reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Praca w święto w sklepach internetowych

Praca w święto w sklepach internetowych

Zgodnie z Kodeksem pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Regulacja dotyczy także przypadku, gdy święto wypada w niedzielę. Jakie podmioty można traktować jako placówki handlowe? Czy praca w święto w sklepach internetowych jest również zabroniona?

Definicja pracy w święto

Za pracę w święto, zgodnie z art. 1519 § 2 Kodeksu pracy, uważa się wykonywanie czynności wynikających ze stosunku pracy w okresie kolejnych 24 godzin przypadających pomiędzy godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 dnia następnego. Pracodawca może ustalić inny czas świadczenia pracy w święto, np. 24 kolejne godziny pomiędzy godziną 9.00 w święto a godziną 9.00 dnia następnego. Wskazany wyżej inny okres czasu rozumiany u danego pracodawcy jako praca w święto,  może być wprowadzony  w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, umowie o pracę czy też innym obowiązującym w zakładzie  źródle prawa pracy. Istotne  jest to, że co do zasady praca w święto nie pokrywa się z dniem kalendarzowym świątecznym chyba, że u pracodawcy wprowadzone zostanie  postanowienie, zgodnie z którym praca w święto będzie pokrywała się z dobą kalendarzową w tym dniu  i będzie trwała od północy do północy. 

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Czy dopuszczalne jest wykonywanie  pracy w święto w sklepach internetowych?

Na podstawie art. 151 9a § 1 i 2 Kodeksu pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona, dotyczy to również przypadku, gdy święto przypada w niedzielę.
Zakaz wykonywania pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy dni świątecznych wynikających z  ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm. oraz z 2010 r. Nr 224, poz. 1459).

Dniami tymi są: 1 stycznia - Nowy Rok, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek,  dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Poradnik "Urlopy wypoczynkowe dla pracowników"

Z uwagi na brak definicji placówki handlowej, pojawiają się liczne wątpliwości interpretacyjne jakie podmioty można  traktować jako placówki handlowe, w których w święto praca jest niedozwolona.
W sprawie pracy w święto w sklepach internetowych w dni świąteczne stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy. W stanowisku tym z 13 grudnia 2010 r. w sprawie zakazu pracy w handlu w wirtualnych placówkach handlowych GPP-87- 4560-82-1/10/PE/RP , przyjęto, że pojęcie placówki handlowej obejmuje co do zasady wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, jak i detaliczna. Odnosząc się do tzw. „wirtualnych sklepów”, które prowadzą działalność handlową za pośrednictwem internetu, Główny Inspektorat Pracy przyjął, iż  zakaz pracy w placówkach handlowych w święta obejmuje również sklepy internetowe. Jednakże w przypadku sklepów internetowych należy zgodnie z omawianym stanowiskiem mieć na uwadze to, że ich działalność jest w wysokim stopniu zautomatyzowana a dokonywanie sprzedaży ma z reguły miejsce za pomocą programów komputerowych, automatycznie rejestrujących zakup i generujących odpowiednie komunikaty do klientów. W konkluzji swojego stanowiska  Główny Inspektorat Pracy uznał, że inaczej niż przy placówkach handlowych w znaczeniu potocznym, zakaz pracy w święto w sklepach internetowych nie musi oznaczać niemożności jej działania. Jednakże w świetle art. 1519a Kodeksu pracy, niedopuszczalne będzie dokonywanie czynności związanych z funkcjonowaniem takiego sklepu przez pracowników.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama