REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W firmach brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Kłopoty pracodawców ze znalezieniem specjalistów spowodowane są nie tylko wyjazdem wielu z nich do pracy za granicą, ale wynikają przede wszystkim z niedopasowanego systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

• Polska jest w czołówce państw, których pracodawcy chcą zwiększać zatrudnienie. Takie plany na III kwartał ma w naszym kraju 32 proc. przedsiębiorców biorących udział w Barometrze Perspektyw Zatrudnienia. Pracodawcy podkreślają jednak, że mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

- Rzeczywiście, od jakiegoś czasu obserwujemy coraz większe trudności z rekrutacją pracowników. W firmach brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych, szczególnie: elektryków, cieśli, murarzy, stolarzy, hydraulików, spawaczy. Oni są najbardziej poszukiwani. Na drugim miejscu są kierowcy, na trzecim technicy, w szczególności produkcyjni i inżynieryjni. Sami inżynierowie wśród najbardziej poszukiwanych zawodów znajdują się na czwartym miejscu i są w pierwszej piątce jedyną grupą pracowników posiadających wyższe wykształcenie.

• Czy tylko takich pracowników poszukują jeszcze przedsiębiorcy?

- W tym roku nadal brakuje pracowników w takich branżach, jak obsługa klienta czy gastronomia i hotelarstwo. O pracę nietrudno również pracownikom produkcji i przedstawicielom handlowym, którzy w rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów zajęli ósme miejsce. Pierwszą dziesiątkę zamykają ponadto asystenci, pracownicy sekretariatu i asystenci administracji.

• Co jest przyczyną braku specjalistów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jedną z przyczyn jest niedostosowanie systemu edukacji do wymogów rynku pracy. Aby to zmienić, oferta szkół wyższych czy szkół zawodowych musi być konstruowana na podstawie monitoringu rynku pracy i obserwacji procesów na nim zachodzących. Młodym ludziom, którzy wchodzą na rynek pracy, potrzebna jest też bardziej ścisła niż obecnie współpraca z doradcą zawodowym. Teraz wybierając szkołę bardziej kierują się modą niż swoimi predyspozycjami i potrzebami rynku. Warto też zauważyć, że na skutek postępu technologicznego i zwiększania wydajności w pracy z rynku znika wiele stanowisk wymagających rutynowych działań, niskich kwalifikacji, na które niegdyś było wielkie zapotrzebowanie. Z jednej strony zmniejsza to zapotrzebowanie na określone zawody, z drugiej jednak pozbawia niektórych pracowników miejsc pracy. Dlatego zarówno pracownicy, jak i ich przedstawiciele związkowi muszą zacząć wykorzystywać szanse, jakie daje przekwalifikowywanie i zdobywanie nowych kwalifikacji.

• W jaki sposób związki zawodowe mogą w tym pomóc?

- Na razie związki zawodowe walczą o interesy pracowników, koncentrując się na sprawach wynagrodzeń, świadczeń i ochronie miejsc pracy. Teraz będą musiały przesunąć punkt ciężkości swojej działalności i zaangażować się w promocję szkoleń. Zacząć traktować je jako nowe narzędzia ochrony miejsc pracy pracowników, których reprezentują. Bardzo szybko staną bowiem przed problemem, jak zapewnić im utrzymanie miejsc pracy, gdy nie posiadają właściwych umiejętności.

• A czy przyczyną braku kadry nie jest także emigracja zarobkowa wielu Polaków?

- Rzeczywiście, wciąż duży procent polskich pracowników, tych najbardziej mobilnych i dobrze wykwalifikowanych, pracuje poza granicami kraju. Zauważamy jednak, że coraz więcej z nich wraca do kraju, aby tutaj kontynuować swoją pracę zawodową. Żeby wzmocnić ten mechanizm, konieczne jest prowadzenie przez rząd odpowiedniej polityki migracyjnej ułatwiającej emigrantom powrót i karierę zawodową w kraju. Jak pokazało badanie Mobilność zawodowa, Polacy są skłonni do zmiany miejsca zamieszkania w związku ze zmianą pracy i to zarówno w kraju, jak i poza nim. Aż 75,9 proc. osób przeprowadziłoby się, gdyby zaoferowano im lepsze perspektywy zatrudnienia. W przeszłości deklarowało to tylko 39,3 proc. Polaków.

• Co najczęściej przekonuje pracowników do zmiany miejsca zamieszkania?

- 93,8 proc. badanych deklaruje gotowość do przeprowadzki w celu zapewnienia sobie lepszych warunków finansowych. Pozostałych przekonuje możliwość rozwoju zawodowego, nauki języka obcego oraz lepsze perspektywy zatrudnienia.

Najbardziej poszukiwani pracownicy na Świecie:

• wykwalifikowani pracownicy fizyczni,

• przedstawiciele handlowi,

• technicy,

• inżynierowie,

• najwyższa kadra zarządzająca,

• niewykwalifikowani pracownicy fizyczni,

• pracownicy sekretariatu, asystenci, asystenci administracji oraz pracownicy wspierający pracę biura,

kierowcy,

pracownicy działu finansów i księgowości,

• pracownicy działu IT (programiści)

Źródło: Manpower Polska

Rozmawiała Izabela Rakowska-Boroń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA