Kategorie

Ochrona pracy kobiet – 2017 r.

Katarzyna Drążek
Ochrona pracy kobiet - 2017r
Ochrona pracy kobiet - 2017r
fot. Fotolia
Ochrona pracy kobiet przejawia się w ustanawianiu środków prawnych, których celem jest ochrona zdrowia i pełnej zdolności do pracy. Wyróżniona jest powszechna ochrona pracy kobiet oraz szczególna, która odnosi się do kobiet w okresie ciąży i do wykonywanych funkcji macierzyńskich.

 Na czym polega ochrona zdrowia pracy kobiet ?

Jednym z głównych przejawów ochrony pracy kobiet jest zakaz zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub nadmiernie szkodliwych dla zdrowia.  Ma on charakter bezwzględny, co oznacza, iż pracodawca nie może zatrudniać pracownicy przy tych pracach, nawet, jeżeli zostanie wyrażona zgoda na podjęcie pracy. Zakazy mają charakter powszechny w tym sensie, że są adresowane do wszystkich pracodawców oraz obejmują wszystkie pracownice bez względu na podstawę prawną i okres ich zatrudnienia. Naruszenie tego zakazu przez pracodawcę upoważnia kobietę do odmowy wykonywania pracy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Zakazy o których mowa powyżej mogą dotyczyć wszystkich kobiet, bądź kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia. Takie prace są związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała podczas pracy.

Zabronione są także prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym, prace w hałasie oraz w drganiach, prace narażone na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych, prace pod ziemią, poniżej poziomu gruntu i na wysokości, prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu, prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych, prace grążące ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi. Ponadto omawiane zakazy są wymienione w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią z dnia 3 kwietnia 2017r.

Obowiązki pracodawcy

Reklama

Jeśli pracodawca zatrudnia kobietę przy pracy, która jest jej wzbroniona pracodawca  powinien zapewnić jej inną odpowiednią pracę, a jeżeli jest to niemożliwe przysługuje mu uprawnienie do wypowiedzenia stosunku, chyba że ten stosunek pracy jest pod szczególną ochroną.  Pracodawca, który zatrudnia kobietę w ciąży bądź kobietę karmiącą dziecko piersią przy pracy wzbronionej, obowiązany jest przenieść ją do innej odpowiedniej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe to wtedy ma obowiązek zwolnić taką pracownicę ze świadczenia pracy.

W sytuacji, gdy w czasie trwania stosunku pracy okaże się, że pogorszeniu uległy warunki pracy, którą wykonuje pracownica w ciąży lub karmiąca dziecko piersią i jest to istotne pogorszenie, że zgodnie z przepisami pracownica nie powinna wykonywać tej pracy, w takiej sytuacji pracodawca zobowiązany jest do dostosowania warunków pracy do wskaźników, które w sposób dopuszczalny pozwolą na wykonywanie pracy.  Pracodawca także może odpowiednio skrócić czas pracy, aby wyeliminować  wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie kobiety. Jeśli jest to niemożliwe pracownicę należy w trybie niezwłocznym przenieść do innej pracy, a gdy jest i to niemożliwe, należy taką pracę zwolnić z obowiązku pracy. Jeżeli pracownica w ciąży lub karmiąca piersią dziecko przedstawi pracodawcy zaświadczenie lekarskie, które stwierdza, iż wykonywana praca ma negatywny wpływ, a która nie została nie została zawarta w wykazie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, na jej zdrowie.

Jeżeli pracownicy wskutek zmiany warunków pracy lub skrócenia czasu pracy lub przeniesienia do innej pracy uległo zmniejszenie wynagrodzenia za wykonaną  pracę w takiej sytuacji przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Pracownica natomiast, która została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy przez cały czas tego zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W sytuacji gdy przyczyny uzasadniające modyfikację stosunku pracy pracownicy ustaną to oznacza, iż pracodawca jest zobowiązany do ponownego zatrudnienia kobiety przy pracy określonej w umowie o pracę oraz w umówionym wcześniej wymiarze czasu pracy.

Opracowano na podstawie :

 1.  Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią z dnia 3 kwietnia 2017r,
 2. Kodeks pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.