REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać miejsce szkolenia

Marek Skała
Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.
Podstawą udanego szkolenia jest nie tylko ciekawy program, lecz przede wszystkim trafny wybór miejsca. Wystarczy trochę odwagi i kreatywności. Ciekawy kurs można przecież zrobić nie tylko w dworku, schronisku górskim, pałacyku czy zamku w Polsce, ale także zorganizować go za granicą. Jednak za każdym razem należy zaplanować coś ciekawego, coś miejscowego, coś, co pozwoli ludziom zapamiętać to szkolenie. Dzięki temu sami, nie wiedząc kiedy, zastosują chętniej poznane techniki.

Najgorsze są nie kilkudniowe szkolenia, ale jednodniowe, tak zwane ofsajty, i imprezy integracyjne. Najpierw jedziemy cały dzień, około godziny 15.00 mamy obiad, potem dwie godziny mów motywacyjno-wzmacniających, balanga do rana i powrót - kolejne kilkaset kilometrów. Ale za to, jak brzmi - integracja w Zakopanem (na Mazurach, w Szklarskiej). Co prawda, nikt nie zdążył kupić oscypka, a na spacer nad jeziorem nie było czasu, ale... działo się! Czy w Jachrance, Serocku lub Pułtusku byłoby inaczej? Tylko to brzmienie „integracja w Mszczonowie” nie jest aż tak atrakcyjne. Jeśli program nie zawiera minimum jednego popołudnia wolnego, wycieczkowego, to ludzie nawet w Juracie mogą nie zdążyć zobaczyć morza. To po co trzymać ich 12 godzin w autach i autokarach?

Planować z głową

Inną sytuacją jest szkolenie zjazdowe, kiedy ściągamy pracowników z całej Polski. Tu dobrze znaleźć balans pomiędzy ciekawym miejscem i w miarę podobnymi odległościami oraz czasem dojazdu dla wszystkich uczestników.

Jeśli natomiast skuszą nas legendy o nocnym życiu Krakowa, jedźmy na szkolenie pod Wawel. Jednak pozwólmy uczestnikom na, po pierwsze, dwu-, trzygodzinny spacer po mieście, po drugie, zwiedzenie z przewodnikiem czegoś ciekawego i mniej typowego (nowy pawilon Wyspiańskiego, synagoga), a po trzecie skorzystanie z krakowskich klubów. Pamiętajmy wszakże, że do miasta wychodzi się tu około 22, a życie nocne trwa do 2-3 nad ranem. Nie planujmy więc startu szkolenia o 9.00 - to bez sensu. Możemy oczywiście zaplanować szkolenie każdego dnia od 9.00 do 18.30 i kolację. Ale znowu - po co w Krakowie?

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Uważać na koszty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem szkoleń jest koszt wyżywienia i hotelu. Bywa, że z noclegiem za noc droższym niż normalny miesięczny czynsz za mieszkanie szkolonego pracownika. Kiedyś konferencję „Obniżanie kosztów spółek akcyjnych” zorganizowano w... najdroższym hotelu w Polsce. Nie chodzi o skąpstwo, ale czy na każdym szkoleniu musi być łosoś, sola, krewetki i hotel z noclegiem za 900 zł? Dla podkreślenia ważności szkolenie powinno odbywać się w warunkach trochę lepszych niż codzienne. Trochę! Oczywiście każdy z nas chętnie korzysta z luksusu na koszt innych, ale czy nocleg w ośrodku pod Warszawą za 200 zł zamiast w centrum za 800 zł zmniejszy efekt szkolenia? Najlepiej wybrać spokojny hotel, zwyczajny, spełniający warunki czystości i wygody przy rozsądnych cenach. Przy dobrym szkoleniu uczestnicy spędzą w pokoju około dwóch godzin. Pozostały czas to sen i pobyt w sali szkoleniowej.

Zapewnić warunki

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kolejna decyzja to sam ośrodek lub hotel i to, co ma w nim być. Najważniejsze rzeczy (obok pokoju i jedzenia) to dobra sala szkoleniowa (tu spędzimy około dziewięciu, dziesięciu godzin) oraz dobra rekreacja (minimum sauna i basen). Wielokrotnie sprawdziłem, że grupa warsztatowa, około 10-12-osobowa, w następnym dniu po saunie pracuje znacznie efektywniej. To tam dokonuje się najszybsza integracja, pękają lody, przełamywane są bariery. Lepiej mniej gwiazdek, czasem mało znany obiekt i miejscowość, ale z warunkami do efektywnej pracy i rekreacji. Zawsze lepiej mieć dobrą lokalizację (blisko i ciekawie), dobrą kuchnię i salę, elementy rekreacji, niż płacić hotelowi za posiadanie fryzjera i sklepiku z biżuterią oraz za recepcję, w której pracownicy mówią w trzech językach.

Wiele ośrodków ma w ofercie rekreację, TV sat., prasę, internet, ale... Rekreacja rzadko bywa dopasowana do potrzeb gości czy godzin szkolenia. Na przykład: basen jest, ale czynny wtedy, kiedy my się szkolimy. W ciągu dnia można go zamknąć, bo i tak nikt nie pływa. Bezradność i brak inwencji niektórych ośrodków w tym zakresie bywa zaskakująca.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Podobnie w wielu ośrodkach działa kiosk z prasą - czynny od 9.30. Najzabawniej jest wtedy, kiedy paczka z gazetami leży od 7 rano pod drzwiami zamkniętego kiosku, ale my gazety do śniadania nie dostaniemy.

Ciekawy układ panuje w obszarze TV i internetu - one rzadko działają razem. W dobrych hotelach dobór programów jest stały i sensowny, za to za jeden dzień korzystania z internetu płaci się dwa razy więcej niż kosztuje stałe łącze na miesiąc. Bandytyzmem jest to, że cena jest 40-50 razy wyższa niż cena rynkowa w kafejce oddalonej 50 metrów od hotelu. O ile hotel nie jest na odludziu. W mniejszych ośrodkach szkoleniowych zestaw ustawionych programów rzadko jest dobierany pod kątem zainteresowań klienta. Za to - miłe zaskoczenie - w coraz większej liczbie ośrodków mamy sieć bezprzewodową, bezpłatny internet w pokojach lub bezpłatne kilka stanowisk. Jak widać, można.

Trzeba rozmawiać

Zawsze warto przed szkoleniem zapytać firmę szkoleniową o dobry pomysł na ciekawe miejsce szkolenia. Ja sam w ubiegłym roku szkoliłem w Egipcie, Hiszpanii i na Cyprze. Za każdym razem było taniej niż w Polsce, ciekawie, efektywnie. Trzeba jednak ze sobą rozmawiać. Czasem dostajemy zaproszenia do złożenia oferty szkoleniowej obwarowane dziwnymi warunkami, z określoną już datą, nijakim miejscem, przeładowanym, więc nieefektywnym, programem. Na próbę ucywilizowania projektu, porozmawiania otrzymujemy często odpowiedź, że procedura nie pozwala o tym rozmawiać.

A w Barcelonie w saunie nie byłem - Picasso, Miro, La Rambla i Gaudi wygrali. Skąd sama Barcelona? Otóż pewien prezes zapytał, czy mam wolny weekend i podał datę. Miałem. Zapytał o jeden dzień szkolenia. Dla osłody, że to tylko jeden dzień, dodał, że w niedzielę pójdziemy na mecz. Kiedy przypomniałem, że nasza liga nie gra, powiedział, że wie i że tym razem idziemy na Camp Nou. Delikatnie (mile) zaskoczonemu wyjaśnił, że przelot do Barcelony jest tańszy niż bilet na ekspres do Zakopanego; hotel także jest tańszy niż podobnej klasy obiekty w Juracie czy Zakopanem. Skoro taniej, to co mnie dziwi? Niezwykłość miejsca? I miał rację! Szkolenie było udane, efektywne. Z szacunkiem dla pracowników - sobota i niedziela były wolne od zajęć szkoleniowych, poświęcone zwiedzaniu. Wieczorem „nasza” już Barca wygrała, a Ronaldhinio strzelił bramkę. Było taniej, efektywnie, z dobrym skutkiem i zapewne zostanie zapamiętane przez uczestników na wiele lat. Teoria, techniki, emocje, motywacja w jednym. I o to w szkoleniach chodzi.

Zasada miejsca

Jeśli chcesz integracji i współpracy uczestników, to zapewnij do tego warunki. Liczy się sala (jasna, przestronna, ładna - sprzęt można zawsze dowieźć) i rekreacja, by aktywnie odpocząć i być sprawnym, a także naturalny dostęp do informacji, prasy, sensownych programów TV, internetu.

Zasada kosztowa

Przeznacz budżet na ciekawe zdarzenie, dobry stół, degustację win, sushi, pokaz mistrza kuchni. To zostanie zapamiętane bardziej niż tak zwany wypasiony hotel.

Marek Skała

właściciel Instytutu Szkoleń MEGALIT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zaległy urlop do 30 września 2023

    Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

    OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

    OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

    Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

    Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

    Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

    Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

    REKLAMA

    Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

    Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

    Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

    84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

    Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

    Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

    Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

    Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

    REKLAMA

    Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

    Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

    Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

    Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

    REKLAMA