Tajemnica służbowa w prawie pracy i wynagrodzeniach
REKLAMA
REKLAMA
Tajemnica służbowa
W prawie pracy
REKLAMA
Przez tajemnicę służbową należy rozumieć informacje pozyskane przez pracowników podczas pełnienia czynności służbowych. Pracownik jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy służbowej, nawet gdy nie ma zawartej umowy o zakazie konkurencji.
Polecamy serwis: Prawa i obowiązki
W wynagrodzeniach
Ujawnianie lub wykorzystywanie informacji podlegających ochronie, z którymi dana osoba zapoznała się w związku z pełnioną funkcją, wykonywaną pracą, działalnością publiczną, społeczną, gospodarczą lub naukową, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego. Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Najniższa liczba stawek, co do zasady, wynosi 10, a najwyższa 540.
Sąd może wymierzyć także grzywnę obok kary pozbawienia wolności, jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy osiągnął taką korzyść. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od 10 zł i przekraczać 2 tys. zł.
Zobacz również: Czym jest tajemnica przedsiębiorstwa?
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat