REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wypadają dni wolne od pracy i święta w Niemczech w 2025 roku, wielu już teraz się nad tym zastanawia planując urlop wypoczynkowy i inne wyjazdy np. do Polski. Niemcy pod tym względem są dość złożone, ponieważ wiele zależy od wewnętrznego prawa uregulowanego w danym landzie. Są obchodzone liczne święta regionalne, co wiąże się z niemiecką tradycją. Są jednak pewne wspólne regulacje i dni wolne, o czym poniżej.

Arbeitszeitgesetz (ArbZG) jest podstawą niemieckiego systemu czasu pracy i dni wolnych od pracy. To właśnie ta ustawa o godzinach pracy określa jakie dni są ustawowo wolne od pracy. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Tak więc wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii. W Niemczech jest inaczej, chociaż ustanowiono kilka dni wolnych od pracy, ze względu na przypadające święta w ramach ogólnokrajowego prawa. Te dni wolne od pracy są więc uniwersalne i obowiązują w każdym landzie. Natomiast poszczególne niemieckie kraje związkowe (landy) określają swoje inne, dodatkowe i wewnętrzne regulacje dotyczące dni wolnych od pracy i świąt. 

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

W artykule opis najważniejszych dni wolnych w 2025 roku w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii.

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku wypadają następująco:

  • Neujahrstag, Nowy rok – 1 stycznia 2025, środa
  • Karfreitag, Wielki Piątek – 18 kwietnia 2025, piątek
  • Ostersonntag, Wielkanoc – 20 kwietnia 2025, niedziela
  • Ostermontag, Poniedziałek Wielkanocny – 21 kwietnia 2025, poniedziałek
  • Tag der Arbeit, Święto pracy – 1 maja 2025, czwartek
  • Christi Himmelfahrt, Wniebowstąpienie Pańskie – 29 maja 2025, czwartek
  • Pfingstsonntag, Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki, Poniedziałek Zielonoświątkowy –  8 czerwca 2025, niedziela
  • Pfingstmontag, Poniedziałek Zielonoświątkowy – 9 czerwca 2025, poniedziałek
  • Tag der Deutschen Einheit, Dzień Zjednoczenia Niemiec, Dzień Jedności Niemiec– 3 października 2025, piątek
  • Weihnachten) Pierwszy dzień Bożego Narodzenia – 25 grudnia 2025, czwartek
  • Zweiter Weihnachtsfeiertag, Dzień Bożego Narodzenia – 26 grudnia 2025, piątek

Regionalne dni wolne od pracy i święta w wybranych niemieckich landach w 2025 roku

Oprócz wyżej wymienionych ustawowych świąt i dni wolnych od pracy, uniwersalnych dla całych Niemiec, w poszczególnych landach są inne dodatkowe dni wolne od pracy w 2025 roku. Zatem kiedy dni wolne w 2025 roku w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii? To, które dni są dniami ustawowo wolnymi od pracy, określają ustawy świąteczne poszczególnych krajów związkowych. Dodatkowo może obowiązywać prawo układów zbiorowych pracy, które jest bardzo dobrze rozwinięte w Niemczech. Przykładowo w danym zakładzie pracy w ramach prawa układowego, związki zawodowe mogą wynegocjować, że wigilia czy też sylwester będą dniami wolnymi od pracy. Zgodnie z generalnymi zasadami są to dni pracujące. Uogólniając wygląda to następująco (opis tylko wybranych dni wolnych):

  1. Obchodzony w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim: Trzech Króli (Heilige Drei Könige) – 6 stycznia (poniedziałek).
  2. Obchodzony w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim: Międzynarodowy Dzień Kobiet (Internationaler Frauentag) – 8 marca (sobota).
  3. Obchodzone w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze: Boże Ciało (Fronleichnam) – 19 czerwca (czwartek).
  4. Obchodzony dzień wolny od pracy w kraju Saary oraz w niektórych regionach Bawarii: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Mariä Himmelfahrt) – 15 sierpnia (piątek).
  5. Obchodzone w Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii: Dzień Reformacji (Reformationstag) – 31 października (piątek).
  6. Obchodzone w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze: Wszystkich Świętych (Allerheiligen) – 1 listopada (sobota).
  7. Obchodzone w Saksonii: Dzień Pokuty i Modlitwy (Buß- und Bettag): 20 listopada (czwartek).
Ważne
Praca w niedziele i święta w Niemczech w 2025 roku

Niemiecka ustawa o godzinach pracy odnosi się do odpoczynku w niedzielę i święta. Przepisy wskazują, że pracownicy nie mogą być zatrudnieni w niedziele i święta. Oczywiście są zawody, w których dopuszczalne jest wykonywanie pracy, ze względu na jej szczególną specyfikę. Generalnie jednak, w zakładach wielozmianowych z regularnymi zmianami dziennymi i nocnymi początek lub koniec odpoczynku w niedzielę i dzień ustawowo wolny od pracy może zostać przesunięty do przodu lub do tyłu o maksymalnie sześć godzin, jeżeli praca jest zawieszona na 24 godziny po rozpoczęciu okresu odpoczynku. W przypadku kierowców i pasażerów rozpoczęcie 24-godzinnego odpoczynku w niedzielę i dzień ustawowo wolny od pracy może zostać przyspieszony o maksymalnie dwie godziny.

Praca w Niemczech w 2025 roku w niedziele i święta, wyjątki

Jak stanowią niemieckie przepisy, jeżeli praca nie może być wykonywana w dni robocze, pracownicy mogą być zatrudnieni w niedziele i święta, niezależnie od generalnych regulacji dot. odpoczynku w niedziele i święta. Przykłady, kiedy w Niemczech może być wykonywana praca w niedziele i święta:

  • w służbach ratowniczych i ratowniczych oraz w straży pożarnej,
  • w celu utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonowania sądów i organów, a także do celów obronnych,
  • w szpitalach i innych placówkach zajmujących się leczeniem, opieką i wsparciem osób,
  • w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych i noclegowych, jak również w gospodarstwie domowym,
  • przedstawienia muzyczne, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, pokazy, spektakle i inne podobne wydarzenia,
  • w niekomercyjnych akcjach i imprezach kościołów, związków wyznaniowych, stowarzyszeń, stowarzyszeń, partii i innych podobnych stowarzyszeń,
  • w obiektach sportowo-rekreacyjnych, rekreacyjnych i rozrywkowych, w turystyce, muzeach i akademickich bibliotekach referencyjne,
  • w radiofonii i telewizji, prasie codziennej i sportowej, agencjach informacyjnych i codziennej działalności związanej z innymi produktami prasowymi, w tym rozładunku, produkcji składu tekstu, filmów i klisz drukarskich do codziennych wiadomości i obrazów, aktualnych nagrań na nośnikach dźwięku i obrazu oraz transportu i kompletacji produktów prasowych, których pierwsza data publikacji przypada na poniedziałek lub dzień po dniu ustawowo wolnym od pracy,
  • na targach, wystawach i jarmarkach w rozumieniu tytułu IV Kodeksu Przemysłowego, jak również na festiwalach folklorystycznych,
  • w zakładach transportowych oraz w transporcie i kompletacji łatwo psujących się towarów w rozumieniu § 30 ust. 3 nr 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym,
  • w przedsiębiorstwach dostarczających energię i wodę oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się odpadami i odprowadzaniem ścieków,
  • w rolnictwie i hodowli zwierząt oraz w zakładach zajmujących się leczeniem i opieką nad zwierzętami,
  • w branży ochrony i ochronie działających obiektów,
  • w czyszczeniu i konserwacji sprzętu eksploatacyjnego, o ile wymaga to regularnego postępu operacji własnej lub strony trzeciej, w przygotowaniu wznowienia pełnego dnia pracy oraz w utrzymaniu funkcjonalności sieci danych i systemów komputerowych,
  • w celu uniknięcia zniszczenia lub znacznych uszkodzeń urządzeń produkcyjnych,
  • w piekarniach i cukierniach przez okres do trzech godzin przy produkcji i dostawie lub dostawie wyrobów cukierniczych i wypieków, które są wystawione na sprzedaż w tym dniu,
  • w celu przeprowadzania transakcji ekspresowych i wysokokwotowych oraz obrotu pieniędzmi, walutami, papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi w dni ustawowo wolne od pracy przypadające w dzień roboczy, który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy we wszystkich Państwach Członkowskich Unii Europejskiej.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA