR czy nie), są zwolnieni z obowiązku przedkładania informacji starosty. 

Decyzja na pobyt i pracę wydawana jest z zastrzeżeniem wymogu powiadomienia. Oznacza to, że zezwolenie wydawane jest bez wskazania pracodawcy oraz warunków pracy, a jedynym wymogiem do legalnej pracy jest złożenie przez pracodawcę powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.

Przed nowelizacją termin na złożenie powiadomienia wynosił 14 dni od daty doręczenia obywatelowi Ukrainy decyzji o udzieleniu mu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Często zdarzały się sytuacje, w których cudzoziemcy przez niewiedzę nie informowali swoich pracodawców o fakcie otrzymania decyzji. Powyższa sytuacja narażała pracodawców na konsekwencje, które wynikały z niewywiązania się z ustawowych obowiązków.

O zawiłościach i trudnościach tych procedur pisała nawet Państwowa Inspekcja Pracy. W końcu nowelizacja zmienia datę powstania tego obowiązku. Od dnia wejścia w życie ustawy, termin na złożenie powiadomienia liczy się od daty, kiedy cudzoziemiec poinformował pracodawcę o otrzymaniu powyższego zezwolenia. Dodatkowo art. 22 wprowadza nowy obowiązek dla pracownika. Od 1 lipca obywatel Ukrainy, który otrzymał zezwolenie jednolite zobowiązany jest poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę. O powyższym obowiązku cudzoziemca będzie pouczał wojewoda wydający decyzję.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA