reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Czym się kierować, organizując mobilne stanowisko pracy?

Czym się kierować, organizując mobilne stanowisko pracy?

Jestem kierownikiem oddziału dużej spółki. Zamierzam stworzyć zespół przedstawicieli odpowiedzialnych za kontakty z klientami oraz szkolenia. Moi podwładni będą większość czasu spędzać poza biurem, dlatego też chciałbym zapewnić im komfortowe warunki pracy. Jak stworzyć takie stanowiska pracy?

Osoby pracujące na odległość można podzielić na dwie grupy. Najbardziej mobilną tworzą pracownicy, którzy wszystkie zadania wykonują zdalnie, a wyniki regularnie przesyłają do przełożonego za pomocą Internetu, poczty lub faksu, np. w postaci tygodniowych raportów lub codziennych sprawozdań. Natomiast w sytuacji, którą Pan opisał, można zastosować metodę gorących biurek (hot-desking), gdzie każdy pracownik, na co dzień będący poza biurem, w razie potrzeby może skorzystać z dowolnego stanowiska w firmie.

Jest to najbardziej podstawowy podział, który daje jednak duże pole manewru. Konkretne wytyczne i zakres obowiązków najlepiej ustalić indywidualnie z każdym zatrudnionym. Pozwoli to na idealne dopasowanie charakteru zadań do możliwości pracownika.

Kogo przyjąć?

Do zatrudnienia na odległość najlepiej wybrać osoby o silnej motywacji i znacznej potrzebie niezależności. Będzie to dla nich komfortowa forma pracy, w której osiągną znacznie lepsze wyniki niż przy tradycyjnym biurku. Tacy pracownicy zazwyczaj cenią sobie możliwość zarządzenia sobą w czasie według własnych potrzeb i realizacji swoich zadań w odpowiednich dla siebie porach, dzięki czemu uzyskują dobre wyniki przekładające się na sukces przedsiębiorstwa. Ich dobór najlepiej powierzyć specjalistom HR, którzy na podstawie określonych kryteriów przeprowadzą rekrutację.

W co wyposażyć?

Kluczowym wyznacznikiem jest tutaj rodzaj mobilności. Decyduje on zarówno o doborze sprzętu dla pracownika, jak i odpowiedniego kanału komunikacji z przełożonym i współpracownikami. Najlepiej jeśli sprzęt jest ograniczony do minimum, a przy tym wielofunkcyjny. Telefon powinien być przede wszystkim lekki, mieć wbudowany zestaw głośnomówiący i pojemną baterię. Dużym udogodnieniem będzie również zintegrowany z komórką aparat cyfrowy. Z kolei przy zakupie komputera przenośnego warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w kamerę i mikrofon oraz kartę WiFi. Wielu producentów, chcąc zaoszczędzić nam czas na poszukiwania odpowiedniego laptopa, proponuje specjalne modele dla osób pracujących mobilnie. Podróżującym samochodem niewątpliwie przydatne będzie urządzenie nawigujące, wyposażone w aktualne mapy.

Bardzo ważna w pracy mobilnej jest możliwość stałego dostępu do energii eklektycznej. Należy zadbać, aby zawsze istniała możliwość doładowania urządzeń przenośnych. Zamiast obciążać pracownika kilkoma ładowarkami, warto wyposażyć go w jeden uniwersalny zasilacz sieciowy, do którego można podpiąć dowolne urządzenie przenośne - laptopa, komórkę, aparat cyfrowy itp. Zasilacz tego typu jest wyposażony w końcówki pasujące do niemal wszystkich modeli komputerów przenośnych i telefonów.

Ula Fijałkowska

Autorka jest kierownikiem sprzedaży. Odpowiada za sprzedaż produktów i rozwój marki Kensington na terenie Polski.

Kontakt:

ula.fijalkowska@kensington.com

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama