REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 strategii zapobiegania wypaleniu zawodowemu

Aleksandra Kolińska
psycholog, mediator, negocjator
wypalenie zawodowe definicja objawy zapobieganie psychologia
Wypalenie zawodowe - jak skutecznie zapobiegać?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wypalenie zawodowe – jaka jest definicja? Jaka praca sprzyja powolnemu wypalaniu się? Jakie są objawy wypalenia zawodowego? Oto 6 strategii zapobiegania temu negatywnemu zjawisku.

Wypalenie zawodowe - definicja

Dzisiejszy świat jest dynamiczny, energiczny stale coś się dzieje. Napływ informacji jest w zasadzie nieskończony. Wypalenie zawodowe staje się coraz powszechniejszym problemem dotykającym osoby na wszystkich etapach życia. Definiowane jako stan wyczerpania fizycznego, emocjonalnego i psychicznego, spowodowane długotrwałym stresem lub przepracowaniem wypalenie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dobrego samopoczucia i ogólnej jakości życia. W tym artykule przyjrzymy się zjawisku wypalenia zawodowego, jego przyczynom, objawom oraz strategiom zapobiegania i powrotu do zdrowia.

Autopromocja

Jaka praca sprzyja wypaleniu zawodowemu?

Wypalenie zawodowe to nie tylko uczucie zmęczenia i stresu. Jest to złożony zespół charakteryzujący się kombinacją objawów fizycznych, emocjonalnych i psychicznych. Chociaż wypalenie może dotknąć każdego, często jest kojarzone z osobami pracującymi w zawodach charakteryzujących się dużym stresem lub w wymagających środowiskach pracy, takich jak opieka zdrowotna, edukacja czy środowiska korporacyjne. Wypalenie zazwyczaj rozwija się stopniowo z biegiem czasu, gdy jednostka doświadcza chronicznego stresu, nadmiernego obciążenia pracą, braku wsparcia i uczucia przytłoczenia.

wypalenie zawodowe lekarze medycy służba zdrowia

 

Wypalenie kojarzone jest z osobami pracującymi w zawodach charakteryzujących się dużym stresem lub w wymagających środowiskach pracy, takich jak opieka zdrowotna, edukacja czy środowiska korporacyjne.

ShutterStock

Do rozwoju wypalenia zawodowego może przyczyniać się kilka czynników między innymi:

 • Nadmierne obciążenie pracą, długie godziny  i nierealistyczne oczekiwania mogą sprawić, że ludzie poczują się przytłoczeni i nie będą w stanie nadążyć za wymaganiami i  obowiązkami.
 • Poczucie bezsilności, braku kontroli nad swoim środowiskiem pracy i podejmowaniem decyzji może przyczynić się do uczucia frustracji i wypalenia.
 • Trudności w pogodzeniu obowiązków zawodowych z obowiązkami w życiu osobistym i do tego jeszcze czasem na relaks i odpoczynek mogą prowadzić do chronicznego stresu i wyczerpania.
 • Nieodpowiednie wsparcie ze strony współpracowników, przełożonych lub kierownictwa organizacji może sprawić, że jednostki poczują się odizolowane, pozbawione wsparcia i niezdolne do radzenia sobie z wyzwaniami w miejscu pracy.
 • Poczucie odłączenia od własnych wartości, pasji i poczucia celu może przyczynić się do poczucia rozczarowania i wypalenia.
wypalenie zawodowe przemęczenie przeciążenie zmęczenie

 

Nadmierne obciążenie pracą sprzyja wypaleniu zawodowemu.

ShutterStock

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie ma różne oblicza, wyróżniamy między innymi objawy fizyczne, emocjonalne i behawioralne, w tym:

 • Wyczerpanie fizyczne: Chroniczne zmęczenie, brak energii i objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, napięcie mięśni i problemy żołądkowo-jelitowe.
 • Wyczerpanie emocjonalne: Poczucie cynizmu, oderwania i emocjonalnego odrętwienia, a także drażliwość, wahania nastroju i poczucie beznadziejności lub rozpaczy.
 • Zmniejszona wydajność: zmniejszona produktywność, trudności z koncentracją i zwiększona liczba błędów lub pomyłek w zadaniach zawodowych lub obowiązkach.
 • Wycofanie się i izolacja: wycofanie społeczne, zmniejszone zaangażowanie w relacje ze współpracownikami lub bliskimi oraz niechęć do uczestniczenia w działaniach lub wydarzeniach.
 • Utrata zainteresowań: utrata zainteresowania lub przyjemności czynnościami, które kiedyś dawały satysfakcję, a także uczucie apatii lub obojętności.
wypalenie zawodowe zmęczenie przeciążenie przemęczenie

 

Wypalenie zawodowe prowadzi do wyczerpania fizycznego i emocjonalnego.

ShutterStock

6 strategii zapobiegania wypaleniu zawodowemu

Chociaż wypalenie zawodowe może być trudne do pokonania, istnieje kilka strategii, które można zastosować, aby zapobiec wypaleniu :

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Wyznaczaj granice: ustal jasne granice między pracą a życiem osobistym i traktuj priorytetowo zajęcia związane z dbaniem na siebie , takie jak ćwiczenia, relaks i czas wolny.
 2. Ćwicz techniki zarządzania stresem: Włącz do swojej codziennej rutyny techniki zarządzania stresem, takie jak uważność, medytacja, głębokie oddychanie i stopniowe rozluźnianie mięśni.
 3. Szukaj wsparcia: Jeśli czujesz się przytłoczony lub wypalony, skontaktuj się z przyjaciółmi, członkami rodziny lub specjalistami zajmującymi się zdrowiem psychicznym, aby uzyskać wsparcie i wskazówki.
 4. Nadaj priorytet dbaniu o siebie: Spraw, aby dbanie o siebie było priorytetem, angażując się w czynności, które odżywiają twoje ciało, umysł i ducha, takie jak odpowiednia ilość snu, spożywanie zbilansowanej diety oraz angażowanie się w hobby lub zajęcia, które lubisz.
 5. Orędownik zmian: Orędownik zmian to ktoś w środowisku pracy lub kulturze organizacyjnej, kto promuje równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wspierające przywództwo i zdrową kulturę miejsca pracy.
 6. Poszukaj profesjonalnej pomocy: Jeśli doświadczasz objawów wypalenia zawodowego, które zakłócają Twoje codzienne funkcjonowanie lub jakość życia, rozważ zwrócenie się o pomoc do specjalisty ds. zdrowia psychicznego, który może zapewnić  wsparcie i leczenie.

Zrozumieć wypalenie

Podsumowując, wypalenie zawodowe jest istotnym i powszechnym problemem. Rozpoznając oznaki i objawy wypalenia zawodowego, rozumiejąc jego przyczyny oraz wdrażając strategie zapobiegania i powrotu do zdrowia, możemy  podjąć proaktywne kroki w celu promowania swojego dobrego samopoczucia i odporności w obliczu chronicznego stresu i wyczerpania. Pamiętaj, że priorytetem jest dbanie o siebie, wyznaczanie granic i szukanie wsparcia to niezbędne narzędzia do przezwyciężenia wypalenia zawodowego i odzyskania poczucia równowagi i poczucia sensu życia. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA