REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wypadają dni wolne od pracy i święta w Niemczech w 2025 roku, wielu już teraz się nad tym zastanawia planując urlop wypoczynkowy i inne wyjazdy np. do Polski. Niemcy pod tym względem są dość złożone, ponieważ wiele zależy od wewnętrznego prawa uregulowanego w danym landzie. Są obchodzone liczne święta regionalne, co wiąże się z niemiecką tradycją. Są jednak pewne wspólne regulacje i dni wolne, o czym poniżej.

Arbeitszeitgesetz (ArbZG) jest podstawą niemieckiego systemu czasu pracy i dni wolnych od pracy. To właśnie ta ustawa o godzinach pracy określa jakie dni są ustawowo wolne od pracy. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Tak więc wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii. W Niemczech jest inaczej, chociaż ustanowiono kilka dni wolnych od pracy, ze względu na przypadające święta w ramach ogólnokrajowego prawa. Te dni wolne od pracy są więc uniwersalne i obowiązują w każdym landzie. Natomiast poszczególne niemieckie kraje związkowe (landy) określają swoje inne, dodatkowe i wewnętrzne regulacje dotyczące dni wolnych od pracy i świąt. 

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

W artykule opis najważniejszych dni wolnych w 2025 roku w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii.

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku wypadają następująco:

  • Neujahrstag, Nowy rok – 1 stycznia 2025, środa
  • Karfreitag, Wielki Piątek – 18 kwietnia 2025, piątek
  • Ostersonntag, Wielkanoc – 20 kwietnia 2025, niedziela
  • Ostermontag, Poniedziałek Wielkanocny – 21 kwietnia 2025, poniedziałek
  • Tag der Arbeit, Święto pracy – 1 maja 2025, czwartek
  • Christi Himmelfahrt, Wniebowstąpienie Pańskie – 29 maja 2025, czwartek
  • Pfingstsonntag, Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki, Poniedziałek Zielonoświątkowy –  8 czerwca 2025, niedziela
  • Pfingstmontag, Poniedziałek Zielonoświątkowy – 9 czerwca 2025, poniedziałek
  • Tag der Deutschen Einheit, Dzień Zjednoczenia Niemiec, Dzień Jedności Niemiec– 3 października 2025, piątek
  • Weihnachten) Pierwszy dzień Bożego Narodzenia – 25 grudnia 2025, czwartek
  • Zweiter Weihnachtsfeiertag, Dzień Bożego Narodzenia – 26 grudnia 2025, piątek

Regionalne dni wolne od pracy i święta w wybranych niemieckich landach w 2025 roku

Oprócz wyżej wymienionych ustawowych świąt i dni wolnych od pracy, uniwersalnych dla całych Niemiec, w poszczególnych landach są inne dodatkowe dni wolne od pracy w 2025 roku. Zatem kiedy dni wolne w 2025 roku w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii? To, które dni są dniami ustawowo wolnymi od pracy, określają ustawy świąteczne poszczególnych krajów związkowych. Dodatkowo może obowiązywać prawo układów zbiorowych pracy, które jest bardzo dobrze rozwinięte w Niemczech. Przykładowo w danym zakładzie pracy w ramach prawa układowego, związki zawodowe mogą wynegocjować, że wigilia czy też sylwester będą dniami wolnymi od pracy. Zgodnie z generalnymi zasadami są to dni pracujące. Uogólniając wygląda to następująco (opis tylko wybranych dni wolnych):

  1. Obchodzony w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim: Trzech Króli (Heilige Drei Könige) – 6 stycznia (poniedziałek).
  2. Obchodzony w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim: Międzynarodowy Dzień Kobiet (Internationaler Frauentag) – 8 marca (sobota).
  3. Obchodzone w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze: Boże Ciało (Fronleichnam) – 19 czerwca (czwartek).
  4. Obchodzony dzień wolny od pracy w kraju Saary oraz w niektórych regionach Bawarii: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Mariä Himmelfahrt) – 15 sierpnia (piątek).
  5. Obchodzone w Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii: Dzień Reformacji (Reformationstag) – 31 października (piątek).
  6. Obchodzone w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze: Wszystkich Świętych (Allerheiligen) – 1 listopada (sobota).
  7. Obchodzone w Saksonii: Dzień Pokuty i Modlitwy (Buß- und Bettag): 20 listopada (czwartek).
Ważne
Praca w niedziele i święta w Niemczech w 2025 roku

