| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można rozwiązać umowę o pracę e-mailem lub sms-em?

Czy można rozwiązać umowę o pracę e-mailem lub sms-em?

Jeśli chodzi o rozwiązywanie umów o pracę za porozumieniem stron to nie jest zastrzeżona w przepisach prawa forma pisemna. Można zatem zastosować do nich wprowadzoną 8 września 2016 r. do Kodeksu cywilnego formę dokumentową. Oznacza to, że porozumienie stron w zakresie rozwiązania umowy może być zawarte za pośrednictwem dowolnego nośnika informacji umożliwiającego zapoznanie się z jego treścią (np. e-mail, SMS, faks, skan).

Porozumienie stron dotyczące rozwiązania umowy o pracę może zostać zawarte w dowolnej formie.

Przy rozwiązywaniu stosunku pracy za porozumieniem stron nietrudno jednak popełnić błędy, w wyniku których porozumienie stron może okazać się nieskuteczne, mimo dochowania właściwej formy. Najczęściej wynika to z nietrafnego przyjęcia, że pracownik lub pracodawca zaakceptował przesłaną propozycję rozwiązania umowy. Na tym tle Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2015 r. (III PK 139/14) wyraził pogląd, że:

(...) pismo pracownika skierowane do pracodawcy, w którym nie został określony sposób i termin rozwiązania umowy o pracę, nie jest oświadczeniem o jej rozwiązaniu z zachowaniem okresu wypowiedzenia ani ofertą zawarcia porozumienia stron, lecz może być zakwalifikowane jedynie jako zaproszenie do rokowań w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę.

Pracownik może tylko w sposób wyraźny zaakceptować ofertę rozwiązania umowy złożoną przez pracodawcę do czasu, kiedy upłynie termin rozwiązania umowy określony w tej propozycji. Ta wyraźna akceptacja także może nastąpić w formie dokumentowej, czyli np. poprzez e-mail.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył pracownikowi w formie e-mailowej propozycję rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, określając m.in. termin, w jakim ma to nastąpić. Pracownik zignorował tę ofertę. W tym przypadku nie można uznać, że pracownik w sposób milczący wyraził zgodę na rozwiązanie stosunku pracy w terminie i trybie zaproponowanych przez pracodawcę. Będzie tak nawet wtedy, gdy system informatyczny pozwoli ustalić fakt odczytania korespondencji e-mailowej. Umowa stron stosunku pracy odnosząca się do jego rozwiązania wymaga bowiem objęcia zgodną wolą stron zarówno tego, że więź łącząca pracownika i pracodawcę ma ustać, jak i trybu oraz terminu dokonania tej czynności.

W uzasadnieniu wyroku z 4 listopada 2009 r. (I PK 94/09, M.P.Pr. 2010/2/58) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że:

(...) w przypadku oferty odnoszącej się do zawarcia umowy w przedmiocie rozwiązania stosunku pracy nie może znaleźć zastosowania art. 69 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym, jeżeli według ustalonego w danych stosunkach zwyczaju lub według treści oferty dojście do składającego ofertę oświadczenia drugiej strony o jej przyjęciu nie jest wymagane, umowa dochodzi do skutku, gdy druga strona niezwłocznie przystąpi do jej wykonania. Przepis ten pozwala zatem uznać ofertę za przyjętą po przystąpieniu do wykonania umowy. Niemożność jego zastosowania w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron sprowadza się do tego, że nie da się określić, na czym miałoby polegać przystąpienie do wykonania umowy o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, jeśli pracownik dalej świadczy pracę.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Warto pamiętać, że składający ofertę rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron jest nią związany aż do upływu terminu oznaczonego w ofercie na oczekiwanie odpowiedzi (art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeżeli strona stosunku pracy w e-mailu (piśmie czy faksie) zawierającym ofertę rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron oznaczy datę ustania stosunku pracy, to jest to równocześnie termin, do którego wiąże ją oferta i do którego druga strona może ofertę skutecznie przyjąć (wyrok Sądu Najwyższego z 14 września 1998 r., I PKN 315/98, OSNP 1999/19/617).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 66 § 1, art. 69, art. 772, art. 773 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 380; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2255

● art. 30, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2255

Zobacz: Kalkulatory

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »