REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niekompletne wnioski o dofinansowanie są odrzucane

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Góra

REKLAMA

Urzędy marszałkowskie rozpoczęły już nabór wniosków o dofinansowanie szkoleń dla pracowników. Aby projekt nie został odrzucony, musi spełniać kryteria formalne i merytoryczne.

Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, dzielone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przyznawane są na konkretne projekty. Jakie projekty mogą uzyskać dofinansowanie, określa dokument zatytułowany Szczegółowy Opis Priorytetów POKL. Jest on jednak bardzo obszerny. Tymczasem firmy zainteresowane szkoleniem pracowników powinny poznać m.in. Poddziałania 8.1.1: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo przedsiębiorstw będące częścią wdrażanego przez urzędy marszałkowskie Priorytetu VIII: regionalne kadry gospodarki. Aby otrzymać wsparcie, należy przystąpić do konkursu, zwanego też naborem, ogłaszanego przez tzw. instytucję wdrażającą (I.W.). W większości województw jest nią urząd marszałkowski, ale w niektórych również wojewódzki urząd pracy. Instytucje te jednak przyznają pomoc tylko na projekty regionalne, czyli obejmujące dane województwo.

REKLAMA

Jak się dowiedzieć o konkursie

Zwykle na głównej stronie urzędu znajduje się odnośnik do funduszy unijnych. W nim z kolei należy znaleźć link do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W tej zakładce powinny znajdować się informacje o trwających konkursach, także tych na projekty objęte Poddziałaniem 8.1.1. W większości województw zakończono już przyjmowanie wniosków do pierwszych, tzw. pilotażowych konkursów. Z powodu braku rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach POKL, były one przeznaczone tylko dla samych pracowników, którzy z własnej inicjatywy chcą podnieść swe kwalifikacje. Po wydaniu przez resort stosownych przepisów, konkursy będą jednak skierowane także do firm chcących szkolić swoich pracowników. Będą one ogłaszane w kolejnych miesiącach tego roku. Na przykład województwo kujawsko-pomorskie planuje organizować nabór na przełomie marca i kwietnia, a także w III kwartale. Firmy, które nie uzyskały dofinansowania w jednym konkursie, mogą starać się o nie w kolejnym. Wówczas, mając już doświadczenie w aplikowaniu o unijne wsparcie, mają większą szansę na jego otrzymanie. Dlatego należy śledzić strony internetowe z informacjami o konkursach. Warto też przestudiować ogłoszenia i dokumenty z już zakończonych konkursów. Dzięki temu łatwiej będzie spełnić wymagania podczas następnego naboru.

Przygotowanie wniosku

W ogłoszeniu konkursowym podawane są wszystkie ważne informacje dotyczące konkursu, czyli terminy i miejsce przyjmowania wniosków, kwota dostępna w danym konkursie, zasady konkursu, wymagania dotyczące wnioskodawców, beneficjentów itd. Zależnie od województwa mogą być one różne. Pewne zasady są jednak identyczne w całej Polsce. Wniosek musi być przygotowany w specjalnym programie, tzw. generatorze wniosków. Można go ściągnąć ze strony www.efs.gov.pl. Składa się on w dwóch egzemplarzach papierowych oraz w wersji elektronicznej na płycie CD lub DVD w pliku xml i pdf. Na płycie warto napisać niezmywalnym flamastrem numer konkursu, nazwę wnioskodawcy, tytuł projektu oraz sumę kontrolną (patrz ramka). Do wniosku należy też dodać wymagane załączniki. W obecnym okresie programowania jest ich znacznie mniej niż w poprzednim. Zwykle IW wymaga jedynie przedstawienia sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwie oceny

Wszystkie złożone projekty podlegają dwóm ocenom. Pierwsza, formalna, polega na sprawdzeniu, czy wniosek został złożony we właściwej instytucji, jest wypełniony na dobrym formularzu, czy zgadza się suma kontrolna. Jeśli wniosek nie spełnia chociaż jednego wymogu formalnego, jest odrzucany, bez możliwości jego poprawienia. Podczas drugiej oceny wniosek jest sprawdzany pod kątem merytorycznym. Komisja Oceny Projektów (KOP) sprawdza, czy spełnia on kryteria horyzontalne (czy jest zgodny z założeniami POKL), merytoryczne (czy projekt jest dobrze uzasadniony) i strategiczne (czy spełnia dodatkowe warunki, premiowane w danym województwie). Na przykład, w województwie lubelskim, w trwającym właśnie konkursie, dodatkowo punktowane będą projekty adresowane do osób po 50. roku życia. Za przygotowanie projektu skierowanego do tej grupy można dodatkowo otrzymać 10 punktów.

Ranking projektów

Podczas oceny merytorycznej wnioski są punktowane. Aby projekt został przyjęty do realizacji, musi uzyskać co najmniej 60 ze 100 punktów oraz przynajmniej 60 proc. punktów z poszczególnych części oceny. W obecnym okresie programowania osoby oceniające nie są anonimowe. Lista członków KOP jest podawana do publicznej wiadomości razem z listą projektów zatwierdzonych do dofinansowania.

SIEDEM NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW

Najczęstsze błędy pojawiające się we wnioskach o dofinansowanie:

• brak wymaganych dokumentów finansowych

• brak drugiego kompletu dokumentów

• niezgodna suma kontrolna na wersji papierowej lub elektronicznej wniosku

• brak pieczątki za zgodność z oryginałem

• niewpisanie numeru konkursu

• zbyt mała lub zbyt duża wartość projektu

• brak wersji w PDF na CD lub DVD

SUMA KONTROLNA

Jest to kombinacja liter i cyfr, znajdująca się w lewym górnym rogu wniosku, nadawana automatycznie przez generator wniosków. Musi być ona identyczna na każdej stronie oryginału wniosku, kopii oraz wersji elektronicznej. Jej zmianę powoduje wprowadzenie jakiejkolwiek poprawki na stronie, nawet dopisanie jednej litery. Jeśli wniosek zapisany w generatorze wniosków w formacie xml jest otwierany w innym formacie, np. MS Word lub Internet Explorer, to suma także się zmienia. Gdy sumy się nie zgadzają, to oznacza, że wersja papierowa jest różna od elektronicznej i wniosek jest odrzucany podczas pierwszej oceny, tzw. formalnej.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA