REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się kierować, organizując mobilne stanowisko pracy?

Ula Fijałkowska

REKLAMA

Jestem kierownikiem oddziału dużej spółki. Zamierzam stworzyć zespół przedstawicieli odpowiedzialnych za kontakty z klientami oraz szkolenia. Moi podwładni będą większość czasu spędzać poza biurem, dlatego też chciałbym zapewnić im komfortowe warunki pracy. Jak stworzyć takie stanowiska pracy?

Osoby pracujące na odległość można podzielić na dwie grupy. Najbardziej mobilną tworzą pracownicy, którzy wszystkie zadania wykonują zdalnie, a wyniki regularnie przesyłają do przełożonego za pomocą Internetu, poczty lub faksu, np. w postaci tygodniowych raportów lub codziennych sprawozdań. Natomiast w sytuacji, którą Pan opisał, można zastosować metodę gorących biurek (hot-desking), gdzie każdy pracownik, na co dzień będący poza biurem, w razie potrzeby może skorzystać z dowolnego stanowiska w firmie.

REKLAMA

Autopromocja

Jest to najbardziej podstawowy podział, który daje jednak duże pole manewru. Konkretne wytyczne i zakres obowiązków najlepiej ustalić indywidualnie z każdym zatrudnionym. Pozwoli to na idealne dopasowanie charakteru zadań do możliwości pracownika.

Kogo przyjąć?

Do zatrudnienia na odległość najlepiej wybrać osoby o silnej motywacji i znacznej potrzebie niezależności. Będzie to dla nich komfortowa forma pracy, w której osiągną znacznie lepsze wyniki niż przy tradycyjnym biurku. Tacy pracownicy zazwyczaj cenią sobie możliwość zarządzenia sobą w czasie według własnych potrzeb i realizacji swoich zadań w odpowiednich dla siebie porach, dzięki czemu uzyskują dobre wyniki przekładające się na sukces przedsiębiorstwa. Ich dobór najlepiej powierzyć specjalistom HR, którzy na podstawie określonych kryteriów przeprowadzą rekrutację.

W co wyposażyć?

Kluczowym wyznacznikiem jest tutaj rodzaj mobilności. Decyduje on zarówno o doborze sprzętu dla pracownika, jak i odpowiedniego kanału komunikacji z przełożonym i współpracownikami. Najlepiej jeśli sprzęt jest ograniczony do minimum, a przy tym wielofunkcyjny. Telefon powinien być przede wszystkim lekki, mieć wbudowany zestaw głośnomówiący i pojemną baterię. Dużym udogodnieniem będzie również zintegrowany z komórką aparat cyfrowy. Z kolei przy zakupie komputera przenośnego warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w kamerę i mikrofon oraz kartę WiFi. Wielu producentów, chcąc zaoszczędzić nam czas na poszukiwania odpowiedniego laptopa, proponuje specjalne modele dla osób pracujących mobilnie. Podróżującym samochodem niewątpliwie przydatne będzie urządzenie nawigujące, wyposażone w aktualne mapy.

Bardzo ważna w pracy mobilnej jest możliwość stałego dostępu do energii eklektycznej. Należy zadbać, aby zawsze istniała możliwość doładowania urządzeń przenośnych. Zamiast obciążać pracownika kilkoma ładowarkami, warto wyposażyć go w jeden uniwersalny zasilacz sieciowy, do którego można podpiąć dowolne urządzenie przenośne - laptopa, komórkę, aparat cyfrowy itp. Zasilacz tego typu jest wyposażony w końcówki pasujące do niemal wszystkich modeli komputerów przenośnych i telefonów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ula Fijałkowska

Autorka jest kierownikiem sprzedaży. Odpowiada za sprzedaż produktów i rozwój marki Kensington na terenie Polski.

Kontakt:

ula.fijalkowska@kensington.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA