REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W firmach brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Kłopoty pracodawców ze znalezieniem specjalistów spowodowane są nie tylko wyjazdem wielu z nich do pracy za granicą, ale wynikają przede wszystkim z niedopasowanego systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

• Polska jest w czołówce państw, których pracodawcy chcą zwiększać zatrudnienie. Takie plany na III kwartał ma w naszym kraju 32 proc. przedsiębiorców biorących udział w Barometrze Perspektyw Zatrudnienia. Pracodawcy podkreślają jednak, że mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

- Rzeczywiście, od jakiegoś czasu obserwujemy coraz większe trudności z rekrutacją pracowników. W firmach brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych, szczególnie: elektryków, cieśli, murarzy, stolarzy, hydraulików, spawaczy. Oni są najbardziej poszukiwani. Na drugim miejscu są kierowcy, na trzecim technicy, w szczególności produkcyjni i inżynieryjni. Sami inżynierowie wśród najbardziej poszukiwanych zawodów znajdują się na czwartym miejscu i są w pierwszej piątce jedyną grupą pracowników posiadających wyższe wykształcenie.

• Czy tylko takich pracowników poszukują jeszcze przedsiębiorcy?

- W tym roku nadal brakuje pracowników w takich branżach, jak obsługa klienta czy gastronomia i hotelarstwo. O pracę nietrudno również pracownikom produkcji i przedstawicielom handlowym, którzy w rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów zajęli ósme miejsce. Pierwszą dziesiątkę zamykają ponadto asystenci, pracownicy sekretariatu i asystenci administracji.

• Co jest przyczyną braku specjalistów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jedną z przyczyn jest niedostosowanie systemu edukacji do wymogów rynku pracy. Aby to zmienić, oferta szkół wyższych czy szkół zawodowych musi być konstruowana na podstawie monitoringu rynku pracy i obserwacji procesów na nim zachodzących. Młodym ludziom, którzy wchodzą na rynek pracy, potrzebna jest też bardziej ścisła niż obecnie współpraca z doradcą zawodowym. Teraz wybierając szkołę bardziej kierują się modą niż swoimi predyspozycjami i potrzebami rynku. Warto też zauważyć, że na skutek postępu technologicznego i zwiększania wydajności w pracy z rynku znika wiele stanowisk wymagających rutynowych działań, niskich kwalifikacji, na które niegdyś było wielkie zapotrzebowanie. Z jednej strony zmniejsza to zapotrzebowanie na określone zawody, z drugiej jednak pozbawia niektórych pracowników miejsc pracy. Dlatego zarówno pracownicy, jak i ich przedstawiciele związkowi muszą zacząć wykorzystywać szanse, jakie daje przekwalifikowywanie i zdobywanie nowych kwalifikacji.

• W jaki sposób związki zawodowe mogą w tym pomóc?

- Na razie związki zawodowe walczą o interesy pracowników, koncentrując się na sprawach wynagrodzeń, świadczeń i ochronie miejsc pracy. Teraz będą musiały przesunąć punkt ciężkości swojej działalności i zaangażować się w promocję szkoleń. Zacząć traktować je jako nowe narzędzia ochrony miejsc pracy pracowników, których reprezentują. Bardzo szybko staną bowiem przed problemem, jak zapewnić im utrzymanie miejsc pracy, gdy nie posiadają właściwych umiejętności.

• A czy przyczyną braku kadry nie jest także emigracja zarobkowa wielu Polaków?

- Rzeczywiście, wciąż duży procent polskich pracowników, tych najbardziej mobilnych i dobrze wykwalifikowanych, pracuje poza granicami kraju. Zauważamy jednak, że coraz więcej z nich wraca do kraju, aby tutaj kontynuować swoją pracę zawodową. Żeby wzmocnić ten mechanizm, konieczne jest prowadzenie przez rząd odpowiedniej polityki migracyjnej ułatwiającej emigrantom powrót i karierę zawodową w kraju. Jak pokazało badanie Mobilność zawodowa, Polacy są skłonni do zmiany miejsca zamieszkania w związku ze zmianą pracy i to zarówno w kraju, jak i poza nim. Aż 75,9 proc. osób przeprowadziłoby się, gdyby zaoferowano im lepsze perspektywy zatrudnienia. W przeszłości deklarowało to tylko 39,3 proc. Polaków.

• Co najczęściej przekonuje pracowników do zmiany miejsca zamieszkania?

- 93,8 proc. badanych deklaruje gotowość do przeprowadzki w celu zapewnienia sobie lepszych warunków finansowych. Pozostałych przekonuje możliwość rozwoju zawodowego, nauki języka obcego oraz lepsze perspektywy zatrudnienia.

Najbardziej poszukiwani pracownicy na Świecie:

• wykwalifikowani pracownicy fizyczni,

• przedstawiciele handlowi,

• technicy,

• inżynierowie,

• najwyższa kadra zarządzająca,

• niewykwalifikowani pracownicy fizyczni,

• pracownicy sekretariatu, asystenci, asystenci administracji oraz pracownicy wspierający pracę biura,

kierowcy,

pracownicy działu finansów i księgowości,

• pracownicy działu IT (programiści)

Źródło: Manpower Polska

Rozmawiała Izabela Rakowska-Boroń

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

REKLAMA