REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narzędzia niezbędne do pracy zdalnej [BADANIE]

Narzędzia niezbędne do pracy zdalnej - czy pracodawca je zapewnia?
Narzędzia niezbędne do pracy zdalnej - czy pracodawca je zapewnia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownicy posiadają narzędzia niezbędne do pracy zdalnej? Tylko połowa zdalnych pracowników otrzymuje od pracodawcy laptopa, 1/3 może liczyć na Internet i podobna liczba na krzesła. Tymczasem korzystanie z prywatnych narzędzi pracowników naraża firmę na cyberataki.

Praca zdalna na kwarantannie - brak narzędzi do pracy

Coraz więcej osób trafia na kwarantannę z powodu COVID-19 i wykonuje pracę z domu. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to proste. Zaledwie co trzeci pracownik uważa, że pracodawca zapewnia mu narzędzia, które są wystarczające do wykonywania pracy zdalnej.

REKLAMA

Autopromocja

W momencie wybuchu pandemii, wprowadzenie pracy zdalnej było dużym wyzwaniem nie tylko dla pracodawców, ale też i pracowników. Z badań globalnej firmy technologicznej NTT wynika jednak, że choć od tamtej pory upłynęły dwa lata, to zmieniło się niewiele. Starych problemów nie tylko nie rozwiązano, ale pojawiły się nowe. Nic dziwnego, że dzisiaj aż 81% firm zwraca uwagę, że praca w domu stanowi wyzwanie dla ich wydajności.

Czy pracownicy posiadają narzędzia do pracy zdalnej?

Powód? Spójrzmy na liczby: 95% firm przyznaje, że wraz z wybuchem pandemii stały się one bardziej zależne od technologii. Jednocześnie tylko 54% badanych firm jest zdania, że pracownicy mają dostęp do wszystkich niezbędnych technologii potrzebnych do wykonywania pracy w domu. Wynik ten jest wyższy w przypadku technologicznych liderów (64%) i znacząco niższy w przypadku firm niebędących liderami (27%) i organizacji, które nie określiły swojej strategii dotyczącej miejsca pracy.

Problem jest jednak większy niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. NTT skonfrontowało bowiem opinie pracodawców i pracowników. Okazało się, że 58% pracowników uważa, że praca z domu jest problematyczna, a tylko co trzeci jest zdania, że posiada wystarczające narzędzia do wykonywania obowiązków służbowych zdalnie. Co ciekawe, z danych NTT wynika, że również praca stacjonarna w biurze nastręcza szereg problemów. Tylko 55% organizacji uważa, ​że ich biura są dostosowane do realiów pracy hybrydowej​.

Laptop, Internet i krzesło od pracodawcy?

REKLAMA

- W momencie wybuchu pandemii firmy, aby zachować ciągłość biznesową, w pośpiechu wdrażały technologie. Niestety, nie wszystkie podeszły do kwestii pracy hybrydowej strategicznie, patrząc na zagadnienie przez pryzmat oczekiwań pracowników i dostępnych technologii. W efekcie nie rozwiązano wielu problemów, a dziś dodatkowo pojawiają się nowe wyzwania. Problemem jest nie tylko bezproblemowa współpraca wdrożonych technologii, ale też bezpieczeństwo informacji, nie mówiąc o tym, że pracownikom brak często podstawowych narzędzi gwarantujących efektywną pracę – komentuje Mikołaj Zaleski, Senior Solutions Manager CX/EX z NTT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z raportu NTT wynika, że zaledwie 50% firm pracujących w modelu hybrydowym wyposaża pracowników w laptopy, 37% współfinansuje im dostęp do Internetu i wyposaża ich zdalne stanowisko pracy w monitor. Z kolei zakup ergonomicznego krzesła sfinansowało 34% pracodawców a biurka 31%. Te liczby są niewiele lepsze w przypadku stanowisk wyłącznie zdalnych. Zakup laptopa deklaruje w takim przypadku 54% firm, monitora 44% badanych firm a ergonomicznego biurka i krzesła 38% pracodawców. To niesie ze sobą zarówno zagrożenia w obszarze zdrowia, jak i bezpieczeństwa.

Prywatne urządzenia w pracy zdalnej a niebezpieczeństwo cyberataków

- Wielu pracowników loguje się do firmowych systemów z prywatnych urządzeń: laptopów, tabletów czy niezabezpieczonych telefonów. Obecna sytuacja jest rajem dla cyberprzestępców. Do pozyskania informacji wcale nie potrzeba Pegasusa, dostęp do danych cyfrowych jest naprawdę łatwy. Dziś jak nigdy wcześniej potrzeba całościowego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa uwzględniającego urządzenia, użytkowników, aplikacje i dane. – mówi Mikołaj Zaleski, Senior Solutions Manager CX/EX z NTT.

Rzeczywiście. Aż 79% organizacji twierdzi, że trudniej jest im wykryć zagrożenia dla bezpieczeństwa IT lub biznesu ze strony pracowników pracujących zdalnie, a 54% twierdzi, że musiało całkowicie zmienić sposób zabezpieczenia IT, aby dostosować się do nowych hybrydowych modeli pracy. Również opinie pracowników wskazują na to, że bezpieczeństwo jest palącym problemem. Tylko 43% z nich jest przekonanych, że informacje firmowe są bezpieczne, gdy pracują z domu.

Źródło: NTT Ltd.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

Pracownika można ukarać, jeśli nie chce wykorzystać urlopu wypoczynkowego

Kara porządkowa grozi pracownikowi, który nie chce współpracować z pracodawcą w kwestii wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent za urlop powinien być wypłacany tylko wtedy, gdy odbiór dni wolnych w naturze nie jest możliwy.

Rekrutacja do KSAP 2025. Kształcenie stacjonarne i dualne

O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?

REKLAMA

Kwiecień 2025 - dni wolne od pracy i godziny pracy

Kwiecień 2025 - ile jest dni wolnych od pracy i godzin pracy w miesiącu? Kiedy wypadają święta? Czy drugi dzień świąt jest wolny od pracy? Jak liczy się liczbę godzin pracy w miesiącu?

Wielki Piątek wolny dla tych pracowników w 2025 r. Komu przysługuje wolne w ten dzień?

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Jak co roku ożywiła się debata o ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Jednak mimo braku dnia wolnego w Wielki Piątek, część osób nie będzie musiała w tym dniu pracować. O kogo chodzi?

REKLAMA