REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?/ fot. Fotolia
W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O tym, jak ważna i trudna zarazem jest praca zespołowa, wie chyba każdy z nas. W zespole trzeba umieć pracować, ale zanim zacznie się kształtować odpowiednie kompetencje zapewniające właściwą współpracę, zespół trzeba zbudować. Każdy manager wie, że nie jest to łatwe. Jak skutecznie budować zespół za pomocą narzędzi?

To, że grupa osób pracuje ze sobą na co dzień, wcale nie oznacza, że stanowi zespół. A już na pewno nie jest to gwarancja dobrego zespołu. Bo taki łączy przede wszystkim wspólny cel oraz zaangażowanie niezbędne do tego, aby cel ten osiągnąć. O tym, jak ważna i trudna zarazem jest praca zespołowa, wie chyba każdy z nas. W zespole trzeba umieć pracować, ale zanim zacznie się kształtować odpowiednie kompetencje zapewniające właściwą współpracę, zespół trzeba zbudować. Każdy manager wie, że nie jest to łatwe. Wymaga przecież dużej wiedzy, wsparcia i pełnego zaangażowania. Mówi się, że dobry kierownik to taki, który zna zarówno mocne strony, jak i ograniczenia swojego zespołu. Idąc krok dalej, powinien też wiedzieć, w jaki sposób stworzyć zgraną grupę. Pomóc w tym mogą specjalne narzędzia, przeznaczone właśnie na potrzeby budowania zespołów. A jest to proces niezwykle skomplikowany. Na samym początku należy określić jego tożsamość, ustalić cele oraz wspólną wizję. Każdy członek zespołu powinien mieć wyznaczoną swoją rolę i wiedzieć dlaczego został do niego wybrany.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Wykorzystaj psychometrię

Zastosowanie narzędzi psychometrycznych daje szerokie spektrum wiedzy na temat zespołu. Dzięki temu poznasz zarówno jego możliwości, jak i ograniczenia, a co za tym idzie: wartości, jaką wnosi do organizacji. Dowiesz się też, jakie role każda z osób odgrywa lub może odgrywać w zespole, w jakich obszarach zespół jest słabszy i jak należy radzić sobie z tymi słabościami, a także czy mocne strony każdego z członków zespołu są odpowiednio wykorzystywane. Analiza stylu zachowania każdego z członków grupy  pozwala na stworzenie profesjonalnego audytu, który doskonale obrazuje profil idealnego i aktualnego dla danej organizacji zespołu. Porównanie tych dwóch profili pozwala na stworzenie odpowiedniej dla tego zespołu strategii zarządzania, co przekłada się na skuteczną współpracę i co za tym idzie - poprawę wyników.

Grafologia? Czemu nie!

Jeszcze do niedawna grafologię kojarzono tylko i wyłącznie z kryminalistyką. Tymczasem okazuje się, że jej zastosowanie jest znacznie szersze. Psychologiczna analiza pisma pozwala na stworzenie wielowymiarowych profili osobowości oraz trafne i skuteczne profilowanie kompetencji. Audyt zespołu umożliwia porównanie tych profili w zakresie komunikacji i współpracy, zarządzania, czy tworzenia wizji i strategii. Narzędzie określa potencjał zespołu, sposób jego komunikacji, najlepsze role dla każdego członka oraz źródła potencjalnych konfliktów. To wszystko pozwala na zbudowanie dobrze funkcjonującego zespołu i zaplanowanie jego dalszego rozwoju.

Design Thinking - integracja i kreatywne myślenie

Metoda Design Thinking znana jest na całym świecie i polega na projektowaniu i tworzeniu innowacji oraz rozwiązywaniu problemów. To myślenie projektowe. Metoda stosowana jest również do diagnozy potencjału rozwojowego zespołów i pracy zespołowej.  W trakcie sesji uczestnicy wypracowują realne projekty na zadany temat związany z działaniami firmy, dzięki czemu możliwa jest profesjonalna ocena ich potencjału. Moderator wprowadza uczestników w metodykę pracy, po czym mogą już oni przystąpić do pracy nad zadanym projektem. Praca zespołu może oczywiście opierać się na realnym projekcie, który ma być wdrożony w firmie. Asesor, który obserwuje pracę zespołu może tym samym zdiagnozować mocne i słabe strony pracowników, ich kompetencje oraz role przyjmowane podczas pracy zespołowej. W efekcie możliwa jest ocena przebiegu pracy zespołowej oraz określenie możliwości rozwojowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrze funkcjonujące zespoły nie tworzą się spontanicznie. Potrzebny jest do tego długi proces, którego początkiem powinno być poznanie cech grupy i jej stylu funkcjonowania. Nowoczesne narzędzia HR wspierają ten proces i nie należy się ich obawiać tylko dlatego, że cechuje je innowacyjność. Nowe technologie stanowią przecież odpowiedź na nasze rosnące potrzeby i oczekiwania. Usprawnią pracę, jeśli tylko poznamy ich potencjał i zechcemy umiejętnie wykorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA