| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego wymaga zastosowania pewnego obliczenia. Mnoży się 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni w obowiązującym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Do otrzymanej liczby dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostających do końca okresu rozliczeniowego (od poniedziałku do piątku). Następnie odejmuje się od otrzymanego wyniku iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w innym dniu niż niedziela.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Na podstawie art. 130 § 1 kodeksu pracy, pracodawca ustala obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w następujący sposób:

1. Mnoży się 40 godzin (norma przeciętnie tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni w obowiązującym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

W tym obliczeniu uwzględnia się tygodnie w rozumieniu art. 128 § 3 pkt.2 kodeksu pracy, które rozpoczynają się w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego i obejmują 7 kolejnych dni kalendarzowych.

W miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym miesiąc kalendarzowy, zawsze mamy pełne cztery tygodnie, które kończą się 28 dnia tego miesiąca. Gdy okres rozliczeniowy np. rozpoczyna się w środę, pełne tygodnie będą kończyły się we wtorek.   

2. Dodaje się do otrzymanej liczby (40 * pełne tygodnie w ramach obowiązującego okresu rozliczeniowego czasu pracy) iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostających do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

3. Odejmuje się od otrzymanego wyniku iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby świąt przypadających w innym dniu niż niedziela.

Polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Obniżenie wymiaru czasu pracy o dni nieobecności w pracy

Gdy pracownik z przyczyn usprawiedliwionej nieobecności nie pracował, to pracodawca przy ustalaniu wymiaru czasu pracy musi go obniżyć o liczbę godzin tej absencji, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Przykładowo, pracownik zatrudniony w lutym 2014 r. zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, gdy wykonuje prace w ramach jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego (obejmującego miesiąc kalendarzowy) przez 5 dni był nieobecny w pracy na skutek choroby. Obowiązujący wymiar czasu pracy w miesiącu lutym 2015 r. wynosi 160 godzin.  

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, pracownik w te dni w czasie, których był chory miał przepracować w sumie 40 godzin (t.j 10 godzin + 10 godzin + 8 godzin + 8 godzin + 4 godziny = 40 godzin). Z uwagi na powyższe wymiar do przepracowania dla wskazanego pracownika ulega obniżeniu do 120 godzin (160 godzin – 40 godzin = 120 godzin). W przypadku przekroczenia tak ustalonego wymiaru czasu pracy w tym okresie rozliczeniowym czasu pracy na skutek wykonywania przez pracownika pracy ponad 120 godzin, będzie można założyć, iż pracował on  w godzinach nadliczbowych. Gdy godziny nadliczbowe nie wynikały z przekroczenia normy dobowej czasu pracy, nie były to godziny pracy w niedzielę czy święto, możemy przyjąć, iż wynikały one z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.  

Porozmawiaj o tym na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »