REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niekompletne wnioski o dofinansowanie są odrzucane

Jolanta Góra

REKLAMA

Urzędy marszałkowskie rozpoczęły już nabór wniosków o dofinansowanie szkoleń dla pracowników. Aby projekt nie został odrzucony, musi spełniać kryteria formalne i merytoryczne.

Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, dzielone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przyznawane są na konkretne projekty. Jakie projekty mogą uzyskać dofinansowanie, określa dokument zatytułowany Szczegółowy Opis Priorytetów POKL. Jest on jednak bardzo obszerny. Tymczasem firmy zainteresowane szkoleniem pracowników powinny poznać m.in. Poddziałania 8.1.1: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo przedsiębiorstw będące częścią wdrażanego przez urzędy marszałkowskie Priorytetu VIII: regionalne kadry gospodarki. Aby otrzymać wsparcie, należy przystąpić do konkursu, zwanego też naborem, ogłaszanego przez tzw. instytucję wdrażającą (I.W.). W większości województw jest nią urząd marszałkowski, ale w niektórych również wojewódzki urząd pracy. Instytucje te jednak przyznają pomoc tylko na projekty regionalne, czyli obejmujące dane województwo.

REKLAMA

Autopromocja

Jak się dowiedzieć o konkursie

Zwykle na głównej stronie urzędu znajduje się odnośnik do funduszy unijnych. W nim z kolei należy znaleźć link do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W tej zakładce powinny znajdować się informacje o trwających konkursach, także tych na projekty objęte Poddziałaniem 8.1.1. W większości województw zakończono już przyjmowanie wniosków do pierwszych, tzw. pilotażowych konkursów. Z powodu braku rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach POKL, były one przeznaczone tylko dla samych pracowników, którzy z własnej inicjatywy chcą podnieść swe kwalifikacje. Po wydaniu przez resort stosownych przepisów, konkursy będą jednak skierowane także do firm chcących szkolić swoich pracowników. Będą one ogłaszane w kolejnych miesiącach tego roku. Na przykład województwo kujawsko-pomorskie planuje organizować nabór na przełomie marca i kwietnia, a także w III kwartale. Firmy, które nie uzyskały dofinansowania w jednym konkursie, mogą starać się o nie w kolejnym. Wówczas, mając już doświadczenie w aplikowaniu o unijne wsparcie, mają większą szansę na jego otrzymanie. Dlatego należy śledzić strony internetowe z informacjami o konkursach. Warto też przestudiować ogłoszenia i dokumenty z już zakończonych konkursów. Dzięki temu łatwiej będzie spełnić wymagania podczas następnego naboru.

Przygotowanie wniosku

W ogłoszeniu konkursowym podawane są wszystkie ważne informacje dotyczące konkursu, czyli terminy i miejsce przyjmowania wniosków, kwota dostępna w danym konkursie, zasady konkursu, wymagania dotyczące wnioskodawców, beneficjentów itd. Zależnie od województwa mogą być one różne. Pewne zasady są jednak identyczne w całej Polsce. Wniosek musi być przygotowany w specjalnym programie, tzw. generatorze wniosków. Można go ściągnąć ze strony www.efs.gov.pl. Składa się on w dwóch egzemplarzach papierowych oraz w wersji elektronicznej na płycie CD lub DVD w pliku xml i pdf. Na płycie warto napisać niezmywalnym flamastrem numer konkursu, nazwę wnioskodawcy, tytuł projektu oraz sumę kontrolną (patrz ramka). Do wniosku należy też dodać wymagane załączniki. W obecnym okresie programowania jest ich znacznie mniej niż w poprzednim. Zwykle IW wymaga jedynie przedstawienia sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwie oceny

Wszystkie złożone projekty podlegają dwóm ocenom. Pierwsza, formalna, polega na sprawdzeniu, czy wniosek został złożony we właściwej instytucji, jest wypełniony na dobrym formularzu, czy zgadza się suma kontrolna. Jeśli wniosek nie spełnia chociaż jednego wymogu formalnego, jest odrzucany, bez możliwości jego poprawienia. Podczas drugiej oceny wniosek jest sprawdzany pod kątem merytorycznym. Komisja Oceny Projektów (KOP) sprawdza, czy spełnia on kryteria horyzontalne (czy jest zgodny z założeniami POKL), merytoryczne (czy projekt jest dobrze uzasadniony) i strategiczne (czy spełnia dodatkowe warunki, premiowane w danym województwie). Na przykład, w województwie lubelskim, w trwającym właśnie konkursie, dodatkowo punktowane będą projekty adresowane do osób po 50. roku życia. Za przygotowanie projektu skierowanego do tej grupy można dodatkowo otrzymać 10 punktów.

Ranking projektów

Podczas oceny merytorycznej wnioski są punktowane. Aby projekt został przyjęty do realizacji, musi uzyskać co najmniej 60 ze 100 punktów oraz przynajmniej 60 proc. punktów z poszczególnych części oceny. W obecnym okresie programowania osoby oceniające nie są anonimowe. Lista członków KOP jest podawana do publicznej wiadomości razem z listą projektów zatwierdzonych do dofinansowania.

SIEDEM NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW

Najczęstsze błędy pojawiające się we wnioskach o dofinansowanie:

• brak wymaganych dokumentów finansowych

• brak drugiego kompletu dokumentów

• niezgodna suma kontrolna na wersji papierowej lub elektronicznej wniosku

• brak pieczątki za zgodność z oryginałem

• niewpisanie numeru konkursu

• zbyt mała lub zbyt duża wartość projektu

• brak wersji w PDF na CD lub DVD

SUMA KONTROLNA

Jest to kombinacja liter i cyfr, znajdująca się w lewym górnym rogu wniosku, nadawana automatycznie przez generator wniosków. Musi być ona identyczna na każdej stronie oryginału wniosku, kopii oraz wersji elektronicznej. Jej zmianę powoduje wprowadzenie jakiejkolwiek poprawki na stronie, nawet dopisanie jednej litery. Jeśli wniosek zapisany w generatorze wniosków w formacie xml jest otwierany w innym formacie, np. MS Word lub Internet Explorer, to suma także się zmienia. Gdy sumy się nie zgadzają, to oznacza, że wersja papierowa jest różna od elektronicznej i wniosek jest odrzucany podczas pierwszej oceny, tzw. formalnej.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

REKLAMA

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

REKLAMA

Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

Dodatek emerytalny [zimą 2024 wyższy]. Dla kogo, na co i kiedy?

Do emerytury i renty przysługuje szereg dodatków, zniżek, świadczeń. Jednym z nich jest dodatek, który wynosi nawet ponad 500 zł. Co ciekawe to świadczenie jest wyższe w okresie zimowym.

REKLAMA