reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

W przypadku śmierci babci lub dziadka pracownika prawo pracy przewiduje 1 dzień wolny od pracy. Jak skorzystać z tego uprawnienia? Czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu okolicznościowego?

Zobacz: Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór

Urlop okolicznościowy w 2018/2019

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Urlop okolicznościowy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.). Zgodnie z § 15 rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni lub 1 dzień w określonych przypadkach. Liczba wolnych dni uzależniona jest od rodzaju okoliczności usprawiedliwiających przyznanie wolnego. W przypadku śmierci babci lub dziadka pracownik będzie mógł skorzystać tylko z jednego dnia wolnego. W świetle § 15 rozporządzenia pracownik może liczyć na:

  1. 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  2. 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Wniosek o urlop okolicznościowy

Aby pracownik otrzymał urlop okolicznościowy, musi pamiętać o złożeniu stosownego wniosku. Jego formuła jest zazwyczaj określona regulacjami wewnątrzzakładowymi. Musi zawierać powód udzielenia urlopu oraz termin wykorzystania wolnego od wykonywania pracy. Czasami pracodawca uzależnia przyznanie urlopu od dostarczenia przez pracownika w późniejszym terminie odpowiedniego dokumentu, np. aktu zgonu babci lub dziadka. W sytuacji braku przedstawienia pracodawcy takiego dokumentu nieobecność pracownika może zostać uznana za nieusprawiedliwioną.

👉 Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Termin wykorzystania urlopu nie musi pokrywać się z dniem nastąpienia wydarzenia uprawniającego do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Konieczne jednak jest, aby pozostawał w bezpośrednim związku z tym wydarzeniem, czyli np. wolne może przypadać na dzień pogrzebu dziadka lub babci. Natomiast w sytuacji narodzin dziecka urlop okolicznościowy może zostać wykorzystany przez pracownika – ojca w momencie powrotu żony z dzieckiem do domu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Inne ważne informacje

Określenie w przedmiotowym rozporządzeniu prawa do wykorzystania 1 dnia wolnego w przypadku śmierci babci lub dziadka to norma minimalna. Nie ma żadnych przeciwwskazań do uregulowania urlopu okolicznościowego w danym zakładzie pracy w sposób bardziej korzystny dla pracownika. Można tego dokonać w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy.

Liczba dni wolnych od pracy z tytułu urlopu okolicznościowego jest niezmienna. Oznacza to, że każdemu pracownikowi bez względu na wymiaru etatu można przyznać tę samą liczbę dni wolnych od pracy. Niezgodne z prawem byłoby różnicowanie pracowników w tej kwestii.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 15.11.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop okolicznościowy - śmierć babci lub dziadka. /Fot. Fotolia
Urlop okolicznościowy - śmierć babci lub dziadka. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama