REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w święto w sklepach internetowych

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Praca w święta. / Fot. Fotolia
Praca w święta. / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Regulacja dotyczy także przypadku, gdy święto wypada w niedzielę. Jakie podmioty można traktować jako placówki handlowe? Czy praca w święto w sklepach internetowych jest również zabroniona?

Definicja pracy w święto

Za pracę w święto, zgodnie z art. 1519 § 2 Kodeksu pracy, uważa się wykonywanie czynności wynikających ze stosunku pracy w okresie kolejnych 24 godzin przypadających pomiędzy godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 dnia następnego. Pracodawca może ustalić inny czas świadczenia pracy w święto, np. 24 kolejne godziny pomiędzy godziną 9.00 w święto a godziną 9.00 dnia następnego. Wskazany wyżej inny okres czasu rozumiany u danego pracodawcy jako praca w święto,  może być wprowadzony  w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, umowie o pracę czy też innym obowiązującym w zakładzie  źródle prawa pracy. Istotne  jest to, że co do zasady praca w święto nie pokrywa się z dniem kalendarzowym świątecznym chyba, że u pracodawcy wprowadzone zostanie  postanowienie, zgodnie z którym praca w święto będzie pokrywała się z dobą kalendarzową w tym dniu  i będzie trwała od północy do północy. 

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Czy dopuszczalne jest wykonywanie  pracy w święto w sklepach internetowych?

Na podstawie art. 151 9a § 1 i 2 Kodeksu pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona, dotyczy to również przypadku, gdy święto przypada w niedzielę.
Zakaz wykonywania pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy dni świątecznych wynikających z  ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm. oraz z 2010 r. Nr 224, poz. 1459).

Dniami tymi są: 1 stycznia - Nowy Rok, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek,  dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Poradnik "Urlopy wypoczynkowe dla pracowników"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na brak definicji placówki handlowej, pojawiają się liczne wątpliwości interpretacyjne jakie podmioty można  traktować jako placówki handlowe, w których w święto praca jest niedozwolona.
W sprawie pracy w święto w sklepach internetowych w dni świąteczne stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy. W stanowisku tym z 13 grudnia 2010 r. w sprawie zakazu pracy w handlu w wirtualnych placówkach handlowych GPP-87- 4560-82-1/10/PE/RP , przyjęto, że pojęcie placówki handlowej obejmuje co do zasady wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, jak i detaliczna. Odnosząc się do tzw. „wirtualnych sklepów”, które prowadzą działalność handlową za pośrednictwem internetu, Główny Inspektorat Pracy przyjął, iż  zakaz pracy w placówkach handlowych w święta obejmuje również sklepy internetowe. Jednakże w przypadku sklepów internetowych należy zgodnie z omawianym stanowiskiem mieć na uwadze to, że ich działalność jest w wysokim stopniu zautomatyzowana a dokonywanie sprzedaży ma z reguły miejsce za pomocą programów komputerowych, automatycznie rejestrujących zakup i generujących odpowiednie komunikaty do klientów. W konkluzji swojego stanowiska  Główny Inspektorat Pracy uznał, że inaczej niż przy placówkach handlowych w znaczeniu potocznym, zakaz pracy w święto w sklepach internetowych nie musi oznaczać niemożności jej działania. Jednakże w świetle art. 1519a Kodeksu pracy, niedopuszczalne będzie dokonywanie czynności związanych z funkcjonowaniem takiego sklepu przez pracowników.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

Kiedy praca w placówkach handlowych w święto jest dopuszczalna?

Należy mieć na uwadze, iż zakaz wykonywania pracy w święta, dotyczy tylko pracy wykonywanej na podstawie stosunku pracy. Przepis ten nie ma zastosowania do wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych ( np. umów zlecenia) czy też wykonywania takiej pracy w ramach własnej działalności gospodarczej. Przy wykonywaniu pracy w ramach umowy cywilnoprawnej, podmiot zatrudniający, powinien mieć jednak na uwadze art. 22 § 11 Kodeksu pracy, który stanowi, że wykonywanie pracy określonego rodzaju, na rzecz danego podmiotu, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez ten podmiot jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Tym samym, podmiot zatrudniający osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej w placówkach handlowych ( w tym sklepach internetowych) w święta  z uwagi na przedstawione wyżej cechy stosunku pracy, powinien uwzględnić okoliczność, iż praca wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, może być potraktowana jako wykonywana w ramach umowy o pracę.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek

Rozszerzenie dopuszczalności wykonywania pracy w święto   

Należy nadmienić, że od 04.03.2014 r., obowiązuje przepis art. 15110 pkt.11 a i b kodeksu pracy, dopuszczający pracę w niedzielę i święto  przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, które odbierane są  poza granicami Polski, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni będące świętami w Polsce, są u niego dniami pracy.

Dotyczy to także  wykonywania prac zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa wyżej. Wydaje się jednak, że literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, iż przedmiotem tego nowego uregulowania nie jest jednak handel lecz świadczenie usług, dlatego też nowa regulacja nie powinna mieć zastosowania do sklepów internetowych.

Odpowiedzialność wykroczeniowa w przypadku wykonywania pracy w święto w placówce handlowej

Zakwalifikowanie wykonywanej pracy na podstawie umowy o pracę  w święto w placówce handlowej, powoduje istotne konsekwencje, gdyż z uwagi na naruszenie przepisów o czasie pracy, może to stanowić wykroczenie z art. 281 pkt. 5 Kodeksu pracy, za którego popełnienie, pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega karze grzywny od 1000 zł do 30.000 zł. Oskarżycielem w sprawach o to wykroczenie, jest inspektor pracy. 

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadku przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  REKLAMA