Wymiar czasu pracy w niepełnym okresie rozliczeniowym
REKLAMA
Problem:
REKLAMA
Pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 16 sierpnia 2013 r. Pracodawca wyraził zgodę na termin zakończenia współpracy. W zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Jaki wymiar czasu pracy pracownik powinien wypracować w tym „niepełnym” okresie rozliczeniowym?
Odpowiedź:
Pracownik w okresie zatrudnienia w sierpniu 2013 r. powinien przepracować 88 godzin.
Okres rozliczeniowy pracownika, którego umowa o pracę ulega rozwiązaniu przed upływem pełnego, umownego okresu rozliczeniowego, jest krótszy niż zwykle – kończy się wraz z upływem ostatniego dnia obowiązywania umowy.
Wymiar czasu pracy tego pracownika od 1 do 16 sierpnia należy zatem obliczyć w następujący sposób:
- mnożymy 2 (liczba pełnych tygodni pracy w sierpniu) przez 40 – co daje 80,
- dodajemy iloczyn liczby 8 i 2 („dni wystające”), czyli 16, co daje 80 + 16 = 96,
- odejmujemy iloczyn 8 i 1 (dzień świąteczny – 15 sierpnia), czyli 8, co daje łącznie 88.
Pracownik powinien w okresie od 1 do 16 sierpnia wypracować 88 godzin pracy.
Aby ustalić liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować w niepełnym okresie rozliczeniowym, pracodawca powinien:
- pomnożyć przez 40 liczbę pełnych tygodni przypadających od początku okresu rozliczeniowego, do ostatniego dnia obowiązywania umowy o pracę
- dodać do otrzymanej liczby iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca obowiązywania umowy, przypadających od poniedziałku do piątku – czyli tak zwanych dni wystających,
- otrzymaną liczbę godzin pomniejszyć o 8 z tytułu każdego ze świąt występujących w tym okresie rozliczeniowym, kończącym się wraz z ostatnim dniem obowiązywania umowy i przypadających w innym dniu niż niedziela.
Podstawa prawna:
- art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 896)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat