Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy
REKLAMA
REKLAMA
Przestrzeń, która go otacza, póki co okazuje się mało swobodna. Pracownik musi bardzo się starać. Na tym etapie jednak trzeba mu towarzyszyć. Bo pozostawiony sam sobie zaczyna się gubić. Pracownika trzeba umiejętnie wdrożyć, a jego pracę odpowiednio zaplanować. I wiadome jest, że plany te ulegać będą częstym zmianom. Bo czas weryfikuje i pewnie okaże się, że część z przydzielonych mu wcześniej obowiązków zostanie zastąpiona tymi, które bardziej odpowiadają jego kompetencjom. Jednakże plan na pierwsze tygodnie, uwzględniający najważniejsze zadania, spotkania i szkolenia jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu pracownik może zrozumieć specyfikę swojego stanowiska i sprawnie wdrożyć się w przyszłe obowiązki. Z czasem pracownik sam zacznie planować. Ale to dopiero z czasem - kiedy odnajdzie się już i zaklimatyzuje w zupełnie nowym dla siebie środowisku zawodowym. To o ten czas właśnie chodzi, a właściwie o to, by zapewnić pracownikowi możliwie najlepsze warunki do takiej aklimatyzacji.
REKLAMA
Polecamy: Personel i Zarządzanie
Zadbaj o miejsce pracy
Stanowisko pracy powinno być przygotowane jeszcze przed pojawieniem się nowej osoby w biurze - to ważne, bo dzięki temu, po pierwsze: unikniemy chaosu, a po drugie: pracownik od razu poczuje przynależność do nowego zespołu. Poza tym, już w pierwszym dniu należy zaznajomić pracownika z otaczającą go przestrzenią. Tu ważne jest oprowadzenie go po całym biurze, przedstawienie przełożonych i innych współpracowników, udzielenie informacji na temat zasad korzystania ze wspólnych pomieszczeń, sprzętu, czy narzędzi komunikacji wewnętrznej. Nie zaszkodzi też wręczyć nowej osobie drobny upominek - to z pewnością sprawi, że poczuje się ona zauważona i zadbana. I wcale nie musi to być drogi prezent. Wystarczy przecież firmowy gadżet.
Zaprezentuj własny program onboardingowy
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie pracownika w zakres jego obowiązków. W tym przypadku doskonale sprawdzają się programy onboardingowe. Przybierają one różne formy, a wpływ na to ma przede wszystkim wielkość firmy i jej potrzeby.
Onboardingiem mogą być szkolenia, prezentacje, czy e-learning. Największą popuarnością cieszą się jednak elektroniczne podręczniki. Program onboardingowy powinien być stworzony pod konkretne przedsiębiorstwo. Indywidualny - bo tylko taki w pełni odda charakter pracy i kulturę organizacyjną danej firmy. Dobrze przygotowany program onboardingowy sprawi, że pracownik zdecydowanie szybciej zapozna się ze swoimi obowiązkami, wszelki zasadami panującymi w firmie, co w efekcie przełoży się też na jego zadowolenie i większą motywację. Lubimy znać swoje położenie, ale chcemy też wiedzieć, jak może zmienić się ono w przyszłości. Dlatego ważne, aby zaprezentować pracę w szerszym kontekście. Pracownik powinien wiedzieć, w jaki sposób jego działania przyczynią się do realizowania celów firmy i
jakie jest znaczenie jego stanowiska. To pozwoli mu poznać przyszłe możliwości kariery, a tym samym zaangażować się w pracę już na etapie adaptacji.
Zadbaj o dobrą atmosferę
Procedury są ważne. Nie może być jednak zbyt proceduralnie - chodzi przecież o naturalność i o to, aby pracownik poczuł dobrą atmosferę. To czas, kiedy pojawia się wiele wątpliwości i pytań. Ciężko przecież od razu wpasować się w styl pracy nowego zespołu. Bądź dostępny, towarzysz na każdym kroku, pokaż swoje zainteresowanie i pomóż mu się rozwijać. Kluczem do dobrej atmosfery w firmie jest dobrze zintegrowany zespół. W pierwszych dniach pracy integracja bywa trudna. Pomóż nowemu pracownikowi rozwinąć kontakty i spraw, by szybko poczuł się częścią zespołu.
Nowy pracownik powinien wywołać dobre wrażenie już pierwszego dnia pracy. Tego samego oczekuje się od firmy, która go przyjmuje. Pierwsze wrażenie trudno zatrzeć, dlatego tak ważne jest umiejętne wdrożenie nowej osoby do organizacji.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat