reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Urlop okolicznościowy przysługuje w przypadku śmierci babci lub dziadka. z ilu dni wolnych od pracy można skorzystać? Co zrobić, aby otrzymać wolne? Czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu okolicznościowego? Jaka jest podstawa prawna ?

Zobacz: Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Urlop okolicznościowy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.). Zgodnie z § 15 rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni lub 1 dzień w określonych przypadkach. Liczba wolnych dni uzależniona jest od rodzaju okoliczności usprawiedliwiających przyznanie wolnego. W przypadku śmierci babci lub dziadka pracownik będzie mógł skorzystać tylko z jednego dnia wolnego. W świetle § 15 rozporządzenia pracownik może liczyć na:

  1. 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  2. 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Wniosek o urlop okolicznościowy

Aby pracownik otrzymał urlop okolicznościowy, musi pamiętać o złożeniu stosownego wniosku. Jego formuła jest zazwyczaj określona regulacjami wewnątrzzakładowymi. Musi zawierać powód udzielenia urlopu oraz termin wykorzystania wolnego od wykonywania pracy. Czasami pracodawca uzależnia przyznanie urlopu od dostarczenia przez pracownika w późniejszym terminie odpowiedniego dokumentu, np. aktu zgonu babci lub dziadka. W sytuacji braku przedstawienia pracodawcy takiego dokumentu nieobecność pracownika może zostać uznana za nieusprawiedliwioną.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Termin wykorzystania urlopu nie musi pokrywać się z dniem nastąpienia wydarzenia uprawniającego do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Konieczne jednak jest, aby pozostawał w bezpośrednim związku z tym wydarzeniem, czyli np. wolne może przypadać na dzień pogrzebu dziadka lub babci. Natomiast w sytuacji narodzin dziecka urlop okolicznościowy może zostać wykorzystany przez pracownika – ojca w momencie powrotu żony z dzieckiem do domu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Pracodawca może przyznać więcej dni urlopu okolicznościowego

Określenie w przedmiotowym rozporządzeniu prawa do wykorzystania 1 dnia wolnego w przypadku śmierci babci lub dziadka to norma minimalna. Nie ma żadnych przeciwwskazań do uregulowania urlopu okolicznościowego w danym zakładzie pracy w sposób bardziej korzystny dla pracownika. Można tego dokonać w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy.

Liczba dni wolnych od pracy z tytułu urlopu okolicznościowego jest niezmienna. Oznacza to, że każdemu pracownikowi bez względu na wymiar etatu można przyznać tą samą liczbę dni wolnych od pracy. Niezgodne z prawem byłoby różnicowanie pracowników w tej kwestii.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1632)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama