REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona pracy kobiet – 2017 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Drążek
Ochrona pracy kobiet - 2017r
Ochrona pracy kobiet - 2017r
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona pracy kobiet przejawia się w ustanawianiu środków prawnych, których celem jest ochrona zdrowia i pełnej zdolności do pracy. Wyróżniona jest powszechna ochrona pracy kobiet oraz szczególna, która odnosi się do kobiet w okresie ciąży i do wykonywanych funkcji macierzyńskich.

 Na czym polega ochrona zdrowia pracy kobiet ?

Jednym z głównych przejawów ochrony pracy kobiet jest zakaz zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub nadmiernie szkodliwych dla zdrowia.  Ma on charakter bezwzględny, co oznacza, iż pracodawca nie może zatrudniać pracownicy przy tych pracach, nawet, jeżeli zostanie wyrażona zgoda na podjęcie pracy. Zakazy mają charakter powszechny w tym sensie, że są adresowane do wszystkich pracodawców oraz obejmują wszystkie pracownice bez względu na podstawę prawną i okres ich zatrudnienia. Naruszenie tego zakazu przez pracodawcę upoważnia kobietę do odmowy wykonywania pracy.

REKLAMA

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Zakazy o których mowa powyżej mogą dotyczyć wszystkich kobiet, bądź kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia. Takie prace są związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała podczas pracy.

Zabronione są także prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym, prace w hałasie oraz w drganiach, prace narażone na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych, prace pod ziemią, poniżej poziomu gruntu i na wysokości, prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu, prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych, prace grążące ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi. Ponadto omawiane zakazy są wymienione w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią z dnia 3 kwietnia 2017r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki pracodawcy

REKLAMA

Jeśli pracodawca zatrudnia kobietę przy pracy, która jest jej wzbroniona pracodawca  powinien zapewnić jej inną odpowiednią pracę, a jeżeli jest to niemożliwe przysługuje mu uprawnienie do wypowiedzenia stosunku, chyba że ten stosunek pracy jest pod szczególną ochroną.  Pracodawca, który zatrudnia kobietę w ciąży bądź kobietę karmiącą dziecko piersią przy pracy wzbronionej, obowiązany jest przenieść ją do innej odpowiedniej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe to wtedy ma obowiązek zwolnić taką pracownicę ze świadczenia pracy.

W sytuacji, gdy w czasie trwania stosunku pracy okaże się, że pogorszeniu uległy warunki pracy, którą wykonuje pracownica w ciąży lub karmiąca dziecko piersią i jest to istotne pogorszenie, że zgodnie z przepisami pracownica nie powinna wykonywać tej pracy, w takiej sytuacji pracodawca zobowiązany jest do dostosowania warunków pracy do wskaźników, które w sposób dopuszczalny pozwolą na wykonywanie pracy.  Pracodawca także może odpowiednio skrócić czas pracy, aby wyeliminować  wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie kobiety. Jeśli jest to niemożliwe pracownicę należy w trybie niezwłocznym przenieść do innej pracy, a gdy jest i to niemożliwe, należy taką pracę zwolnić z obowiązku pracy. Jeżeli pracownica w ciąży lub karmiąca piersią dziecko przedstawi pracodawcy zaświadczenie lekarskie, które stwierdza, iż wykonywana praca ma negatywny wpływ, a która nie została nie została zawarta w wykazie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, na jej zdrowie.

Jeżeli pracownicy wskutek zmiany warunków pracy lub skrócenia czasu pracy lub przeniesienia do innej pracy uległo zmniejszenie wynagrodzenia za wykonaną  pracę w takiej sytuacji przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Pracownica natomiast, która została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy przez cały czas tego zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W sytuacji gdy przyczyny uzasadniające modyfikację stosunku pracy pracownicy ustaną to oznacza, iż pracodawca jest zobowiązany do ponownego zatrudnienia kobiety przy pracy określonej w umowie o pracę oraz w umówionym wcześniej wymiarze czasu pracy.

Opracowano na podstawie :

  1.  Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią z dnia 3 kwietnia 2017r,
  2. Kodeks pracy.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

REKLAMA

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

REKLAMA