Kategorie

W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?/ fot. Fotolia
W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?/ fot. Fotolia
O tym, jak ważna i trudna zarazem jest praca zespołowa, wie chyba każdy z nas. W zespole trzeba umieć pracować, ale zanim zacznie się kształtować odpowiednie kompetencje zapewniające właściwą współpracę, zespół trzeba zbudować. Każdy manager wie, że nie jest to łatwe. Jak skutecznie budować zespół za pomocą narzędzi?

To, że grupa osób pracuje ze sobą na co dzień, wcale nie oznacza, że stanowi zespół. A już na pewno nie jest to gwarancja dobrego zespołu. Bo taki łączy przede wszystkim wspólny cel oraz zaangażowanie niezbędne do tego, aby cel ten osiągnąć. O tym, jak ważna i trudna zarazem jest praca zespołowa, wie chyba każdy z nas. W zespole trzeba umieć pracować, ale zanim zacznie się kształtować odpowiednie kompetencje zapewniające właściwą współpracę, zespół trzeba zbudować. Każdy manager wie, że nie jest to łatwe. Wymaga przecież dużej wiedzy, wsparcia i pełnego zaangażowania. Mówi się, że dobry kierownik to taki, który zna zarówno mocne strony, jak i ograniczenia swojego zespołu. Idąc krok dalej, powinien też wiedzieć, w jaki sposób stworzyć zgraną grupę. Pomóc w tym mogą specjalne narzędzia, przeznaczone właśnie na potrzeby budowania zespołów. A jest to proces niezwykle skomplikowany. Na samym początku należy określić jego tożsamość, ustalić cele oraz wspólną wizję. Każdy członek zespołu powinien mieć wyznaczoną swoją rolę i wiedzieć dlaczego został do niego wybrany.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Wykorzystaj psychometrię

Zastosowanie narzędzi psychometrycznych daje szerokie spektrum wiedzy na temat zespołu. Dzięki temu poznasz zarówno jego możliwości, jak i ograniczenia, a co za tym idzie: wartości, jaką wnosi do organizacji. Dowiesz się też, jakie role każda z osób odgrywa lub może odgrywać w zespole, w jakich obszarach zespół jest słabszy i jak należy radzić sobie z tymi słabościami, a także czy mocne strony każdego z członków zespołu są odpowiednio wykorzystywane. Analiza stylu zachowania każdego z członków grupy  pozwala na stworzenie profesjonalnego audytu, który doskonale obrazuje profil idealnego i aktualnego dla danej organizacji zespołu. Porównanie tych dwóch profili pozwala na stworzenie odpowiedniej dla tego zespołu strategii zarządzania, co przekłada się na skuteczną współpracę i co za tym idzie - poprawę wyników.

Grafologia? Czemu nie!

Jeszcze do niedawna grafologię kojarzono tylko i wyłącznie z kryminalistyką. Tymczasem okazuje się, że jej zastosowanie jest znacznie szersze. Psychologiczna analiza pisma pozwala na stworzenie wielowymiarowych profili osobowości oraz trafne i skuteczne profilowanie kompetencji. Audyt zespołu umożliwia porównanie tych profili w zakresie komunikacji i współpracy, zarządzania, czy tworzenia wizji i strategii. Narzędzie określa potencjał zespołu, sposób jego komunikacji, najlepsze role dla każdego członka oraz źródła potencjalnych konfliktów. To wszystko pozwala na zbudowanie dobrze funkcjonującego zespołu i zaplanowanie jego dalszego rozwoju.

Design Thinking - integracja i kreatywne myślenie

Reklama

Metoda Design Thinking znana jest na całym świecie i polega na projektowaniu i tworzeniu innowacji oraz rozwiązywaniu problemów. To myślenie projektowe. Metoda stosowana jest również do diagnozy potencjału rozwojowego zespołów i pracy zespołowej.  W trakcie sesji uczestnicy wypracowują realne projekty na zadany temat związany z działaniami firmy, dzięki czemu możliwa jest profesjonalna ocena ich potencjału. Moderator wprowadza uczestników w metodykę pracy, po czym mogą już oni przystąpić do pracy nad zadanym projektem. Praca zespołu może oczywiście opierać się na realnym projekcie, który ma być wdrożony w firmie. Asesor, który obserwuje pracę zespołu może tym samym zdiagnozować mocne i słabe strony pracowników, ich kompetencje oraz role przyjmowane podczas pracy zespołowej. W efekcie możliwa jest ocena przebiegu pracy zespołowej oraz określenie możliwości rozwojowych.

Dobrze funkcjonujące zespoły nie tworzą się spontanicznie. Potrzebny jest do tego długi proces, którego początkiem powinno być poznanie cech grupy i jej stylu funkcjonowania. Nowoczesne narzędzia HR wspierają ten proces i nie należy się ich obawiać tylko dlatego, że cechuje je innowacyjność. Nowe technologie stanowią przecież odpowiedź na nasze rosnące potrzeby i oczekiwania. Usprawnią pracę, jeśli tylko poznamy ich potencjał i zechcemy umiejętnie wykorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.