Niemiecka ustawa o godzinach pracy odnosi się do odpoczynku w niedzielę i święta. Przepisy wskazują, że pracownicy nie mogą być zatrudnieni w niedziele i święta. Oczywiście są zawody, w których dopuszczalne jest wykonywanie pracy, ze względu na jej szczególną specyfikę. Generalnie jednak, w zakładach wielozmianowych z regularnymi zmianami dziennymi i nocnymi początek lub koniec odpoczynku w niedzielę i dzień ustawowo wolny od pracy może zostać przesunięty do przodu lub do tyłu o maksymalnie sześć godzin, jeżeli praca jest zawieszona na 24 godziny po rozpoczęciu okresu odpoczynku. W przypadku kierowców i pasażerów rozpoczęcie 24-godzinnego odpoczynku w niedzielę i dzień ustawowo wolny od pracy może zostać przyspieszony o maksymalnie dwie godziny.

Praca w Niemczech w 2025 roku w niedziele i święta, wyjątki

Jak stanowią niemieckie przepisy, jeżeli praca nie może być wykonywana w dni robocze, pracownicy mogą być zatrudnieni w niedziele i święta, niezależnie od generalnych regulacji dot. odpoczynku w niedziele i święta. Przykłady, kiedy w Niemczech może być wykonywana praca w niedziele i święta:

  • w służbach ratowniczych i ratowniczych oraz w straży pożarnej,
  • w celu utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonowania sądów i organów, a także do celów obronnych,
  • w szpitalach i innych placówkach zajmujących się leczeniem, opieką i wsparciem osób,
  • w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych i noclegowych, jak również w gospodarstwie domowym,
  • przedstawienia muzyczne, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, pokazy, spektakle i inne podobne wydarzenia,
  • w niekomercyjnych akcjach i imprezach kościołów, związków wyznaniowych, stowarzyszeń, stowarzyszeń, partii i innych podobnych stowarzyszeń,
  • w obiektach sportowo-rekreacyjnych, rekreacyjnych i rozrywkowych, w turystyce, muzeach i akademickich bibliotekach referencyjne,
  • w radiofonii i telewizji, prasie codziennej i sportowej, agencjach informacyjnych i codziennej działalności związanej z innymi produktami prasowymi, w tym rozładunku, produkcji składu tekstu, filmów i klisz drukarskich do codziennych wiadomości i obrazów, aktualnych nagrań na nośnikach dźwięku i obrazu oraz transportu i kompletacji produktów prasowych, których pierwsza data publikacji przypada na poniedziałek lub dzień po dniu ustawowo wolnym od pracy,
  • na targach, wystawach i jarmarkach w rozumieniu tytułu IV Kodeksu Przemysłowego, jak również na festiwalach folklorystycznych,
  • w zakładach transportowych oraz w transporcie i kompletacji łatwo psujących się towarów w rozumieniu § 30 ust. 3 nr 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym,
  • w przedsiębiorstwach dostarczających energię i wodę oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się odpadami i odprowadzaniem ścieków,
  • w rolnictwie i hodowli zwierząt oraz w zakładach zajmujących się leczeniem i opieką nad zwierzętami,
  • w branży ochrony i ochronie działających obiektów,
  • w czyszczeniu i konserwacji sprzętu eksploatacyjnego, o ile wymaga to regularnego postępu operacji własnej lub strony trzeciej, w przygotowaniu wznowienia pełnego dnia pracy oraz w utrzymaniu funkcjonalności sieci danych i systemów komputerowych,
  • w celu uniknięcia zniszczenia lub znacznych uszkodzeń urządzeń produkcyjnych,
  • w piekarniach i cukierniach przez okres do trzech godzin przy produkcji i dostawie lub dostawie wyrobów cukierniczych i wypieków, które są wystawione na sprzedaż w tym dniu,
  • w celu przeprowadzania transakcji ekspresowych i wysokokwotowych oraz obrotu pieniędzmi, walutami, papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi w dni ustawowo wolne od pracy przypadające w dzień roboczy, który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy we wszystkich Państwach Członkowskich Unii Europejskiej.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA