REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy/fot. Fotolia
Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przychodzi nowy pracownik do firmy. To jasne, że nie czuje się komfortowo. Pojawia się stres i zakłopotanie, a te z kolei trochę przeszkadzają w próbie wywołania dobrego wrażenia. Przed pracownikiem duże wyzwanie. Nie zna przecież zasad panujących w firmie. Nie zdążył zapoznać się jeszcze z oczekiwaniami swojego nowego szefa. Podpowiadamy, jak skutecznie wdrożyć go do zespołu.

Przestrzeń, która go otacza, póki co okazuje się mało swobodna. Pracownik musi bardzo się starać. Na tym etapie jednak trzeba mu towarzyszyć. Bo pozostawiony sam sobie zaczyna się gubić. Pracownika trzeba umiejętnie wdrożyć, a jego pracę odpowiednio zaplanować. I wiadome jest, że plany te ulegać będą częstym zmianom. Bo czas weryfikuje i pewnie okaże się, że część z przydzielonych mu wcześniej obowiązków zostanie zastąpiona tymi, które bardziej odpowiadają jego kompetencjom. Jednakże plan na pierwsze tygodnie, uwzględniający najważniejsze zadania, spotkania i szkolenia jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu pracownik może zrozumieć specyfikę swojego stanowiska i sprawnie wdrożyć się w przyszłe obowiązki. Z czasem pracownik sam zacznie planować. Ale to dopiero z czasem - kiedy odnajdzie się już i zaklimatyzuje w zupełnie nowym dla siebie środowisku zawodowym. To o ten czas właśnie chodzi, a właściwie o to, by zapewnić pracownikowi możliwie najlepsze warunki do takiej aklimatyzacji.

REKLAMA

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Zadbaj o miejsce pracy

Stanowisko pracy powinno być przygotowane jeszcze przed pojawieniem się nowej osoby w biurze - to ważne, bo dzięki temu, po pierwsze: unikniemy chaosu, a po drugie: pracownik od razu poczuje przynależność do nowego zespołu. Poza tym, już w pierwszym dniu należy zaznajomić pracownika z otaczającą go przestrzenią. Tu ważne jest oprowadzenie go po całym biurze, przedstawienie przełożonych i innych współpracowników, udzielenie informacji na temat zasad korzystania ze wspólnych pomieszczeń, sprzętu, czy narzędzi komunikacji wewnętrznej. Nie zaszkodzi też wręczyć nowej osobie drobny upominek - to z pewnością sprawi, że poczuje się ona zauważona i zadbana. I wcale nie musi to być drogi prezent. Wystarczy przecież firmowy gadżet.

Zaprezentuj własny program onboardingowy

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie pracownika w zakres jego obowiązków. W tym przypadku doskonale sprawdzają się programy onboardingowe. Przybierają one różne formy, a wpływ na to ma przede wszystkim wielkość firmy i jej potrzeby.

Onboardingiem mogą być szkolenia, prezentacje, czy e-learning. Największą popuarnością cieszą się jednak elektroniczne podręczniki. Program onboardingowy powinien być stworzony pod konkretne przedsiębiorstwo. Indywidualny - bo tylko taki w pełni odda charakter pracy i kulturę organizacyjną danej firmy. Dobrze przygotowany program onboardingowy sprawi, że pracownik zdecydowanie szybciej zapozna się ze swoimi obowiązkami, wszelki zasadami panującymi w firmie, co w efekcie przełoży się też na jego zadowolenie i większą motywację. Lubimy znać swoje położenie, ale chcemy też wiedzieć, jak może zmienić się ono w przyszłości. Dlatego ważne, aby zaprezentować pracę w szerszym kontekście. Pracownik powinien wiedzieć, w jaki sposób jego działania przyczynią się do realizowania celów firmy i

Dalszy ciąg materiału pod wideo

jakie jest znaczenie jego stanowiska. To pozwoli mu poznać przyszłe możliwości kariery, a tym samym zaangażować się w pracę już na etapie adaptacji.

Zadbaj o dobrą atmosferę

REKLAMA

Procedury są ważne. Nie może być jednak zbyt proceduralnie - chodzi przecież o naturalność i o to, aby pracownik poczuł dobrą atmosferę. To czas, kiedy pojawia się wiele wątpliwości i pytań. Ciężko przecież od razu wpasować się w styl pracy nowego zespołu. Bądź dostępny, towarzysz na każdym kroku, pokaż swoje zainteresowanie i pomóż mu się rozwijać. Kluczem do dobrej atmosfery w firmie jest dobrze zintegrowany zespół. W pierwszych dniach pracy integracja bywa trudna. Pomóż nowemu pracownikowi rozwinąć kontakty i spraw, by szybko poczuł się częścią zespołu.

Nowy pracownik powinien wywołać dobre wrażenie już pierwszego dnia pracy. Tego samego oczekuje się od firmy, która go przyjmuje. Pierwsze wrażenie trudno zatrzeć, dlatego tak ważne jest umiejętne wdrożenie nowej osoby do organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA