| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Kultura hierarchii. Jak wygląda rynek pracy i zarządzanie ludźmi w rosyjskich przedsiębiorstwach

Kultura hierarchii. Jak wygląda rynek pracy i zarządzanie ludźmi w rosyjskich przedsiębiorstwach

Rosyjska organizacja biznesowa jest zwykle wysoce sformalizowana i zhierarchizowana. Wymaga silnego i twardego przywódcy, stylu zarządzania promującego nie tylko osiągnięcia indywidualne, ale i rezultat grupowy, w którym sukces mierzy się zyskiem i udziałami w rynku.

Zatrudnienie i czas pracy

Przepisy rosyjskiego prawa pracy są zawarte w Kodeksie Pracy Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z kodeksem, obowiązkowe jest pisemne zawieranie umów między pracodawcą a pracownikiem. Z reguły zawiera się umowy o pracę na czas nieokreślony.

Ustawowy czas pracy wynosi 40 godzin tygodniowo. Przerwy nie wliczają się do czasu pracy i pracownik spędza zwykle 9 godzin w swoim przedsiębiorstwie. Niedziela jest dniem wolnym. Teoretycznie liczba nadgodzin (są one płatne) jest limitowana i nie może przekroczyć 120 godzin rocznie. Praca nocna jest możliwa, musi być jednak odpowiednio wyżej wynagradzana. Dość ciekawą rzeczą jest prawo pracownika posiadającego dzieci poniżej 14. roku życia do ustalenia czasu pracy zgodnie ze swoim życzeniem i potrzebami; pracodawca nie ma prawa odrzucić takiego wniosku (niestety, w wielu przedsiębiorstwach rosyjskich przepis ten jest martwy).

Urlop płatny wynosi cztery tygodnie, czyli 28 dni kalendarzowych. Prawo do urlopu zaczyna przysługiwać po sześciomiesięcznym okresie pracy. Osoby mające dzieci poniżej trzeciego roku życia mają prawo do urlopu wychowawczego, przy czym może go wziąć dowolny członek rodziny.

Zakończenie stosunku pracy jest możliwe dla obydwu stron, nawet podczas okresu próbnego. Jeśli wypowiedzenie przedkłada pracodawca, decyzję taką musi uzasadnić pisemnie. Pracownik zaś ma nieograniczone prawo wypowiedzenia umowy. Przy wypowiedzeniach ze strony pracownika obowiązuje okres dwutygodniowy. W ostatnim dniu pracy otrzymuje on książkę pracy oraz ostatnią pensję. Wypowiedzenie ze strony pracodawcy jest dopuszczalne wtedy, gdy okaże się, że pracownik nie ma odpowiednich kwalifikacji, nie nadaje się na dane stanowisko, opinia lekarska potwierdza nieodpowiedni stan zdrowia zatrudnionego, pracownik wielokrotnie nie wypełniał swoich obowiązków służbowych lub jednokrotnie poważnie je naruszył. Pracodawca nie może złożyć wypowiedzenia pracownikowi podczas urlopu lub przejściowej niezdolności do pracy.

Wynagrodzenie

Średnie wynagrodzenie statystyczne to 18 795 rubli (realny spadek 2009/2008 o 3 proc., jeśli wyrazimy je w zdolności zakupowej), natomiast średnia emerytura wynosi 5200 rubli. W konstytucji Federacji Rosyjskiej istnieje zapis o płacy minimalnej, ale obecnie nie jest ona gwarantowana innymi ustawami. Istnieje jeszcze jedna niezgodność: otóż wg konstytucji płaca minimalna nie może być niższa niż minimum potrzebne do egzystencji (wyznaczone jako poziom ok. 5200 rubli), a zgodnie z danymi podawanymi przez Federalną Służbę Statystyczną wynosi ona ok. 4300 rubli. W rzeczywistości pensje są znacznie wyższe, niż wynagrodzenie wykazywane przez statystyki. Wysokość pensji jest jednak bardzo różna, w zależności od regionu, branży oraz rodzaju przedsiębiorstwa. Do dzisiaj zjawiskiem częstym jest wypłata dodatkowego wynagrodzenia pracownikowi poza oficjalnym obiegiem.

Pensja jest wypłacana w rublach co pół miesiąca. Jeśli pracodawca spóźnia się z wypłatą, wówczas jest on zobowiązany do oprocentowania pensji za każdy dzień spóźnienia, zgodnie z aktualną wysokością stopy procentowej Rosyjskiego Banku Centralnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »