REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w święto w sklepach internetowych

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Praca w święta. / Fot. Fotolia
Praca w święta. / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Regulacja dotyczy także przypadku, gdy święto wypada w niedzielę. Jakie podmioty można traktować jako placówki handlowe? Czy praca w święto w sklepach internetowych jest również zabroniona?

Definicja pracy w święto

Za pracę w święto, zgodnie z art. 1519 § 2 Kodeksu pracy, uważa się wykonywanie czynności wynikających ze stosunku pracy w okresie kolejnych 24 godzin przypadających pomiędzy godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 dnia następnego. Pracodawca może ustalić inny czas świadczenia pracy w święto, np. 24 kolejne godziny pomiędzy godziną 9.00 w święto a godziną 9.00 dnia następnego. Wskazany wyżej inny okres czasu rozumiany u danego pracodawcy jako praca w święto,  może być wprowadzony  w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, umowie o pracę czy też innym obowiązującym w zakładzie  źródle prawa pracy. Istotne  jest to, że co do zasady praca w święto nie pokrywa się z dniem kalendarzowym świątecznym chyba, że u pracodawcy wprowadzone zostanie  postanowienie, zgodnie z którym praca w święto będzie pokrywała się z dobą kalendarzową w tym dniu  i będzie trwała od północy do północy. 

REKLAMA

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Czy dopuszczalne jest wykonywanie  pracy w święto w sklepach internetowych?

Na podstawie art. 151 9a § 1 i 2 Kodeksu pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona, dotyczy to również przypadku, gdy święto przypada w niedzielę.
Zakaz wykonywania pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy dni świątecznych wynikających z  ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm. oraz z 2010 r. Nr 224, poz. 1459).

Dniami tymi są: 1 stycznia - Nowy Rok, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek,  dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Poradnik "Urlopy wypoczynkowe dla pracowników"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na brak definicji placówki handlowej, pojawiają się liczne wątpliwości interpretacyjne jakie podmioty można  traktować jako placówki handlowe, w których w święto praca jest niedozwolona.
W sprawie pracy w święto w sklepach internetowych w dni świąteczne stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy. W stanowisku tym z 13 grudnia 2010 r. w sprawie zakazu pracy w handlu w wirtualnych placówkach handlowych GPP-87- 4560-82-1/10/PE/RP , przyjęto, że pojęcie placówki handlowej obejmuje co do zasady wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, jak i detaliczna. Odnosząc się do tzw. „wirtualnych sklepów”, które prowadzą działalność handlową za pośrednictwem internetu, Główny Inspektorat Pracy przyjął, iż  zakaz pracy w placówkach handlowych w święta obejmuje również sklepy internetowe. Jednakże w przypadku sklepów internetowych należy zgodnie z omawianym stanowiskiem mieć na uwadze to, że ich działalność jest w wysokim stopniu zautomatyzowana a dokonywanie sprzedaży ma z reguły miejsce za pomocą programów komputerowych, automatycznie rejestrujących zakup i generujących odpowiednie komunikaty do klientów. W konkluzji swojego stanowiska  Główny Inspektorat Pracy uznał, że inaczej niż przy placówkach handlowych w znaczeniu potocznym, zakaz pracy w święto w sklepach internetowych nie musi oznaczać niemożności jej działania. Jednakże w świetle art. 1519a Kodeksu pracy, niedopuszczalne będzie dokonywanie czynności związanych z funkcjonowaniem takiego sklepu przez pracowników.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

Kiedy praca w placówkach handlowych w święto jest dopuszczalna?

Należy mieć na uwadze, iż zakaz wykonywania pracy w święta, dotyczy tylko pracy wykonywanej na podstawie stosunku pracy. Przepis ten nie ma zastosowania do wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych ( np. umów zlecenia) czy też wykonywania takiej pracy w ramach własnej działalności gospodarczej. Przy wykonywaniu pracy w ramach umowy cywilnoprawnej, podmiot zatrudniający, powinien mieć jednak na uwadze art. 22 § 11 Kodeksu pracy, który stanowi, że wykonywanie pracy określonego rodzaju, na rzecz danego podmiotu, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez ten podmiot jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Tym samym, podmiot zatrudniający osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej w placówkach handlowych ( w tym sklepach internetowych) w święta  z uwagi na przedstawione wyżej cechy stosunku pracy, powinien uwzględnić okoliczność, iż praca wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, może być potraktowana jako wykonywana w ramach umowy o pracę.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek

Rozszerzenie dopuszczalności wykonywania pracy w święto   

REKLAMA

Należy nadmienić, że od 04.03.2014 r., obowiązuje przepis art. 15110 pkt.11 a i b kodeksu pracy, dopuszczający pracę w niedzielę i święto  przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, które odbierane są  poza granicami Polski, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni będące świętami w Polsce, są u niego dniami pracy.

Dotyczy to także  wykonywania prac zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa wyżej. Wydaje się jednak, że literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, iż przedmiotem tego nowego uregulowania nie jest jednak handel lecz świadczenie usług, dlatego też nowa regulacja nie powinna mieć zastosowania do sklepów internetowych.

Odpowiedzialność wykroczeniowa w przypadku wykonywania pracy w święto w placówce handlowej

Zakwalifikowanie wykonywanej pracy na podstawie umowy o pracę  w święto w placówce handlowej, powoduje istotne konsekwencje, gdyż z uwagi na naruszenie przepisów o czasie pracy, może to stanowić wykroczenie z art. 281 pkt. 5 Kodeksu pracy, za którego popełnienie, pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega karze grzywny od 1000 zł do 30.000 zł. Oskarżycielem w sprawach o to wykroczenie, jest inspektor pracy. 

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA