REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w święto w sklepach internetowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Praca w święta. / Fot. Fotolia
Praca w święta. / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Regulacja dotyczy także przypadku, gdy święto wypada w niedzielę. Jakie podmioty można traktować jako placówki handlowe? Czy praca w święto w sklepach internetowych jest również zabroniona?

Definicja pracy w święto

Za pracę w święto, zgodnie z art. 1519 § 2 Kodeksu pracy, uważa się wykonywanie czynności wynikających ze stosunku pracy w okresie kolejnych 24 godzin przypadających pomiędzy godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 dnia następnego. Pracodawca może ustalić inny czas świadczenia pracy w święto, np. 24 kolejne godziny pomiędzy godziną 9.00 w święto a godziną 9.00 dnia następnego. Wskazany wyżej inny okres czasu rozumiany u danego pracodawcy jako praca w święto,  może być wprowadzony  w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, umowie o pracę czy też innym obowiązującym w zakładzie  źródle prawa pracy. Istotne  jest to, że co do zasady praca w święto nie pokrywa się z dniem kalendarzowym świątecznym chyba, że u pracodawcy wprowadzone zostanie  postanowienie, zgodnie z którym praca w święto będzie pokrywała się z dobą kalendarzową w tym dniu  i będzie trwała od północy do północy. 

REKLAMA

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Czy dopuszczalne jest wykonywanie  pracy w święto w sklepach internetowych?

Na podstawie art. 151 9a § 1 i 2 Kodeksu pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona, dotyczy to również przypadku, gdy święto przypada w niedzielę.
Zakaz wykonywania pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy dni świątecznych wynikających z  ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm. oraz z 2010 r. Nr 224, poz. 1459).

Dniami tymi są: 1 stycznia - Nowy Rok, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek,  dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Poradnik "Urlopy wypoczynkowe dla pracowników"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na brak definicji placówki handlowej, pojawiają się liczne wątpliwości interpretacyjne jakie podmioty można  traktować jako placówki handlowe, w których w święto praca jest niedozwolona.
W sprawie pracy w święto w sklepach internetowych w dni świąteczne stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy. W stanowisku tym z 13 grudnia 2010 r. w sprawie zakazu pracy w handlu w wirtualnych placówkach handlowych GPP-87- 4560-82-1/10/PE/RP , przyjęto, że pojęcie placówki handlowej obejmuje co do zasady wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, jak i detaliczna. Odnosząc się do tzw. „wirtualnych sklepów”, które prowadzą działalność handlową za pośrednictwem internetu, Główny Inspektorat Pracy przyjął, iż  zakaz pracy w placówkach handlowych w święta obejmuje również sklepy internetowe. Jednakże w przypadku sklepów internetowych należy zgodnie z omawianym stanowiskiem mieć na uwadze to, że ich działalność jest w wysokim stopniu zautomatyzowana a dokonywanie sprzedaży ma z reguły miejsce za pomocą programów komputerowych, automatycznie rejestrujących zakup i generujących odpowiednie komunikaty do klientów. W konkluzji swojego stanowiska  Główny Inspektorat Pracy uznał, że inaczej niż przy placówkach handlowych w znaczeniu potocznym, zakaz pracy w święto w sklepach internetowych nie musi oznaczać niemożności jej działania. Jednakże w świetle art. 1519a Kodeksu pracy, niedopuszczalne będzie dokonywanie czynności związanych z funkcjonowaniem takiego sklepu przez pracowników.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

Kiedy praca w placówkach handlowych w święto jest dopuszczalna?

Należy mieć na uwadze, iż zakaz wykonywania pracy w święta, dotyczy tylko pracy wykonywanej na podstawie stosunku pracy. Przepis ten nie ma zastosowania do wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych ( np. umów zlecenia) czy też wykonywania takiej pracy w ramach własnej działalności gospodarczej. Przy wykonywaniu pracy w ramach umowy cywilnoprawnej, podmiot zatrudniający, powinien mieć jednak na uwadze art. 22 § 11 Kodeksu pracy, który stanowi, że wykonywanie pracy określonego rodzaju, na rzecz danego podmiotu, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez ten podmiot jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Tym samym, podmiot zatrudniający osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej w placówkach handlowych ( w tym sklepach internetowych) w święta  z uwagi na przedstawione wyżej cechy stosunku pracy, powinien uwzględnić okoliczność, iż praca wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, może być potraktowana jako wykonywana w ramach umowy o pracę.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek

Rozszerzenie dopuszczalności wykonywania pracy w święto   

Należy nadmienić, że od 04.03.2014 r., obowiązuje przepis art. 15110 pkt.11 a i b kodeksu pracy, dopuszczający pracę w niedzielę i święto  przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, które odbierane są  poza granicami Polski, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni będące świętami w Polsce, są u niego dniami pracy.

Dotyczy to także  wykonywania prac zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa wyżej. Wydaje się jednak, że literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, iż przedmiotem tego nowego uregulowania nie jest jednak handel lecz świadczenie usług, dlatego też nowa regulacja nie powinna mieć zastosowania do sklepów internetowych.

Odpowiedzialność wykroczeniowa w przypadku wykonywania pracy w święto w placówce handlowej

Zakwalifikowanie wykonywanej pracy na podstawie umowy o pracę  w święto w placówce handlowej, powoduje istotne konsekwencje, gdyż z uwagi na naruszenie przepisów o czasie pracy, może to stanowić wykroczenie z art. 281 pkt. 5 Kodeksu pracy, za którego popełnienie, pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega karze grzywny od 1000 zł do 30.000 zł. Oskarżycielem w sprawach o to wykroczenie, jest inspektor pracy. 

Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

REKLAMA

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA