REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiczne i praktyczne korzyści wynikające z leasingu pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Accace Polska
Kompleksowa obsługa prawna, doradztwo podatkowe, doradztwo transakcyjne, outsourcing księgowości, kadr i płac.
Ekonomiczne i praktyczne korzyści wynikające z leasingu pracowników/shutterstock.com
Ekonomiczne i praktyczne korzyści wynikające z leasingu pracowników/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższych latach z całą pewnością będzie umacniał się trend „rynku pracownika”, o czym wie już niemal każda firma. Procesy rekrutacji kandydatów na stanowiska pracy stały się zadaniem czasochłonnym i kosztownym, wymagającym zaangażowania zasobów osobowych, finansowych firmy oraz obudowane są rozlicznymi obowiązkami dla pracodawcy, wynikającymi z przepisów polskiego i unijnego prawa pracy. Alternatywne formy współpracy takie jak leasing pracowniczy mogą stanowić zarówno korzyści, ale kryją również w sobie pewne wady.

Kiedy warto skorzystać z leasingu pracowników?

Leasing pracowniczy zyskuje coraz większą popularność wśród polskich pracodawców, szczególnie w sytuacjach, w których niezbędne jest szybkie pozyskanie do zrealizowania zadania w określonym czasie odpowiedniej liczby, właściwie wykwalifikowanych pracowników. Przed podjęciem tej formy współpracy warto zapoznać się z wymogami prawnymi tej formy zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca może liczyć na „wypożyczenie” specjalistów na poszczególnych stanowiskach (tzw. body leasing) lub całych zespołów o określonych kompetencjach (team leasing), na czas niezbędny do zrealizowania umówionego zadania. Leasing pracowniczy najczęściej jest wykorzystywany:

  • gdy powstaje potrzeba wykonania jednorazowego lub rzadko powtarzającego się zadania,
  • w celu zastąpienia nieobecnych pracowników na czas przebywania przez nich na urlopach, zwolnieniach, czy urlopach związanych z rodzicielstwem,
  • gdy pojawiają się zadania, do których zatrudnieni pracownicy nie posiadają niezbędnych uprawnień,
  • gdy niezbędne jest czasowe zwiększenie zatrudnienia z powodu intensyfikacji zadań w danym okresie,
  • w celu optymalizacji procesu zatrudnienia w firmie dzięki możliwości przeniesienia kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników w ramach przepisów prawa pracy w koszty usługi zewnętrznej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakich korzyści może spodziewać się pracodawca, który zdecyduje się na skorzystanie z alternatywy do tradycyjnego rekrutowania i zatrudniania pracowników?

Główną zaletą tego rodzaju rozwiązań jest przeniesienie kosztów zadań związanych z poszukiwaniem odpowiedniego kandydata a także obsługą kadrowo-płacową pracowników na leasingodawcę, czyli np. wyspecjalizowaną w danym obszarze firmę outsourcingową. Spodziewanych i możliwych korzyści z takiej formy współpracy może być jednak znacznie więcej. Do najczęściej wymienianych przez pracodawców korzyści należą:

  • pozyskanie w krótkim czasie pracownika do wykonania określonych zadań;
  • wyeliminowanie kosztów związanych z prowadzeniem często czasochłonnych i długotrwałych procesów rekrutacyjnych;
  • przeniesienie obowiązków wynikających z Kodeksu Pracy i zadań w zakresie obsługi kadrowo-płacowej na leasingobiorcę;
  • brak jakichkolwiek zobowiązań leasingodawcy wobec pracownika świadczącego pracę w formie leasingu, zarówno podczas świadczenia pracy jak i po ustaniu leasingu;
  • możliwość zrezygnowania z usług osoby, która nie wywiązuje się ze swoich zadań i wymiany na innego pracownika bez ponoszenia ryzyka i ewentualnych kosztów sporów sądowych;
  • potraktowanie okresu leasingu jako rodzaju okresu próbnego i w efekcie podjęcie decyzji o zatrudnieniu pracownika po upływie okresu leasingu, bez ponoszenia ryzyka;
  • zmniejszenie kosztów pracodawcy wynikających z prawa pracy.

W tradycyjnym procesie pracodawca zatrudniający pracownika ponosi wszelkie koszty związane z zadaniami z przeprowadzaniem procesu rekrutacji i selekcji odpowiedniej liczby kandydatów. koszty badań lekarskich, szkoleń BHP oraz innych szkoleń wdrożeniowych do pracy na danym stanowisku. Jest też odpowiedzialny każdorazowo za dopełnienie wszelkich obowiązków związanych ze zgłoszeniem pracownika i/lub członków jego rodziny do ZUS, prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, rozliczaniem pracownika po zakończeniu realizacji zadania, etc.

REKLAMA

W przypadku leasingu pracowniczego, wszystkie te obowiązki bierze na siebie leasingodawca - wykwalifikowana firma outsourcingowa posiadająca duże doświadczenie w przeprowadzaniu selekcji kandydatów, wiedzę merytoryczną oraz kompetencje - koncentrując swoje zasoby na przedstawieniu leasingobiorcy odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz praktycznym przygotowaniu pracownika do profesjonalnego, zgodnego z oczekiwaniami klienta wykonywania zadań.

Leasingodawca bierze na siebie całą odpowiedzialność za proces zatrudnienia i ewentualnego rozliczenia się z pracownikiem, w przypadku rozwiązania stosunku pracy oraz za realizację wszelkich obowiązków kadrowo-płacowych wobec tego pracownika.

Dla równowagi warto też przedstawić te elementy leasingu pracowniczego, które mogą być postrzegane jako jego wady. Często wskazuje się tutaj:

  • niestabilność i zmienność zespołu pracowniczego;
  • brak identyfikacji z firmą ze strony pracownika świadczącego pracę w ramach leasingu, miedzy innymi przez fakt krótkotrwałego związania się z daną firmą, tylko na okres zatrudnienia wykonywania określonej pracy czy zastępowania danego pracownika;
  • trudność z motywowaniem do wysokiej wydajności pracy pracowników tymczasowych a tym samym ograniczony wpływ na możliwość zwiększania ich zaangażowania i efektywności pracy;
  • trudności w ramach komunikacji pomiędzy pracownikami tymczasowymi oraz zatrudnionymi na stałe.

REKLAMA

Dane rynkowe wskazują na rozwój tej dziedziny usług a także coraz większe zainteresowanie leasingiem zarówno ze strony pracodawców jak i samych pracowników, którzy w tej formie współpracy dostrzegają dla siebie szanse na elastyczność i rozwój swoich kompetencji, wskazują na przewagę zalet stosowania nowych rozwiązań w zakresie zatrudniania pracowników.

Jednak biorąc pod uwagę zarówno liczne korzyści jak i potencjalne trudności takich rozwiązań jak leasing pracowniczy, to do pracodawców ostatecznie należy ocena jaka forma zatrudnienia pracownika czy zespołów pracowników jest dla nich w tym momencie bardziej korzystna zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i praktycznym.

Autor: Ilona Węgłowska-Hajnus, Payroll Supervisor

Źródło: Accace Sp. zo.o.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA