reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Niekompletne wnioski o dofinansowanie są odrzucane

Niekompletne wnioski o dofinansowanie są odrzucane

Urzędy marszałkowskie rozpoczęły już nabór wniosków o dofinansowanie szkoleń dla pracowników. Aby projekt nie został odrzucony, musi spełniać kryteria formalne i merytoryczne.

Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, dzielone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przyznawane są na konkretne projekty. Jakie projekty mogą uzyskać dofinansowanie, określa dokument zatytułowany Szczegółowy Opis Priorytetów POKL. Jest on jednak bardzo obszerny. Tymczasem firmy zainteresowane szkoleniem pracowników powinny poznać m.in. Poddziałania 8.1.1: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo przedsiębiorstw będące częścią wdrażanego przez urzędy marszałkowskie Priorytetu VIII: regionalne kadry gospodarki. Aby otrzymać wsparcie, należy przystąpić do konkursu, zwanego też naborem, ogłaszanego przez tzw. instytucję wdrażającą (I.W.). W większości województw jest nią urząd marszałkowski, ale w niektórych również wojewódzki urząd pracy. Instytucje te jednak przyznają pomoc tylko na projekty regionalne, czyli obejmujące dane województwo.

Zwykle na głównej stronie urzędu znajduje się odnośnik do funduszy unijnych. W nim z kolei należy znaleźć link do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W tej zakładce powinny znajdować się informacje o trwających konkursach, także tych na projekty objęte Poddziałaniem 8.1.1. W większości województw zakończono już przyjmowanie wniosków do pierwszych, tzw. pilotażowych konkursów. Z powodu braku rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach POKL, były one przeznaczone tylko dla samych pracowników, którzy z własnej inicjatywy chcą podnieść swe kwalifikacje. Po wydaniu przez resort stosownych przepisów, konkursy będą jednak skierowane także do firm chcących szkolić swoich pracowników. Będą one ogłaszane w kolejnych miesiącach tego roku. Na przykład województwo kujawsko-pomorskie planuje organizować nabór na przełomie marca i kwietnia, a także w III kwartale. Firmy, które nie uzyskały dofinansowania w jednym konkursie, mogą starać się o nie w kolejnym. Wówczas, mając już doświadczenie w aplikowaniu o unijne wsparcie, mają większą szansę na jego otrzymanie. Dlatego należy śledzić strony internetowe z informacjami o konkursach. Warto też przestudiować ogłoszenia i dokumenty z już zakończonych konkursów. Dzięki temu łatwiej będzie spełnić wymagania podczas następnego naboru.

W ogłoszeniu konkursowym podawane są wszystkie ważne informacje dotyczące konkursu, czyli terminy i miejsce przyjmowania wniosków, kwota dostępna w danym konkursie, zasady konkursu, wymagania dotyczące wnioskodawców, beneficjentów itd. Zależnie od województwa mogą być one różne. Pewne zasady są jednak identyczne w całej Polsce. Wniosek musi być przygotowany w specjalnym programie, tzw. generatorze wniosków. Można go ściągnąć ze strony www.efs.gov.pl. Składa się on w dwóch egzemplarzach papierowych oraz w wersji elektronicznej na płycie CD lub DVD w pliku xml i pdf. Na płycie warto napisać niezmywalnym flamastrem numer konkursu, nazwę wnioskodawcy, tytuł projektu oraz sumę kontrolną (patrz ramka). Do wniosku należy też dodać wymagane załączniki. W obecnym okresie programowania jest ich znacznie mniej niż w poprzednim. Zwykle IW wymaga jedynie przedstawienia sprawozdania finansowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama