REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy od 1 lipca 2024 r. - zmiany i nowe obowiązki pracodawców

system HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 2024 zmiany od lipca
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 2024 - zmiany od lipca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2024 roku? Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na polskich pracodawców? Legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy został przedłużony do 30 września 2025 r. Do końca września przedłużono również ważność dokumentów takich jak wizy krajowe czy karta pobytu. Wprowadzono możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin. Co jeszcze zmieniło się od lipca?
rozwiń >

Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy 2024

Ustawa podpisana przez prezydenta RP 7 czerwca 2024 roku przyniosła kolejne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Dotyczą one wielu aspektów - od legalizacji pracy po świadczenia socjalne. 

REKLAMA

Autopromocja

Nowa Ustawa o pomocy obywatelom ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zaczęła obowiązywać z dniem 1 lipca 2024 roku, dlatego w poniższym artykule przedstawimy kluczowe i najważniejsze zmiany, z którymi warto się zapoznać.  

Przedłużenie pobytu w Polsce dla obywateli Ukrainy

Przedłużenie legalnego pobytu jest jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian. Czekali na to zarówno uchodźcy przebywający w Polsce, jak i polscy pracodawcy zatrudniający cudzoziemców. 

Dla pracodawców przedłużenie legalnego pobytu będzie oznaczało kontynuację możliwości zatrudniania obywateli Ukrainy w uproszczonym trybie oraz brak konieczności robienia testu rynku pracy. Pobyt ukraińskich uchodźców, którzy przyjechali do Polski w związku z działaniami wojennymi Rosji, został przedłużony do 30 września 2025 roku.

W podobny sposób, po zmianie ustawy, przedłuża się okres ważności wydanych obywatelom Ukrainy, następujących dokumentów: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wiz krajowych,
  • zezwoleń na pobyt czasowy,
  • kart pobytu,
  • polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca,
  • dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”.

Ponadto, jeżeli ostatni dzień dopuszczalnego okresu pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  • na podstawie wizy Schengen wydanej przez organ polski,
  • na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen,
  • na podstawie dokumentu wydanego przez właściwy organ innego państwa obszaru Schengen, albo innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ tego państwa, uprawniającego do podróży po terytorium innych państw tego obszaru,
  • w ramach ruchu bezwizowego,

przypada po 24 lutego 2022 r., to pobyt uznaje się za legalny do 30 września 2025 roku. 

Nowe obowiązki pracodawcy od 1 lipca 2024 r.

Kolejna zmiana dotyczy pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy. Zmiana dotyczy uproszczonej metody zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Po wybuchu wojny, zgodnie z art. 22 ustawy, każdy obywatel Ukrainy legalnie przebywający w Polsce może podjąć pracę bez konieczności ubiegania się przez podmiot powierzający pracę o zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Jedynym warunkiem jest wysłanie przez pracodawcę powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy oraz wskazanie warunków zatrudnienia oraz daty podjęcia pracy. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów zezwoleń na pracę, ta uproszczona procedura umożliwiała zatrudnianie cudzoziemców i legalizacje ich pracy z datą wsteczną. Oznacza to, że pracodawca mógł podpisać umowę z cudzoziemcem, a następnie wysłać powiadomienie. Przed nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, termin na wysłanie powiadomienia wynosił 14 dni od daty podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Po 1 lipca 2024 roku termin ten został skrócony do 7 dni.

Dodatkowo, do art. 22 specustawy zostały wprowadzone nowe regulacje. Od dnia wejścia w życie ustawy, pracodawca ma obowiązek złożenia nowego powiadomienia, jeżeli:

  • zmienił się rodzaj umowy,
  • zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy, 
  • zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu, 
  • obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.  

Oznacza to, że zatrudnienie cudzoziemca może być legalne tylko i wyłącznie na warunkach określonych w powiadomieniu. Warto też pamiętać, że zgodnie z nowymi regulacjami, obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP, jeżeli jego wynagrodzenie wskazane w powiadomienie spełnia wymogi, które określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu.

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin - zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

REKLAMA

Kolejna zmiana, którą przyniosła nowa specustawa, to możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt w celu łączenia rodzin. Przed nowelizacją osoby posiadające status UKR mogły uzyskać kartę pobytu wyłącznie w celu wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Dla przykładu, rodzic pracujący w Polsce i zamieszkujący razem z dziećmi, mógł wyrobić kartę pobytu tylko dla siebie. Dzieci były pozbawione takiego prawa.

Dodatkowo, dla określonych grup cudzoziemców została stworzona nowa ścieżka ubiegania się o zezwolenie pobytowe. Każda osoba, która posiada status UKR, przy spełnieniu określonych warunków będzie mogła zmienić swój status ochrony czasowej na kartę pobytu. Rozwiązanie takie wprowadza art. 42c–42w.

Zgodnie z regulacjami, obywatel Ukrainy będzie mógł zamienić swój status UKR na kartę pobytu jeżeli: 

  • w dniu 4 marca 2024 r. posiadał status UKR; 
  • w dniu złożenia wniosku o wydanie karty pobytu posiada status UKR;
  • posiadał nieprzerwany status UKR przynajmniej przez 365 dni.

Ponadto osoba, która ubiegała się o wydanie zezwolenia na pobyt i otrzyma takie zezwolenie drogą „przekształcenia”, będzie zwolniona z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a także będzie posiadała dostęp do polskiego rynku pracy bez konieczności składania powiadomienia do powiatowego urzędu pracy. Zgodnie z art. 42f, wniosek o wydanie karty pobytu obywatel Ukrainy będzie mógł złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej, a nie w formie papierowej, jak to było dotychczas. Wniosek należy złożyć poprzez system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Nowy termin na złożenie wniosku o nadanie PESEL dla obywateli Ukrainy

Po wybuchu wojny na Ukrainie uchodźca, który przyjechał na terytorium Polski, miał 60 dni na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL, a do złożenia takiego wniosku nie był wymagany dokument podróży. Razem z numerem PESEL osobie takiej przyznawano status UKR, który potwierdzał posiadanie uprawnień do pobytu w RP, a także uprawnień wynikających z przepisów ustawy specjalnej.

Termin na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL z czasem został skrócony i do 30 czerwca wynosił jedynie 30 dni. Po wejściu w życie nowej ustawy, wniosek o nadanie numeru PESEL należy złożyć niezwłocznie po przybyciu do Polski i możliwość taką będą miały jedynie osoby posiadające ważny dokument podróży. Osoby, które przed wejściem w życie ustawy z dnia 15 maja 2024 roku, uzyskały numer PESEL nie posiadając dokumentu podróży i wyrobiły taki dokument w późniejszym okresie, będą zobowiązane w terminie 60 dni od daty wydania paszportu zaktualizować swoje dane w dowolnym organie gminy.  

Zezwolenia na pobyt czasowy z zastrzeżeniem wymogu powiadomienia dla obywateli Ukrainy

Po wybuchu wojny obywatele Ukrainy ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (niezależnie czy posiadają status UKR czy nie), są zwolnieni z obowiązku przedkładania informacji starosty. 

Decyzja na pobyt i pracę wydawana jest z zastrzeżeniem wymogu powiadomienia. Oznacza to, że zezwolenie wydawane jest bez wskazania pracodawcy oraz warunków pracy, a jedynym wymogiem do legalnej pracy jest złożenie przez pracodawcę powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.

Przed nowelizacją termin na złożenie powiadomienia wynosił 14 dni od daty doręczenia obywatelowi Ukrainy decyzji o udzieleniu mu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Często zdarzały się sytuacje, w których cudzoziemcy przez niewiedzę nie informowali swoich pracodawców o fakcie otrzymania decyzji. Powyższa sytuacja narażała pracodawców na konsekwencje, które wynikały z niewywiązania się z ustawowych obowiązków.

O zawiłościach i trudnościach tych procedur pisała nawet Państwowa Inspekcja Pracy. W końcu nowelizacja zmienia datę powstania tego obowiązku. Od dnia wejścia w życie ustawy, termin na złożenie powiadomienia liczy się od daty, kiedy cudzoziemiec poinformował pracodawcę o otrzymaniu powyższego zezwolenia. Dodatkowo art. 22 wprowadza nowy obowiązek dla pracownika. Od 1 lipca obywatel Ukrainy, który otrzymał zezwolenie jednolite zobowiązany jest poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę. O powyższym obowiązku cudzoziemca będzie pouczał wojewoda wydający decyzję.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA