Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy - dokumenty
REKLAMA
REKLAMA
Taki urlop to przywilej przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Nie ma znaczenia, czy ojciec pozostaje w związku małżeńskim z matką dziecka, czy też nie. Ważne, aby tata odprowadzał składkę chorobową. Może być etatowcem, ale i własny biznes nie wyklucza możliwości cieszenia się tacierzyństwem.
REKLAMA
Szczęśliwy tatuś musi wykorzystać urlop w całości sam, prawo nie dopuszcza dzielenia go pomiędzy rodziców.
Wymiar urlopu ojcowskiego
Urlop przyznawany jest w wymiarze dwóch tygodni. Można go wykorzystać w całości lub w dwóch częściach. Ustawodawca określił również do kiedy przysługuje prawo do wykorzystania wolnego. Ojciec zobowiązany jest wykorzystać urlop do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia, w przeciwnym razie utraci do niego prawo.
W przypadku ojców adopcyjnych, prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje do 7. roku życia dziecka, a w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego, do ukończenia przez dziecko 10. roku życia.
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)
Formalności
REKLAMA
Tata-pracownik, który chce skorzystać z urlopu ojcowskiego, w pierwszej kolejności zobowiązany jest złożyć wniosek u pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z wolnego. Do wniosku powinien dołączyć odpis skróconego aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego.
Kolejnym krokiem jest złożenie dokumentów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Te same formalności obowiązują również tatusiów biznesmenów. Jest to niezbędne w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu. Należy złożyć również skrócony odpis aktu urodzenia dziecka bądź postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka, potwierdzenie udzielenia urlopu ojcowskiego (np. w postaci podpisanego przez pracodawcę wniosku o ten urlop), oświadczenie, że nie pobrało się jeszcze zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego z innego tytułu, wypełnione przez pracodawcę zaświadczenie ZUS Z-3, a w przypadku przedsiębiorców -zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3b.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat