REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy

Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy/fot. Fotolia
Jak wdrożyć nowego pracownika do firmy/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przychodzi nowy pracownik do firmy. To jasne, że nie czuje się komfortowo. Pojawia się stres i zakłopotanie, a te z kolei trochę przeszkadzają w próbie wywołania dobrego wrażenia. Przed pracownikiem duże wyzwanie. Nie zna przecież zasad panujących w firmie. Nie zdążył zapoznać się jeszcze z oczekiwaniami swojego nowego szefa. Podpowiadamy, jak skutecznie wdrożyć go do zespołu.

Przestrzeń, która go otacza, póki co okazuje się mało swobodna. Pracownik musi bardzo się starać. Na tym etapie jednak trzeba mu towarzyszyć. Bo pozostawiony sam sobie zaczyna się gubić. Pracownika trzeba umiejętnie wdrożyć, a jego pracę odpowiednio zaplanować. I wiadome jest, że plany te ulegać będą częstym zmianom. Bo czas weryfikuje i pewnie okaże się, że część z przydzielonych mu wcześniej obowiązków zostanie zastąpiona tymi, które bardziej odpowiadają jego kompetencjom. Jednakże plan na pierwsze tygodnie, uwzględniający najważniejsze zadania, spotkania i szkolenia jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu pracownik może zrozumieć specyfikę swojego stanowiska i sprawnie wdrożyć się w przyszłe obowiązki. Z czasem pracownik sam zacznie planować. Ale to dopiero z czasem - kiedy odnajdzie się już i zaklimatyzuje w zupełnie nowym dla siebie środowisku zawodowym. To o ten czas właśnie chodzi, a właściwie o to, by zapewnić pracownikowi możliwie najlepsze warunki do takiej aklimatyzacji.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Zadbaj o miejsce pracy

Stanowisko pracy powinno być przygotowane jeszcze przed pojawieniem się nowej osoby w biurze - to ważne, bo dzięki temu, po pierwsze: unikniemy chaosu, a po drugie: pracownik od razu poczuje przynależność do nowego zespołu. Poza tym, już w pierwszym dniu należy zaznajomić pracownika z otaczającą go przestrzenią. Tu ważne jest oprowadzenie go po całym biurze, przedstawienie przełożonych i innych współpracowników, udzielenie informacji na temat zasad korzystania ze wspólnych pomieszczeń, sprzętu, czy narzędzi komunikacji wewnętrznej. Nie zaszkodzi też wręczyć nowej osobie drobny upominek - to z pewnością sprawi, że poczuje się ona zauważona i zadbana. I wcale nie musi to być drogi prezent. Wystarczy przecież firmowy gadżet.

Zaprezentuj własny program onboardingowy

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie pracownika w zakres jego obowiązków. W tym przypadku doskonale sprawdzają się programy onboardingowe. Przybierają one różne formy, a wpływ na to ma przede wszystkim wielkość firmy i jej potrzeby.

Onboardingiem mogą być szkolenia, prezentacje, czy e-learning. Największą popuarnością cieszą się jednak elektroniczne podręczniki. Program onboardingowy powinien być stworzony pod konkretne przedsiębiorstwo. Indywidualny - bo tylko taki w pełni odda charakter pracy i kulturę organizacyjną danej firmy. Dobrze przygotowany program onboardingowy sprawi, że pracownik zdecydowanie szybciej zapozna się ze swoimi obowiązkami, wszelki zasadami panującymi w firmie, co w efekcie przełoży się też na jego zadowolenie i większą motywację. Lubimy znać swoje położenie, ale chcemy też wiedzieć, jak może zmienić się ono w przyszłości. Dlatego ważne, aby zaprezentować pracę w szerszym kontekście. Pracownik powinien wiedzieć, w jaki sposób jego działania przyczynią się do realizowania celów firmy i

Dalszy ciąg materiału pod wideo

jakie jest znaczenie jego stanowiska. To pozwoli mu poznać przyszłe możliwości kariery, a tym samym zaangażować się w pracę już na etapie adaptacji.

Zadbaj o dobrą atmosferę

Procedury są ważne. Nie może być jednak zbyt proceduralnie - chodzi przecież o naturalność i o to, aby pracownik poczuł dobrą atmosferę. To czas, kiedy pojawia się wiele wątpliwości i pytań. Ciężko przecież od razu wpasować się w styl pracy nowego zespołu. Bądź dostępny, towarzysz na każdym kroku, pokaż swoje zainteresowanie i pomóż mu się rozwijać. Kluczem do dobrej atmosfery w firmie jest dobrze zintegrowany zespół. W pierwszych dniach pracy integracja bywa trudna. Pomóż nowemu pracownikowi rozwinąć kontakty i spraw, by szybko poczuł się częścią zespołu.

Nowy pracownik powinien wywołać dobre wrażenie już pierwszego dnia pracy. Tego samego oczekuje się od firmy, która go przyjmuje. Pierwsze wrażenie trudno zatrzeć, dlatego tak ważne jest umiejętne wdrożenie nowej osoby do organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA