W jaki sposób narzędzia wspierają budowanie zespołów?
REKLAMA
REKLAMA
To, że grupa osób pracuje ze sobą na co dzień, wcale nie oznacza, że stanowi zespół. A już na pewno nie jest to gwarancja dobrego zespołu. Bo taki łączy przede wszystkim wspólny cel oraz zaangażowanie niezbędne do tego, aby cel ten osiągnąć. O tym, jak ważna i trudna zarazem jest praca zespołowa, wie chyba każdy z nas. W zespole trzeba umieć pracować, ale zanim zacznie się kształtować odpowiednie kompetencje zapewniające właściwą współpracę, zespół trzeba zbudować. Każdy manager wie, że nie jest to łatwe. Wymaga przecież dużej wiedzy, wsparcia i pełnego zaangażowania. Mówi się, że dobry kierownik to taki, który zna zarówno mocne strony, jak i ograniczenia swojego zespołu. Idąc krok dalej, powinien też wiedzieć, w jaki sposób stworzyć zgraną grupę. Pomóc w tym mogą specjalne narzędzia, przeznaczone właśnie na potrzeby budowania zespołów. A jest to proces niezwykle skomplikowany. Na samym początku należy określić jego tożsamość, ustalić cele oraz wspólną wizję. Każdy członek zespołu powinien mieć wyznaczoną swoją rolę i wiedzieć dlaczego został do niego wybrany.
REKLAMA
Polecamy: Personel i Zarządzanie
Wykorzystaj psychometrię
Zastosowanie narzędzi psychometrycznych daje szerokie spektrum wiedzy na temat zespołu. Dzięki temu poznasz zarówno jego możliwości, jak i ograniczenia, a co za tym idzie: wartości, jaką wnosi do organizacji. Dowiesz się też, jakie role każda z osób odgrywa lub może odgrywać w zespole, w jakich obszarach zespół jest słabszy i jak należy radzić sobie z tymi słabościami, a także czy mocne strony każdego z członków zespołu są odpowiednio wykorzystywane. Analiza stylu zachowania każdego z członków grupy pozwala na stworzenie profesjonalnego audytu, który doskonale obrazuje profil idealnego i aktualnego dla danej organizacji zespołu. Porównanie tych dwóch profili pozwala na stworzenie odpowiedniej dla tego zespołu strategii zarządzania, co przekłada się na skuteczną współpracę i co za tym idzie - poprawę wyników.
Grafologia? Czemu nie!
Jeszcze do niedawna grafologię kojarzono tylko i wyłącznie z kryminalistyką. Tymczasem okazuje się, że jej zastosowanie jest znacznie szersze. Psychologiczna analiza pisma pozwala na stworzenie wielowymiarowych profili osobowości oraz trafne i skuteczne profilowanie kompetencji. Audyt zespołu umożliwia porównanie tych profili w zakresie komunikacji i współpracy, zarządzania, czy tworzenia wizji i strategii. Narzędzie określa potencjał zespołu, sposób jego komunikacji, najlepsze role dla każdego członka oraz źródła potencjalnych konfliktów. To wszystko pozwala na zbudowanie dobrze funkcjonującego zespołu i zaplanowanie jego dalszego rozwoju.
Design Thinking - integracja i kreatywne myślenie
Metoda Design Thinking znana jest na całym świecie i polega na projektowaniu i tworzeniu innowacji oraz rozwiązywaniu problemów. To myślenie projektowe. Metoda stosowana jest również do diagnozy potencjału rozwojowego zespołów i pracy zespołowej. W trakcie sesji uczestnicy wypracowują realne projekty na zadany temat związany z działaniami firmy, dzięki czemu możliwa jest profesjonalna ocena ich potencjału. Moderator wprowadza uczestników w metodykę pracy, po czym mogą już oni przystąpić do pracy nad zadanym projektem. Praca zespołu może oczywiście opierać się na realnym projekcie, który ma być wdrożony w firmie. Asesor, który obserwuje pracę zespołu może tym samym zdiagnozować mocne i słabe strony pracowników, ich kompetencje oraz role przyjmowane podczas pracy zespołowej. W efekcie możliwa jest ocena przebiegu pracy zespołowej oraz określenie możliwości rozwojowych.
Dobrze funkcjonujące zespoły nie tworzą się spontanicznie. Potrzebny jest do tego długi proces, którego początkiem powinno być poznanie cech grupy i jej stylu funkcjonowania. Nowoczesne narzędzia HR wspierają ten proces i nie należy się ich obawiać tylko dlatego, że cechuje je innowacyjność. Nowe technologie stanowią przecież odpowiedź na nasze rosnące potrzeby i oczekiwania. Usprawnią pracę, jeśli tylko poznamy ich potencjał i zechcemy umiejętnie wykorzystać.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA