Czym się kierować, organizując mobilne stanowisko pracy?
REKLAMA
Osoby pracujące na odległość można podzielić na dwie grupy. Najbardziej mobilną tworzą pracownicy, którzy wszystkie zadania wykonują zdalnie, a wyniki regularnie przesyłają do przełożonego za pomocą Internetu, poczty lub faksu, np. w postaci tygodniowych raportów lub codziennych sprawozdań. Natomiast w sytuacji, którą Pan opisał, można zastosować metodę gorących biurek (hot-desking), gdzie każdy pracownik, na co dzień będący poza biurem, w razie potrzeby może skorzystać z dowolnego stanowiska w firmie.
REKLAMA
Jest to najbardziej podstawowy podział, który daje jednak duże pole manewru. Konkretne wytyczne i zakres obowiązków najlepiej ustalić indywidualnie z każdym zatrudnionym. Pozwoli to na idealne dopasowanie charakteru zadań do możliwości pracownika.
Kogo przyjąć?
Do zatrudnienia na odległość najlepiej wybrać osoby o silnej motywacji i znacznej potrzebie niezależności. Będzie to dla nich komfortowa forma pracy, w której osiągną znacznie lepsze wyniki niż przy tradycyjnym biurku. Tacy pracownicy zazwyczaj cenią sobie możliwość zarządzenia sobą w czasie według własnych potrzeb i realizacji swoich zadań w odpowiednich dla siebie porach, dzięki czemu uzyskują dobre wyniki przekładające się na sukces przedsiębiorstwa. Ich dobór najlepiej powierzyć specjalistom HR, którzy na podstawie określonych kryteriów przeprowadzą rekrutację.
W co wyposażyć?
Kluczowym wyznacznikiem jest tutaj rodzaj mobilności. Decyduje on zarówno o doborze sprzętu dla pracownika, jak i odpowiedniego kanału komunikacji z przełożonym i współpracownikami. Najlepiej jeśli sprzęt jest ograniczony do minimum, a przy tym wielofunkcyjny. Telefon powinien być przede wszystkim lekki, mieć wbudowany zestaw głośnomówiący i pojemną baterię. Dużym udogodnieniem będzie również zintegrowany z komórką aparat cyfrowy. Z kolei przy zakupie komputera przenośnego warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w kamerę i mikrofon oraz kartę WiFi. Wielu producentów, chcąc zaoszczędzić nam czas na poszukiwania odpowiedniego laptopa, proponuje specjalne modele dla osób pracujących mobilnie. Podróżującym samochodem niewątpliwie przydatne będzie urządzenie nawigujące, wyposażone w aktualne mapy.
Bardzo ważna w pracy mobilnej jest możliwość stałego dostępu do energii eklektycznej. Należy zadbać, aby zawsze istniała możliwość doładowania urządzeń przenośnych. Zamiast obciążać pracownika kilkoma ładowarkami, warto wyposażyć go w jeden uniwersalny zasilacz sieciowy, do którego można podpiąć dowolne urządzenie przenośne - laptopa, komórkę, aparat cyfrowy itp. Zasilacz tego typu jest wyposażony w końcówki pasujące do niemal wszystkich modeli komputerów przenośnych i telefonów.
Ula Fijałkowska
Autorka jest kierownikiem sprzedaży. Odpowiada za sprzedaż produktów i rozwój marki Kensington na terenie Polski.
Kontakt:
ula.fijalkowska@kensington.com
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat